Azərbaycanda vençur fondlarına yeni qayda
Azərbaycanda vençur kapitalı fondunun nizamnaməsində və ya onun təsis sənədlərində fondun fəaliyyətinin müstəsna predmetinin cəlb edilən vəsaitlərinin 70 %-dən az olmayan hissəsinin "İnvestisiya fondları haqqında" qanunda göstərilən məqsədlərə yatırılmasından ibarət olduğunun göstərilməsi məcburi olacaq. Qalan vəsait likvidliyin edilməsi məqsədilə digər maliyyə alətlərinə yatırıla bilər.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və komitəsinin bu gün keçirilən iclasında müzakirəyə çıxarılmış sözügedən qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Sənədə əsasən, Vençur kapitalı fondları azad hesabatlı vençur kapitalı fondu və ya lisenziyalaşdırılan vençur kapitalı fondu rejimində fəaliyyət göstərirlər. Vençur kapitalı fondu məhdud məsuliyyətli cəmiyyət, qapalı səhmdar cəmiyyəti, kommandit ortaqlığı və ya qapalı paylı investisiya fondu formasında yaradıla bilər. Vençur kapitalı fondu sahibkarlıq fəaliyyətinin digər növləri ilə məşğul ola bilməz.
Vençur kapitalı fondu investorlardan cəlb olunmuş pul vəsaitlərinin yalnız rəqəmsal texnologiyaların və innovasiya məhsulunun (iqtisadi və ya sosial səmərə əldə etmək məqsədilə yeni yaradılmış və ya təkmilləşdirilmiş məhsul (iş, xidmət), texnoloji proses, həmçinin ictimai münasibətlərin müxtəlif sahələrində (təşkilati-texniki, maliyyə-iqtisadi və digər sahələrdə) tətbiq edilən inzibati, kommersiya, texnoloji və digər xarakterli yeniliklər) hazırlanması, istehsalı və təkmilləşdirilməsini həyata keçirən, mikro, kiçik və orta sahibkarlıq subyekti olan, habelə Respublikasında "Startap" şəhadətnaməsini və ya texnologiyalar parkının və texnoloji biznes inkubatorunun və ya sənaye və azad iqtisadi zonaların qeydiyyat şəhadətnaməsini alan sahibkarların innovativ layihələrinə bu Qanunla edilmiş qaydada yatırılması ilə məşğul olur.
Vençur kapitalı fondunun borc götürməsinə dair məhdudiyyətlər fondun rejimindən asılı olaraq aşağıdakı kimi müəyyən edilir:
- azad hesabatlı vençur kapitalı fondu yalnız qısamüddətli likvidlik ehtiyaclarını (investisiyaların maliyyələşdirilməsi və ya xərclərinin ödənilməsi) ödəmək məqsədilə borc götürə bilər. Ümumi borc öhdəlikləri fondun ümumi kapital öhdəliklərinin (cəlb edilmiş və ödənilməmiş kapital öhdəliklərinin cəmi) 30 %-dən çox, hər borcun müddəti isə 12 aydan artıq ola bilməz.
- lisenziyalaşdırılan vençur kapitalı fondu aktivlərinin 10 faizini keçməyən məbləğdə və üç aydan artıq olmayan müddətə borc götürə bilər.
Lisenziyalaşdırılan vençur kapitalı fondunun nizamnamə (şərikli) kapitalının minimum miqdarı və nizamnamə (şərikli) kapitalının formalaşdırması qaydalarını Azərbaycan Mərkəzi Bankı (AMB) müəyyən edir.
Vençur kapitalı fondunun pay mülkiyyətçilərinin (səhmdarlarının) reyestri mərkəzi depozitar tərəfindən aparılır.
Vençur kapitalı fondu ildə azı bir dəfə idarə edilən aktivlərin həcmini hesablamalıdır. İdarə edilən aktivlərin həcminin hesablanması qaydasını AMB müəyyən edir.
Vençur kapitalı fondu öz investisiyalarını ölkədə, həmçinin "Valyuta tənzimi haqqında" qanunun tələbləri nəzərə alınmaqla ölkədən kənarda həyata keçirə bilər.
Vençur kapitalı fondunun fəaliyyət müddətinin uzadılması, idarəçisinin dəyişdirilməsi, habelə idarəçi tərəfindən əvvəlki fondun fəaliyyət müddəti bitdikdən sonra və ya onun investisiya strategiyasını davam etdirmək məqsədilə yeni varis vençur kapitalı fondunun təsis edilməsi məsələləri bu Qanunun tələbləri nəzərə alınmaqla fondun nizamnaməsi və (və ya) investisiya bəyannaməsi ilə müəyyən edilir.

В Азербайджане вводятся новые правила для венчурных фондов
В Азербайджане вводится обязательное требование к уставу или учредительным документам венчурного фонда. Согласно новым правилам, исключительным предметом деятельности фонда должно быть инвестирование не менее 70% привлеченных средств в цели, указанные в законе «Об инвестиционных фондах». Оставшаяся часть средств может быть направлена в другие финансовые инструменты для управления ликвидностью.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что данное положение нашло отражение в законопроекте о внесении изменений в соответствующий закон, который был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
Согласно документу, венчурные фонды могут функционировать в режиме свободно отчитывающегося или лицензируемого венчурного фонда. Фонд может быть создан в форме общества с ограниченной ответственностью, закрытого акционерного общества, коммандитного товарищества или закрытого паевого инвестиционного фонда. При этом венчурный фонд не вправе заниматься иными видами предпринимательской деятельности.
Деятельность венчурных фондов направлена на инвестирование средств в инновационные проекты субъектов микро-, малого и среднего предпринимательства, а также обладателей сертификата «Стартап» или резидентов технологических парков и бизнес-инкубаторов в Азербайджане. Инвестиции должны быть направлены на разработку, производство и совершенствование цифровых технологий и инновационных продуктов.
Законопроект также устанавливает ограничения на привлечение заемных средств:
• Свободно отчитывающийся венчурный фонд: может привлекать займы только для покрытия краткосрочных потребностей в ликвидности. Общие долговые обязательства не должны превышать 30% от общего объема капитальных обязательств фонда, а срок каждого займа не может превышать 12 месяцев.
• Лицензируемый венчурный фонд: может привлекать займы в размере, не превышающем 10% активов, на срок не более трех месяцев.
Минимальный размер уставного капитала лицензируемого фонда и правила его формирования определяются Центральным банком Азербайджана (ЦБА). Реестр владельцев паев (акционеров) ведется центральным депозитарием. Кроме того, фонд обязан не реже одного раза в год проводить расчет объема активов под управлением, методология которого также устанавливается ЦБА.
Венчурный фонд может осуществлять инвестиции как внутри страны, так и за ее пределами, с учетом требований закона «О валютном регулировании». Вопросы продления срока деятельности фонда, смены управляющего или создания фонда-преемника регулируются уставом и инвестиционной декларацией фонда в соответствии с законодательством.
Справочно: Развитие венчурного финансирования является одним из ключевых направлений государственной политики Азербайджана по стимулированию инновационной экосистемы. Создание прозрачной законодательной базы для венчурных фондов призвано повысить доверие инвесторов и ускорить коммерциализацию стартап-проектов в стране.