Hərbi eskalasiya başlayan ilk gündən etibarən bölgədə yerləşən Səfirliklərimiz və Baş konsulluqlarımız fəaliyyətini gücləndirilmiş rejimdə davam etdirir, vətəndaşlarımıza müvafiq dədtək göstərilməsi istiqamətində tədbirlər görülür.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bu barədə Xarici İşlər Nazirliyinin Mətbuat xidməti idarəsinin rəisi Ayxan Hacızadə Yaxın Şərq regionunda vətəndaşlarımızın təxliyəsi ilə bağlı yerli mətbuatın sualını cavablandırarkən bildirib.
Onun sözlərinə görə, indiyə qədər, bir nəfər istisna olmaqla vətəndaşlarımız arasında xəsarət alan olmayıb. Vətəndaşlarımızın təxliyyəsinə gəldikdə, bu gün Azərbaycan Hava Yollarına məxsus xüsusi təyyarə reysi ilə Səudiyyə Ərəbistanının Ciddə şəhərindən 193 nəfər Azərbaycan vətəndaşı, 9 nəfər Gürcüstan vətəndaşı olan azərbaycanlı və 5 nəfər Rusiya vətəndaşı olan azərbaycanlı ölkəmizə təxliyyə olunub.
Bununla yanaşı, ölkəmizin Birləşmiş Ərəb Əmirliklərində (BƏƏ) yerləşən vətəndaşlarımızın müntəzəm reyslərlə ölkəmizə qayıdışı BƏƏ-nin aidiyyəti hava yolları tərəfindən həyata keçirilir. Dünən ümumilikdə 257 nəfər Azərbaycan vətəndaşı ölkəmizə geri qayıdıb. Dubay şəhərindən bu gün 1, 5 mart tarixində isə 2 müntəzəm təyyarə reysi nəzərdə tutulub.
Bununla yanaşı, hal-hazırda Qətərdə olan 200 nəfər vətəndaşımızın ölkəmiz tərəfindən xüsusi təyyarə reysi ilə təxliyyəsi istiqamətində iş aparılır. Qeyd edək ki, Qətər hava məkanı bağlı olduğu üçün, vətəndaşlarımızın Səudiyyə Ərəbistanı ərazisindən təxliyyəsi planlaşdırılır.
Bununla yanaşı, Xarici İşlər Nazirliyinin paylaşdığı səyahət xəbərdarlığına uyğun olaraq, İran ərazisində olan Azərbaycan vətəndaşlarının İrandan çıxışı üçün yerləşmə bölgəsindən asılı olaraq Azərbaycan və Türkiyə quru sərhəddindən istifadə olunur. İndiyə qədər 260 nəfər vətəndaşımız Azərbaycan sərhəddindən keçid edib.
Hazırda bölgədə olan vətəndaşlarımızdan təhlükəsizlik vəziyyətini diqqətlə izləmələri, yerli hakimiyyət orqanlarının göstəriş və tövsiyələrinə riayət etmələri, kütləvi toplaşma yerlərindən uzaq durmaları və şəxsi təhlükəsizlik tədbirlərini gücləndirmələri xahiş olunur.

Граждане Азербайджана эвакуируются с Ближнего Востока
С первого дня начала военной эскалации в регионе посольства и генеральные консульства Азербайджанской Республики продолжают работу в усиленном режиме, принимаются необходимые меры для оказания соответствующей поддержки соотечественникам.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом заявил начальник управления пресс-службы Министерства иностранных дел (МИД) Айхан Гаджизаде, отвечая на вопросы местных СМИ об эвакуации граждан Азербайджана из ближневосточного региона.
По его словам, к настоящему времени среди граждан Азербайджана пострадавших нет, за исключением одного человека. Что касается процесса эвакуации, сегодня специальным рейсом авиакомпании "AZAL" из города Джидда (Саудовская Аравия) на родину были доставлены 193 гражданина Азербайджана, а также 9 этнических азербайджанцев, являющихся гражданами Грузии, и 5 — гражданами России.
Наряду с этим, возвращение соотечественников из Объединенных Арабских Эмиратов (ОАЭ) осуществляется регулярными рейсами местных авиалиний. Вчера в Азербайджан вернулись 257 человек. Из Дубая на сегодня запланирован один, а на 5 марта — два регулярных авиарейса. Также ведется работа по эвакуации специальным рейсом около 200 граждан, находящихся в Катаре. Ввиду закрытия воздушного пространства Катара, планируется их вывоз через территорию Саудовской Аравии.
Согласно предупреждению МИД о поездках, граждане Азербайджана, находящиеся в Иране, используют сухопутные границы Азербайджана и Турции для выезда из страны. К настоящему времени азербайджанскую границу пересекли 260 человек. Граждан в регионе призывают внимательно следить за ситуацией, соблюдать инструкции местных властей и избегать мест массового скопления людей.
Отметим, что Азербайджан традиционно уделяет приоритетное внимание безопасности своих граждан за рубежом в кризисных ситуациях. Министерство иностранных дел и дипломатические представительства республики имеют отработанные механизмы оперативного реагирования и координации эвакуационных мер, обеспечивая безопасное возвращение соотечественников в Баку в кратчайшие сроки.