Azərbaycanla Latviya arasında 5 sənəd mübadilə edilib - YENİLƏNİB
İlham Əliyevin və Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçsin iştirakı ilə aprelin 22-də Azərbaycanla Latviya arasında imzalanmış sənədlərin mübadiləsi mərasimi olub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, İlham Əliyev və Latviya Prezidenti Edqars Rinkeviçs "Azərbaycan Respublikası Prezidentinin və Latviya Respublikası Prezidentinin Birgə Bəyanatı"nı qəbul etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi ilə Latviya Respublikasının Daxili İşlər Nazirliyi arasında əməkdaşlıq haqqında Saziş"i Azərbaycanın naziri Vilayət Eyvazov və Latviyanın daxili işlər üzrə dövlət naziri Dimitrijs Trofimovs mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi ilə Latviya Respublikasının Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi arasında kənd təsərrüfatı sahəsində əməkdaşlıq haqqında Niyyət Bəyannaməsi"ni Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov və Latviyanın kənd təsərrüfatı naziri Armands Krauze mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi ilə Latviya Respublikasının Xarici İşlər Nazirliyi arasında konsulluq sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın naziri və Latviyanın xarici işlər naziri Baiba Braze mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi ilə Latviya Respublikasının Dövlət Bitki Mühafizəsi Xidməti arasında bitki sağlamlığı və bitki mühafizəsi sahəsində əməkdaşlıq haqqında Anlaşma Memorandumu"nu Azərbaycanın kənd təsərrüfatı naziri Məcnun Məmmədov və Latviyanın kənd təsərrüfatı naziri Armands Krauze mübadilə etdilər.
"Azərbaycan Respublikasının Dövlət Sərhəd Xidməti ilə Latviya Respublikasının Dövlət Sərhəd Mühafizəsi arasında 2026-2027-ci illər üzrə İkitərəfli Əməkdaşlıq Planı"nı Azərbaycanın Dövlət Sərhəd Xidmətinin rəisi general-polkovnik Elçin Quliyev və Latviyanın Dövlət Sərhəd Mühafizəsinin rəisi general Guntis Pujats mübadilə etdilər.
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin və Latviya Respublikasının Prezidenti Edqars Rinkeviçsin iştirakı ilə aprelin 22-də Azərbaycanla Latviya arasında imzalanmış sənədlərin mübadiləsi mərasimi olub.

Азербайджан и Латвия подписали ряд двусторонних документов
22 апреля при участии Президента Азербайджана Ильхама Алиева и Президента Латвийской Республики Эдгарса Ринкевича состоялась церемония обмена документами, подписанными между Азербайджаном и Латвией.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на Пресс-службу Президента, Президент Ильхам Алиев и Президент Эдгарс Ринкевичс приняли «Совместную декларацию Президента Азербайджанской Республики и Президента Латвийской Республики».
В рамках официального визита были подписаны следующие документы: «Соглашение о сотрудничестве между Министерством внутренних дел Азербайджанской Республики и Министерством внутренних дел Латвийской Республики», которым обменялись глава МВД Вилаят Эйвазов и государственный министр внутренних дел Латвии Димитрийс Трофимовс. Министр сельского хозяйства Азербайджана Меджнун Мамедов и его латвийский коллега Армандс Краузе обменялись «Декларацией о намерениях по сотрудничеству в области сельского хозяйства», а также «Меморандумом о взаимопонимании в области здоровья и защиты растений».
Кроме того, глава МИД Джейхун Байрамов и министр иностранных дел Латвии Байба Браже обменялись «Меморандумом о взаимопонимании по сотрудничеству в консульской сфере». Также был утвержден «План двустороннего сотрудничества на 2026-2027 годы между Государственной пограничной службой Азербайджана и Государственной пограничной охраной Латвии».
Дипломатические отношения между Азербайджаном и Латвией были установлены в 1994 году. Латвия является важным партнером Азербайджана в Европейском Союзе, и обе страны активно развивают политический диалог и экономические связи. Подписание данных документов направлено на дальнейшее укрепление стратегического партнерства, расширение правовой базы и углубление взаимодействия в сферах безопасности, сельского хозяйства и гуманитарных связей.