İlham Əliyev Milli Aviasiya Akademiyasında
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım aprelin 8-də Milli Aviasiya Akademiyasında Təlim Mərkəzinin açılışında iştirak ediblər.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, Milli Aviasiya Akademiyasının rektoru, akademik Arif Paşayev, Rəqəmsal inkişaf və nəqliyyat naziri Rəşad Nəbiyev və " Hava Yolları" Qapalı Səhmdar Cəmiyyətinin İdarə Heyətinin sədri Samir Rzayev dövlətimizin başçısına və birinci xanıma mərkəzin fəaliyyəti barədə məlumat veriblər.
Bildirildi ki, Beynəlxalq Təlim Mərkəzi "Azərbaycan Hava Yolları" QSC-nin təşəbbüsü ilə Milli Aviasiya Akademiyasının ərazisində yaradılıb. Mərkəz uçuş heyətinin fövqəladə vəziyyətlər üzrə hazırlığı, həmçinin hava hərəkətini idarəetmə dispetçerlərinin nəzəri və praktiki təlimi üçün nəzərdə tutulub.
Yeni kompleksdə Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının (ICAO) və Avropa İttifaqı Aviasiya Təhlükəsizliyi Agentliyinin (EASA) tələblərinə uyğun olaraq "Azəraeronaviqasiya" Hava Hərəkəti İdarəsinin dispetçerləri hazırlanacaq. Bunun üçün bu sahədə dünyanın qabaqcıl aeronaviqasiya təhsil mərkəzlərindən olan Alman Aeronaviqasiya Akademiyasının (DFS) təhsil proqramı əsasında Aeronaviqasiya Təlim Mərkəzi fəaliyyət göstərəcək.
Burada Beynəlxalq Hava Limanının 360 dərəcə panoramını əks etdirən TWR qüllə simulyatoru, həmçinin hava məkanının idarə edilməsi üzrə radar simulyator kompleksi quraşdırılıb. Bu sistemlər dispetçerlərin real əməliyyat şəraitində hazırlanması üçün imkan yaradır.
Mərkəzdə, həmçinin hava limanlarında real iş şəraitinə uyğun müxtəlif xüsusi avtonəqliyyat vasitələri sürücülərinin bacarıqlarının təkmilləşdirilməsinə imkan verən müasir təlim trenajoru kompleksi quraşdırılıb.
Beynəlxalq Təlim Mərkəzində hər il hava hərəkətini idarəetmə üzrə təxminən 30 dispetçerin və 3 min hava gəmisi heyətinin hazırlanması planlaşdırılır.
Bundan başqa, Mərkəz fövqəladə vəziyyətlərdə və müxtəlif qəza hallarında hava gəmisi kabininin daxilində tədbirlərinin səmərəli icrası üçün Türkiyənin bu sahədə ixtisaslaşmış və beynəlxalq səviyyədə tanınmış şirkəti olan "SkyArt" tərəfindən "A320/A321 NEO CEET" tipli yeni nəsil hava gəmisi simulyatoru ilə təchiz edilib. Simulyatora "Boeing 787" təyyarəsi üzrə Qapı Təlim Qurğuları (Door Trainers), həmçinin real yanğın şəraitini simulyasiya edən yeni nəsil Yanğınsöndürmə Təlim Qurğuları (RFFT) daxildir.
Yeni təlim infrastrukturu regionda aviasiya sahəsində kadr hazırlığının, həmçinin beynəlxalq standartlara uyğun tədris imkanlarının gücləndirilməsinə, bu sahədə rəqabətqabiliyyətli milli kadr potensialının formalaşmasına mühüm töhfə verəcək.
Mərkəz müasir aviasiya sahəsinin tələblərinə uyğun olaraq kadr hazırlığını həyata keçirən ixtisaslaşmış tədris strukturu kimi aviasiya mütəxəssislərinin nəzəri biliklərlə yanaşı, praktiki bacarıqlarının formalaşdırılmasında mühüm rol oynayacaq.
Mərkəzin müasir texnologiyalarla təchiz olunması, burada son model uçuş simulyatorlarının quraşdırılması real uçuş şəraitinə yaxın mühitdə təcrübə qazanmağa imkan yaradır ki, bu da ümumilikdə uçuşların təhlükəsizliyinin təmin edilməsində müstəsna əhəmiyyət daşıyır.

Ильхам Алиев в Национальной академии авиации
Президент Ильхам Алиев и Первая вице-президент Мехрибан Алиева 8 апреля приняли участие в открытии Международного учебного центра в Национальной академии авиации.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", ректор Национальной академии авиации, академик Ариф Пашаев, министр цифрового развития и транспорта Рашад Набиев и председатель правления Закрытого акционерного общества "Азербайджанские авиалинии" Самир Рзаев проинформировали главу государства и Первую вице-президента о деятельности центра.
Было отмечено, что Международный учебный центр создан на территории Национальной академии авиации по инициативе ЗАО AZAL. Центр предназначен для подготовки летного состава к чрезвычайным ситуациям, а также для теоретического и практического обучения диспетчеров управления воздушным движением.
В новом комплексе в соответствии с требованиями Международной организации гражданской авиации (ICAO) и Агентства авиационной безопасности Европейского союза (EASA) будут готовиться диспетчеры Управления воздушным движением "Азераэронавигация". Для этого на базе учебной программы Немецкой академии аэронавигации (DFS), являющейся одним из ведущих мировых центров авиационного образования, будет функционировать Центр аэронавигационного обучения.
Здесь установлены симулятор вышки TWR, отражающий 360-градусную панораму Международного аэропорта Гейдар Алиев, а также комплекс радарных симуляторов по управлению воздушным пространством. Эти системы позволяют готовить диспетчеров в условиях, максимально приближенных к реальным операционным ситуациям.
В центре также установлен современный комплекс тренажеров, позволяющий совершенствовать навыки водителей различных специальных автотранспортных средств в соответствии с реальными условиями работы в аэропортах. Планируется, что ежегодно в Международном учебном центре будут проходить подготовку около 30 диспетчеров по управлению воздушным движением и 3 тысячи членов экипажей воздушных судов.
Кроме того, для эффективного выполнения мер безопасности внутри кабины воздушного судна в чрезвычайных и аварийных ситуациях центр оснащен симулятором воздушного судна нового поколения типа "A320/A321 NEO CEET" производства турецкой компании "SkyArt". В состав симулятора входят устройства для обучения работе с дверями (Door Trainers) самолета "Boeing 787", а также устройства для обучения пожаротушению нового поколения (RFFT), имитирующие реальные условия пожара.
Новая учебная инфраструктура внесет важный вклад в укрепление подготовки кадров в области авиации в регионе, а также в расширение возможностей обучения в соответствии с международными стандартами и формирование конкурентоспособного национального кадрового потенциала в этой сфере.
Национальная академия авиации, основанная в 1992 году, является ведущим высшим учебным заведением Азербайджана в области гражданской авиации. Создание подобных высокотехнологичных центров на ее базе подчеркивает стратегическое значение развития транспортного сектора страны и стремление Азербайджана соответствовать самым высоким мировым стандартам безопасности полетов.