Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli kəndinin ikinci mərhələsi də nəzərdə tutulur.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev mayın 9-da Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli kəndinə köçən sakinlərlə görüşündə məlumat verib.
İlham Əliyev və Mehriban Əliyeva Cəbrayıla səfər etdilər
Dövlət başçısı qeyd edib ki, indi Cəbrayıl rayonunda bir neçə min insan yaşayır:
"İlk növbədə, Cəbrayıl şəhərində, - şəhərin mərkəzi də buradan o qədər də uzaq deyil, - ondan sonra Horovlu kəndində, Cocuq Mərcanlıda. Aprel döyüşlərindən sonra biz o kəndi yenidən qurduq. Ən çox insanlar burada yaşayacaq, hələlik 635 ev. Amma mənə verilən məlumata görə, köçmək, qayıtmaq istəyənlərin sayı daha çoxdur, təqribən 900-dən çoxdur. Ona görə kəndin ikinci mərhələsini də biz nəzərdə tuturuq".
Xatırladaq ki, Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva mayın 9-da Cəbrayıl rayonunun Şükürbəyli kəndinin açılışında iştirak ediblər. Kəndə rayonun Şıxalıağalı, Dəjəl kəndlərinin və Mahmudlu qəsəbəsinin sakinləri də daxil olmaqla, ümumilikdə 2522 nəfərin (615 ailə) köçürülməsi planlaşdırılır. İlkin mərhələdə 635 fərdi ev istifadəyə verilib. Onlardan 615-i sakinlər, 20-si isə xidməti istifadə üçündür. Evlər 2, 3, 4 və 5 otaqlıdır.

Предусмотрена реализация второго этапа строительства села Шукюрбейли Джебраильского района. Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом Президент Ильхам Алиев заявил 9 мая в ходе встречи с жителями, переселившимися в село Шукюрбейли.
Глава государства отметил, что в настоящее время в Джебраильском районе уже проживают несколько тысяч человек: в самом городе Джебраил, селе Горовлу и в Джоджуг Марджанлы, которое было восстановлено после Апрельских боев. Президент подчеркнул, что из-за высокого спроса на возвращение — количество желающих превышает 900 семей — было принято решение о расширении проекта и подготовке второго этапа строительства населенного пункта.
Напомним, что 9 мая Президент Ильхам Алиев и Первый вице-президент Мехрибан Алиева приняли участие в открытии села Шукюрбейли. В данный населенный пункт планируется переселение в общей сложности 2522 человек (615 семей), включая жителей сел Шыхалиагалы, Деджел и поселка Махмудлу. На первом этапе в эксплуатацию введено 635 индивидуальных домов, из которых 615 предназначены для жителей, а 20 — для служебного пользования. Восстановление инфраструктуры на освобождённых от оккупации территориях является ключевым приоритетом государственной программы "Великое возвращение".