BP Azərbaycan üzərindən yeni enerji dəhlizinin yaradılmasını təklif edib
Britaniyanın "British Petroleum" (BP) neft- korporasiyası və Türkmənistandan qazın ərazisi ilə Cənub Qaz Dəhlizi (CQD) vasitəsilə ixracı üçün nəzərdə tutulan yeni marşrutunun yaradılmasında iştirak etməyə hazırdır.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bunu "BP Azerbaijan" şirkətinin baş geoloqu Bağır İbrahimov deyib.
O bildirib ki, martın sonunda BP-nin regional rəhbərliyi "Azərbaycan-Qazaxıstan-" enerji dəhlizinin yaradılmasında Qazaxıstanın mühüm rolunu təsdiqləyib.
"BP Azərbaycanda topladığı təcrübəni sinxronlaşdırılmış infrastrukturun qurulmasında tətbiq etməyi planlaşdırır. Nəticədə Qazaxıstan və Türkmənistandan qazın Xəzər dənizi vasitəsilə nəql edilməsi və sonradan Cənub Qaz Dəhlizinə (CQD) qoşulması mümkün olacaq", - B.İbrahimov vurğulayıb.
Onun qiymətləndirməsinə görə, 2030-cu ilə qədər bu dəhliz Avropaya enerji tədarüklərinin şaxələndirilməsi üçün mühüm vasitələrdən birinə çevrilə bilər, üstəlik Qazaxıstan hasilatın əhəmiyyətli hissəsini təmin etmək potensialına malikdir.
B.İbrahimov xatırladıb ki, Qazaxıstanın "KazMunayQaz" (KMQ) milli şirkəti və "BP Exploration Operating Company Limited" Qazaxıstanın Mangistau vilayətində yerləşən perspektivli "Üstyurt" blokunun geoloji kəşfiyyatı və işlənməsi sahəsində əməkdaşlığa dair saziş imzalayıb.
Geoloq qeyd edib ki, dəhlizin inkişafına töhfə verən elementlərdən biri BP və "KazMunayQaz"ın Qazaxıstanın resurs bazasının artırılması üzrə birgə fəaliyyəti olacaq.
"Layihə Qazaxıstanın qərbindəki Üstyurt hövzəsində - ilkin qiymətləndirmələrə görə, böyük həcmdə kəşf edilməmiş qaz ehtiyatlarının cəmləşdiyi regionda genişmiqyaslı geoloji kəşfiyyat işlərinin aparılmasını nəzərdə tutur. Çoxillik proqram 2D və 3D seysmik tədqiqatların aparılmasını, həmçinin 2026-2029-cu illər ərzində bir sıra dərin kəşfiyyat quyularının qazılmasını əhatə edir", - geoloq əlavə edib.

Британская нефтегазовая корпорация "British Petroleum" (BP) выразила готовность принять участие в создании нового энергетического маршрута, предназначенного для экспорта газа из Казахстана и Туркменистана в Европу через территорию Азербайджана по Южному газовому коридору (ЮГК).
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом заявил главный геолог компании "BP Azerbaijan" Багир Ибрагимов. По его словам, в конце марта региональное руководство BP подтвердило ключевую роль Казахстана в формировании энергетического коридора Азербайджан-Казахстан-Туркменистан.
"BP планирует применить опыт, накопленный в Азербайджане, для создания синхронизированной инфраструктуры. В результате станет возможной транспортировка газа из Казахстана и Туркменистана через Каспийское море с последующим подключением к Южному газовому коридору", — подчеркнул Б. Ибрагимов. Согласно его оценкам, к 2030 году этот коридор может стать одним из важнейших инструментов диверсификации энергопоставок в Европу, при этом Казахстан обладает потенциалом обеспечить значительную часть добычи.
Багир Ибрагимов также напомнил, что национальная компания Казахстана "КазМунайГаз" (КМГ) и "BP Exploration Operating Company Limited" подписали соглашение о сотрудничестве в области геологоразведки и разработки перспективного блока "Устюрт", расположенного в Мангистауской области Казахстана. Проект предусматривает проведение масштабных работ в бассейне Устюрт, где, по предварительным данным, сосредоточены крупные объемы неразведанных запасов газа. Программа включает сейсмические исследования 2D и 3D, а также бурение глубоких разведочных скважин в период 2026-2029 годов.
Отметим, что Южный газовый коридор является стратегической инициативой, направленной на повышение энергетической безопасности Европы и снижение ее зависимости от отдельных поставщиков. Азербайджан, играющий роль центрального хаба в этом проекте, продолжает укреплять свой статус ключевого звена в транскаспийском сотрудничестве. Реализация новых маршрутов через Каспийское море позволит интегрировать ресурсы Центральной Азии в общую энергетическую систему региона, что отвечает национальным интересам Азербайджана по превращению страны в глобальный логистический и энергетический центр.