Kamran Əliyev Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının İcraiyyə Komitəsinin iclasında iştirak edib
Çin Xalq Respublikasının Şanxay şəhərində Assosiasiyasının (BPA) idarəetmə orqanı olan İcraiyyə Komitəsinin 61-ci iclası öz fəaliyyətinə başlayıb.
Bildirilib ki, Çin Xalq Respublikasında işgüzar səfərdə olan Kamran Əliyevin rəhbərlik etdiyi də İcraiyyə Komitəsinin iclasında iştirak edib.
Məlumat üçün bildirilməlidir ki, dünyanın müxtəlif regionlarını əhatə edən 170-dən artıq ölkəni təmsil edən 350 mindən artıq prokuroru bir araya gətirən Assosiasiya dünya prokurorlarının ilk və yeganə qlobal təşkilatıdır.
Assosiasiya ilə ölkəmizin prokurorluq orqanları arasında kökləri uzun illərə dayanan, geniş və faydalı əməkdaşlıq əlaqələri formalaşıb, təsis edildiyi gündən Azərbaycan Prokurorluğu qurumun fəaliyyətinə mühüm töhfələr verib.
Azərbaycan 2002, 2018 və 2024-cü illərdə qurumun İcraiyyə Komitəsinin iclaslarına, 2024-cü ildə, həmçinin İllik İclas və Ümumi Yığıncağına ev sahibliyi edib.
Tədbirdə çıxış edən Assosiasiyanın vitse-prezidenti Kamran Əliyev Azərbaycanın hüquq sistemində həyata keçirilən son yeniliklər barədə iştirakçılara ətraflı məlumat verib, eləcə də gündəlikdə duran məsələlərə dair mövqe bildirərək İcraiyyə Komitəsinə yeni üzvlərin namizədliyini irəli sürüb, keçirilmiş səsvermə nəticəsində Komitəyə yeni üzvlər qəbul edilib.
Hazırkı iclasda, həmçinin təşkilatın idarə edilməsi ilə bağlı bir sıra vacib məsələlər müzakirə edilib, struktur qurumların fəaliyyəti nəzərdən keçirilərək hesabatlar müzakirə edilməklə qəbul edilib, həmçinin, qurumun təsis sənədlərinə yenidən baxılaraq mühüm dəyişikliklər edilib.
Bununla yanaşı, BPA-nın gələcək strategiyası və fəaliyyəti, təşkilatın şəbəkəsinin genişlənməsi, beynəlxalq əlaqələrinin daha da inkişaf etdirilməsi və digər mühüm məsələlər müzakirə edilib.
Eləcə də iclasda cari ilin 15-18 noyabr tarixlərində Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyad şəhərində keçiriləcək Assosiasiyanın İllik Konfransı və Ümumi Yığıncağı ilə bağlı təşkilati məsələlər müzakirə edilib.
Yekunda Beynəlxalq Prokurorlar Assosiasiyasının (BPA) 32-ci İllik Konfransı və Ümumi Yığıncağının 2027-ci ildə Efiopiyada keçirilməsi barədə ilkin qərar qəbul olunub.
Tədbir çərçivəsində ölkəmizin ilə bir sıra ölkələrin təmsilçiləri arasında ikitərəfli görüşlər keçirilib, qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilib.

Камран Алиев принял участие в заседании ИАП в Шанхае
В городе Шанхай (Китайская Народная Республика) начало свою работу 61-е заседание Исполнительного комитета Международной ассоциации прокуроров (ИАП), являющегося руководящим органом организации.
Об этом сообщили в пресс-службе Генеральной прокуратуры Азербайджана “Оперативному Информационному Центру-OMM”.
В заседании Исполнительного комитета приняла участие делегация во главе с Генеральным прокурором Камраном Алиевым, находящаяся с рабочим визитом в КНР. Выступая на мероприятии, вице-президент Ассоциации Камран Алиев подробно проинформировал участников о последних реформах и новшествах в правовой системе Азербайджана. Он также выразил позицию по вопросам повестки дня и выдвинул кандидатуры новых членов в Исполнительный комитет, которые были приняты по результатам голосования.
В ходе заседания обсуждались важные вопросы управления организацией, деятельность структурных подразделений, а также были внесены существенные изменения в учредительные документы ИАП. Участники рассмотрели будущую стратегию Ассоциации, расширение её сети и развитие международных связей. Кроме того, были затронуты организационные вопросы подготовки к Ежегодной конференции и Общему собранию ИАП, которые пройдут 15-18 ноября текущего года в Эр-Рияде (Саудовская Аравия). По итогам встречи было принято предварительное решение о проведении 32-й Ежегодной конференции ИАП в 2027 году в Эфиопии.
Международная ассоциация прокуроров — это первая и единственная глобальная организация прокуроров, объединяющая более 350 тысяч специалистов из более чем 170 стран мира. Азербайджанская прокуратура на протяжении многих лет тесно сотрудничает с ИАП, внося значительный вклад в её деятельность. Стоит отметить, что Азербайджан трижды (в 2002, 2018 и 2024 годах) принимал заседания Исполнительного комитета, а в 2024 году в Баку также успешно прошли Ежегодная конференция и Общее собрание организации.
В рамках мероприятия в Шанхае делегация Азербайджана провела ряд двусторонних встреч с представителями различных стран, в ходе которых обсуждались вопросы взаимного сотрудничества в правовой сфере.