Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyev və Ermənistanın Baş naziri Nikol Paşinyan Bişkekdə keçirilən görüşdə sülh prosesinin gələcək mərhələlərini müzakirə ediblər.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Ermənistan hökumətinin yaydığı açıqlamaya görə, tərəflər 2025-ci il avqustun 8-də Vaşinqtonda keçirilən sülh sammitinin tarixi əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Qeyd olunub ki, həmin sammitdə ABŞ Prezidenti Donald Trampın şahidliyi ilə imzalanan birgə bəyannamə və iki ölkə arasında sülhün bərqərar olunmasına dair sazişin paraflanması prosesin əsasını təşkil edir.
Görüş zamanı iqtisadi əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələsi də diqqət mərkəzində olub.
Liderlər Azərbaycanın neft məhsullarının Ermənistana ixracını, üçüncü ölkələrdən taxıl və digər malların Azərbaycan ərazisindən tranzitini, eləcə də iki ölkə arasında birbaşa ticarət əlaqələrinin qurulmasını sülhün möhkəmləndirilməsi baxımından vacib addımlar kimi qiymətləndiriblər.
Həmçinin işgüzar dairələr arasında təmasların artırılması və enerji sahəsində əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Dövlət başçıları sərhədlərin delimitasiyası üzrə komissiyaların fəaliyyətinin mövcud razılaşmalara uyğun olaraq davam etdirilməsinin vacibliyini qeyd ediblər.
Bununla yanaşı, Vaşinqton sammitinin nəticələrindən biri olan “Trampın beynəlxalq sülh və rifah naminə marşrutu” (TRIPP) çərçivəsində praktiki addımlar və təşəbbüslə bağlı layihələr nəzərdən keçirilib.
Tərəflər parlamentarilər və vətəndaş cəmiyyəti nümayəndələri arasında etimadın artırılmasına yönəlmiş təmasları da müsbət dəyərləndiriblər.
İlham Əliyev və Nikol Paşinyan uzunmüddətli sülhün təmin edilməsi, dövlətlərarası münasibətlərin tənzimlənməsi və regional əlaqələrin gücləndirilməsi istiqamətində birbaşa dialoqu davam etdirmək barədə razılığa gəliblər.

Президент Ильхам Алиев и премьер-министр Армении Никол Пашинян обсудили будущие этапы мирного процесса на встрече в Бишкеке.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что, согласно заявлению правительства Армении, стороны подчеркнули историческое значение мирного саммита, состоявшегося 8 августа 2025 года в Вашингтоне.
Данный саммит стал ключевым этапом в нормализации отношений между Баку и Ереваном. Совместная декларация, подписанная при свидетельстве Президента США Дональда Трампа, а также парафирование соглашения об установлении мира между двумя странами, заложили прочный фундамент для долгосрочной стабильности в регионе Южного Кавказа.
В ходе встречи особое внимание было уделено расширению экономического сотрудничества. Лидеры оценили экспорт азербайджанских нефтепродуктов в Армению, транзит зерна и других товаров из третьих стран через территорию Азербайджана, а также установление прямых торговых связей как важные шаги по укреплению мира.
Также обсуждались возможности сотрудничества в энергетической сфере и активизация контактов между деловыми кругами. Главы государств отметили важность продолжения деятельности комиссий по делимитации границ в соответствии с существующими договоренностями.
Кроме того, были рассмотрены практические шаги и проекты в рамках инициативы «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (TRIPP), ставшей одним из итогов Вашингтонского саммита. Стороны также положительно оценили контакты, направленные на укрепление доверия между парламентариями и представителями гражданского общества.
Президент Ильхам Алиев и Никол Пашинян договорились продолжать прямой диалог для обеспечения долгосрочного мира, регулирования межгосударственных отношений и укрепления региональных связей.