İyunun 18-də Roma şəhərində səfərdə olan Azərbaycanın mədəniyyət naziri Adil Kərimli İtaliyanın mədəniyyət naziri Alessandro Ciuli ilə görüşüb.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, söhbət zamanı Azərbaycan və İtaliya arasında mədəni əlaqələrin mövcud vəziyyəti və əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri müzakirə edilib.
Görüşdə mədəni irsin qorunması, muzey işi, yaradıcı sənayelər, kinematoqrafiya, musiqi və ifaçılıq sənəti sahələrində birgə layihələrin həyata keçirilməsi, həmçinin mədəniyyət müəssisələri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsi məsələləri nəzərdən keçirilib.
Nazir Adil Kərimli Azərbaycanın mədəniyyət siyasətinin prioritetləri, mədəni diplomatiyanın gücləndirilməsi və beynəlxalq tərəfdaşlığın genişləndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən təşəbbüslər barədə həmkarına məlumat verib.
Tərəflər qarşılıqlı mədəniyyət günlərinin, sərgi və konsert proqramlarının təşkili, peşəkar mübadilə layihələrinin həyata keçirilməsi və mədəniyyət sahəsində institusional əməkdaşlığın dərinləşdirilməsi barədə fikir mübadiləsi aparıblar.
Bildirilib ki, Azərbaycan və İtaliya mədəniyyət nazirlərinin əvvəlki görüşü 2024-cü ilin dekabrında Romada keçirilib. Həmin görüşdə əldə edilən razılaşmaların davamı olaraq tərəflər mədəni əməkdaşlığın yeni istiqamətlər üzrə inkişaf etdirilməsində və birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsində qarşılıqlı maraqlarını bir daha təsdiqləyiblər.

Адиль Керимли встретился с министром культуры Италии
18 июня находящийся с визитом в Риме министр культуры Азербайджана Адиль Керимли встретился с министром культуры Италии Алессандро Джули.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе беседы стороны обсудили текущее состояние культурных связей между Азербайджаном и Италией и перспективы развития сотрудничества.
На встрече были рассмотрены вопросы реализации совместных проектов в сферах охраны культурного наследия, музейного дела, креативных индустрий, кинематографии, музыки и исполнительского искусства, а также расширения сотрудничества между учреждениями культуры.
Министр Адиль Керимли проинформировал коллегу о приоритетах культурной политики Азербайджана, инициативах по усилению культурной дипломатии и расширению международного партнерства.
Стороны обменялись мнениями об организации взаимных дней культуры, выставочных и концертных программ, реализации проектов профессионального обмена и углублении институционального сотрудничества в сфере культуры.
Было отмечено, что предыдущая встреча министров культуры Азербайджана и Италии состоялась в декабре 2024 года в Риме. В продолжение договоренностей, достигнутых на той встрече, стороны вновь подтвердили взаимную заинтересованность в развитии культурного сотрудничества по новым направлениям и реализации совместных инициатив.