Nüvə silahlanması üçün ayrılan büdcə rekord həddə çatdı: 119 milyard dollar
Dünya miqyasında nüvə silahlanmasına büdcə son illərin ən kəskin artımını nümayiş etdirərək yeni rekord həddə çatıb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, təşkilatların hesabatlarına görə, 2025-ci il ərzində nüvə silahına malik ölkələrin bu sahəyə xərclədiyi vəsait 119 milyard dollara yüksəlib ki, bu da tarixin ən yüksək göstəricisidir.
Nüvə silahlarının ləğvi uğrunda çalışan ICAN tərəfindən yayımlanan bu məlumatlar, qlobal güc balansında ciddi dəyişikliklərin baş verdiyini təsdiqləyir.
Məlumata görə, son on ildə müşahidə olunan ən sürətli artım tempi məhz son bir neçə ildəki geosiyasi gərginliklərlə birbaşa bağlıdır.
İllik bazda təxminən 19 faizlik artım, "Soyuq Müharibə" dövründən sonra nadir hallarda rast gəlinən bir templə silahlanma yarışının yenidən alovlandığını göstərir.
Mütəxəssislər vurğulayırlar ki, bu xərclər sadəcə yeni silah istehsalı ilə məhdudlaşmır; buraya mövcud arsenalın modernləşdirilməsi, yeni nəsil raket sistemlərinin hazırlanması və strateji infrastruktur layihələri də daxildir.
Hesabatda ən çox vəsait xərcləyən ölkənin ABŞ olduğu qeyd olunur. Vaşinqtonun nüvə proqramlarına ayırdığı büdcə 69 milyard dolları ötüb ki, bu rəqəm digər nüvə dövlətlərinin cəmi xərclərinə yaxınlaşır. Bununla yanaşı, Çin öz nüvə potensialını sürətlə genişləndirməyə çalışır, Rusiya isə mövcud ehtiyatlarını yeniləməyə üstünlük verir. Böyük Britaniya və Fransa kimi Avropa ölkələri də xüsusilə sualtı qayıq bazlı nüvə sistemlərinə yatırımlarını artırıblar.
Ekspertlər bildirirlər ki, nüvə silahlanması artıq təkcə hərbi müdafiə vasitəsi deyil, həm də diplomatiyada əsas alətə çevrilib. Bir çox ölkə üçün bu potensial, diplomatik danışıqlarda rıçaq rolunu oynayır. ICAN isə xəbərdarlıq edir ki, bu nəhəng vəsaitlərin silahlanmaya yönəldilməsi , yoxsulluq və səhiyyə kimi qlobal problemlərin həllinə ayrılacaq resursları azaldır. Bu tendensiyanın davam etməsi, gələcək illərdə daha böyük risklərini qaçılmaz edə bilər.

Бюджет на ядерное вооружение достиг рекордных 119 миллиардов долларов
Мировые расходы на ядерное вооружение продемонстрировали самый резкий рост за последние годы, достигнув рекордного уровня.
"Оперативный Информационный Центр-OMM" сообщает, что, согласно отчетам международных организаций, в 2025 году страны, обладающие ядерным оружием, потратили на эту сферу 119 миллиардов долларов, что является историческим максимумом.
Эти данные, опубликованные Международной кампанией за ликвидацию ядерного оружия (ICAN), подтверждают серьезные изменения в глобальном балансе сил. По имеющимся сведениям, наиболее быстрые темпы роста, наблюдаемые за последнее десятилетие, напрямую связаны с геополитической напряженностью последних лет.
Ежегодный рост расходов примерно на 19% свидетельствует о возобновлении гонки вооружений, темпы которой редко встречались со времен "холодной войны". Специалисты подчеркивают, что эти затраты не ограничиваются только производством нового оружия; они включают модернизацию существующих арсеналов, разработку ракетных систем нового поколения и реализацию стратегических инфраструктурных проектов.
В отчете отмечается, что страной с наибольшими расходами являются США. Бюджет, выделенный администрацией, которую возглавляет Президент США Дональд Трамп, на ядерные программы превысил 69 миллиардов долларов, что приближается к совокупным расходам всех остальных ядерных держав. Наряду с этим, Китай стремится к быстрому расширению своего ядерного потенциала, а Россия отдает приоритет обновлению существующих запасов. Европейские страны, такие как Великобритания и Франция, также увеличили инвестиции, особенно в ядерные системы морского базирования.
Эксперты отмечают, что ядерное вооружение стало не только средством военной защиты, но и ключевым инструментом в международной дипломатии. Для многих стран этот потенциал служит рычагом давления в дипломатических переговорах. В свою очередь, ICAN предупреждает, что направление таких колоссальных средств на вооружение сокращает ресурсы, которые могли бы быть выделены на решение глобальных проблем, таких как изменение климата, борьба с бедностью и здравоохранение. Продолжение этой тенденции может сделать риски безопасности в ближайшие годы неизбежными.