Şəki Dövlət Dram Teatrında talassemiya xəstəliyindən dünyasını dəyişmiş 13 yaşlı Emilin xatirəsinə həsr olunmuş "Onlardan biri: Emil" adlı anım tədbiri keçirilib.
"Report" xəbər verir ki, tədbir Şəki Şəhər İcra Hakimiyyətinin təşkilati dəstəyi, "Ürəkdən Qana" layihəsinin rəhbəri Ayşən Abdullayevanın təşəbbüsü və layihənin ümumi rəhbəri Elvin Nüsrətoğlunun rəhbərliyi ilə təşkil olunub.
Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyeva tədbirdə iştirak edib.
Tədbirin əsas məqsədi talassemiya xəstəliyindən əziyyət çəkən uşaqlara və bu xəstəlik səbəbindən həyatını itirmiş övladların əziz xatirəsinə ehtiramın ifadə olunması, eyni zamanda cəmiyyətin diqqətini talassemiya probleminə yönəltmək olub.
Anım gecəsində Emilin həyat yolunu, duyğularını, arzularını və ailəsinin yaşadığı hissləri əks etdirən müxtəlif bədii kompozisiyalar nümayiş etdirilib. Səhnədə təqdim olunan "Pərvanə", "Kamin", "Adagio", "Mən səni axtararam", "Luna" və bağlanışda səsləndirilən "Sob a Sol" ("Günəşin altında") kompozisiyaları tamaşaçılar tərəfindən böyük duyğu ilə qarşılanıb. Təqdim olunan səhnə nömrələri həyatın, ümidin, sevginin və yaşamağın dəyərini özündə əks etdirib.
Tədbir çərçivəsində Emilin həyatından bəhs edən, onun xatirələrini yaşadan xüsusi hazırlanmış süjetlər, o cümlədən "Onlardan biri: Emil" layihəsi çərçivəsində keçirilən tədbirlərə dair videoçarxlar nümayiş olunub.
Tədbirin sonunda çıxış edən "Ürəkdən Qana" layihəsinin rəhbəri və "Onlardan biri: Emil" layihəsinin təşəbbüskarı Ayşən Abdullayeva ölkəmizdə talassemiyalı xəstələrə göstərilən diqqətdən bəhs edib, dəstəyə görə ölkə rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. Bildirilib ki, talassemiya ilə yaşayan insanlar hər gün böyük mübarizə aparırlar. Onların həyata ümidini artıran ən qiymətli kömək isə dövlətlə yanaşı, cəmiyyətin diqqəti, qayğısı və könüllü qan donorlarının fədakarlığıdır. O qeyd edib ki, bu kimi layihələr yalnız anım xarakteri daşımır, eyni zamanda, talassemiya xəstələri və onların ailələrinə mənəvi dəstək göstərmək, cəmiyyətdə həmrəylik və sosial məsuliyyət hissini gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Qeyd edək ki, "Onlardan biri: Emil" layihəsi talassemiya mövzusuna həsr olunmuş silsilə tədbirlərin yekun mərhələsi olub. Layihə iyunun 18-də keçirilən "Talassemiya – Cəmiyyətə bir mesaj" adlı konfransla start götürüb. Konfrans çərçivəsində talassemiya xəstəliyi, onun fəsadları, profilaktikası və bu istiqamətdə həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib.
Layihənin növbəti mərhələsi olaraq iyunun 19-20-də "Talassemiya – Qan Birliyi" adlı qanvermə aksiyası təşkil olunub. Aksiyada ümumilikdə 465 nəfər iştirak edib. Tibbi müayinələrdən sonra 163 nəfər donor olaraq qan verib. Toplanan qan ehtiyatı talassemiya və digər qan xəstəliklərindən əziyyət çəkən insanların müalicəsinə dəstək məqsədilə istifadəyə yönləndirilib.
Layihə çərçivəsində həyata keçirilən bütün tədbirlər cəmiyyətin diqqətini talassemiya probleminə yönəltmək, könüllü qan donorluğunu təşviq etmək və xəstəlikdən əziyyət çəkən insanlara dəstək olmaq məqsədinə xidmət edib.
Tədbirdən sonra Emilin ailə üzvlərinə baş çəkən Leyla Əliyeva onlarla çay süfrəsi ətrafında səmimi söhbət edib.

В Шекинском государственном драматическом театре состоялось памятное мероприятие «Один из них: Эмиль», посвященное памяти 13-летнего подростка, скончавшегося от талассемии.
Как сообщает Report, мероприятие было организовано при организационной поддержке Исполнительной власти города Шеки, по инициативе руководителя проекта «Ürəkdən Qana» Айшен Абдуллаевой и под руководством общего руководителя проекта Эльвина Нусратоглу.
В мероприятии приняла участие вице-президент Фонда Гейдара Алиева Лейла Алиева.
Основная цель мероприятия заключалась в выражении уважения к памяти детей, ушедших из жизни из-за талассемии, а также в привлечении внимания общественности к проблеме этого заболевания. В Азербайджане борьба с талассемией является важным направлением социальной политики, где значительную роль играют как государственные программы, так и общественные инициативы.
На вечере памяти были представлены различные художественные композиции, отражающие жизненный путь, чувства, мечты Эмиля и переживания его семьи. Прозвучавшие со сцены композиции, такие как «Pərvanə», «Kamin», «Adagio», «Mən səni axtararam», «Luna» и финальная «Sob a Sol» («Под солнцем»), были встречены зрителями с глубоким волнением. Представленные номера подчеркнули ценность жизни, надежды, любви и человечности.
В рамках мероприятия были продемонстрированы специально подготовленные сюжеты о жизни Эмиля, а также видеоролики о мероприятиях, проведенных в рамках проекта «Один из них: Эмиль».
Выступившая в конце мероприятия руководитель проекта «Ürəkdən Qana» и инициатор проекта «Один из них: Эмиль» Айшен Абдуллаева рассказала о внимании, уделяемом в нашей стране пациентам с талассемией, и выразила благодарность руководству страны за поддержку. Было отмечено, что люди, живущие с талассемией, ежедневно ведут борьбу за жизнь, и самой ценной помощью для них, помимо государственной поддержки, является внимание общества и самоотверженность добровольных доноров крови. Она подчеркнула, что подобные проекты не только носят памятный характер, но и направлены на оказание моральной поддержки пациентам и их семьям, а также на укрепление чувства солидарности и социальной ответственности в обществе.
Отметим, что проект «Один из них: Эмиль» стал завершающим этапом серии мероприятий, посвященных теме талассемии. Проект стартовал 18 июня с конференции «Талассемия – послание обществу», в ходе которой была предоставлена подробная информация о заболевании, его последствиях, профилактике и мерах, принимаемых в этом направлении.
В качестве следующего этапа проекта 19-20 июня была организована акция по сдаче крови «Талассемия – единство крови». В акции приняли участие в общей сложности 465 человек. После медицинского обследования 163 человека стали донорами. Собранные запасы крови были направлены на поддержку лечения людей, страдающих талассемией и другими заболеваниями крови.
Все мероприятия, реализованные в рамках проекта, были направлены на привлечение внимания общества к проблеме талассемии, поощрение добровольного донорства крови и оказание поддержки людям, страдающим от этого заболевания.