SEPAH və "Hizbullah" Arasındakı Əsas Vasitəçi Necə Zərərsizləşdirildi?
İsrail Müdafiə Ordusu Beyrutda "Hizbullah"ın raket bölməsinə rəhbərlik edən İslam İnqilabı Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) komandiri Məhəmmədini zərərsizləşdirib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, bu strateji əməliyyat barədə İsrail ordusunun mətbuat xidməti rəsmi açıqlama yayıb.
Hərbçilərin məlumatına görə, Məhəmmədi "Hizbullah" ilə SEPAH arasında hərbi koordinasiyada əsas fiqur hesab olunurdu. O, həmçinin Livan qruplaşması ilə yüksək rütbəli İran rəsmiləri arasında birbaşa vasitəçi rolunu oynayırdı. Qeyd olunub ki, komandir "Hizbullah"ın raket potensialının artırılmasında mühüm rol oynayıb və "Şimal oxları" əməliyyatından sonra qruplaşmanın imkanlarının bərpasında yaxından iştirak edib.
Bundan əlavə, Məhəmmədi qruplaşmanın strateji silahlar sahəsində əsas mütəxəssislərindən biri hesab edilirdi. İsrail hərbçilərinin məlumatına görə, o, "Şimal oxları" və "Nərildəyən şir" əməliyyatları çərçivəsində İsrail ərazisinə endirilən zərbələri birbaşa koordinasiya edib. İsrail Ordusu "Hizbullah"a qarşı qətiyyətli addımları davam etdirəcəklərini və vətəndaşlarının təhlükəsizliyinə yönəlmiş təhdidlərə yol verməyəcəklərini xüsusi vurğulayıb.
Yaxın Şərqdə Gərginlik: ABŞ və İsrailin İrana Qarşı Birgə Əməliyyatları
Xatırladaq ki, ABŞ və İsrail 28 fevralda İrana qarşı genişmiqyaslı hərbi əməliyyatlara başlayıb. Nəticədə İranın ali rəhbəri ayətullah Əli Xamenei və bir sıra yüksək vəzifəli şəxslər öldürülüb.
Bu hadisələrdən sonra İran İsraillə yanaşı, ABŞ və müttəfiqlərinin hərbi bazalarının yerləşdiyi Səudiyyə Ərəbistanı, Qətər, Birləşmiş Ərəb Əmirlikləri, Oman, Bəhreyn, İraq və Kiprdə müəyyən etdiyi strateji hədəflərə cavab zərbələri endirməyə başlayıb.

Израиль ликвидировал командира КСИР в Бейруте
Армия обороны Израиля (ЦАХАЛ) в ходе операции в Бейруте ликвидировала командира Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Мохаммади, который руководил ракетным подразделением группировки «Хезболла».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», официальное заявление об этой стратегической операции распространила пресс-служба израильской армии.
По данным военных, Мохаммади считался ключевой фигурой в военной координации между «Хезболлой» и КСИР. Он также выступал прямым посредником между ливанской группировкой и высокопоставленными официальными лицами Ирана. Было отмечено, что командир играл важную роль в наращивании ракетного потенциала «Хезболлы» и принимал непосредственное участие в восстановлении возможностей группировки после начала операции «Стрелы севера».
Кроме того, Мохаммади считался одним из главных специалистов группировки в области стратегических вооружений. По информации израильских военных, он напрямую координировал удары по территории Израиля в рамках операций «Стрелы севера» и «Рычащий лев». Армия Израиля особо подчеркнула, что продолжит решительные действия против «Хезболлы» и не допустит угроз безопасности своих граждан.
Напряженность на Ближнем Востоке: совместные операции США и Израиля против Ирана
Напомним, что 28 февраля США и Израиль начали широкомасштабные военные операции против Ирана. В результате были ликвидированы верховный лидер Ирана аятолла Али Хаменеи и ряд высокопоставленных лиц.
После этих событий Иран начал наносить ответные удары по стратегическим целям, определенным им не только в Израиле, но и в Саудовской Аравии, Катаре, Объединенных Арабских Эмиратах, Омане, Бахрейне, Ираке и на Кипре, где расположены военные базы США и их союзников.
Данное обострение является частью затяжного конфликта в регионе, где Израиль стремится минимизировать влияние проиранских прокси-сил у своих границ. Ликвидация высокопоставленных координаторов КСИР рассматривается военными экспертами как серьезный удар по логистической и оперативной цепочке поставок высокоточного оружия из Тегерана в Ливан.