İnternet provayderləri üçün yeni kibertəhlükəsizlik qaydaları tətbiq edilir
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı "İnformasiya, informasiyalaşdırma və informasiyanın mühafizəsi haqqında" qanuna dəyişiklik edilməsi təklif edilib.
Dəyişiklik layihəsi Milli Məclisin İnsan hüquqları komitəsinin bugünkü iclasında müzakirəyə çıxarılıb.
Məlumat verilib ki, layihə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sahəsində hüquqi tənzimləmənin təkmilləşdirilməsi, informasiya infrastrukturunun kibertəhdidlərdən qorunması, kibertəhlükəsizlik üzrə institusional mexanizmlərin yaradılması və inkişaf proseslərinin hüquqi əsaslarının müəyyən edilməsi məqsədilə hazırlanıb.
Sənədə əsasən, qanuna informasiya infrastrukturu, informasiya infrastrukturu subyekti, kibertəhlükəsizlik, kiberməkan, kibergigiyena, rəqəmsal dəlil, rəqəmsal tədqiqat, kompüter insidentlərinə qarşı mübarizə mərkəzi (CERT), əməliyyatları mərkəzi (SOC), Milli CERT, Dövlət CERT və digər yeni anlayışlar əlavə edilir.
Qanun layihəsində dövlət orqanlarının, informasiya infrastrukturu subyektlərinin, CERT və SOC-ların kibertəhlükəsizlik sahəsində hüquq və vəzifələri müəyyən edilir, kibertəhdidlərin, kiberhücumların və kiberinsidentlərin aşkarlanması, qarşısının alınması, araşdırılması və aradan qaldırılması üzrə fəaliyyət mexanizmləri təsbit olunur.
Layihə ilə həmçinin informasiya infrastrukturunun kibertəhlükəsizliyinin təmin olunması, kibertəhlükəsizlik üzrə monitorinq və auditlərin aparılması, kiberinsidentlər barədə məlumat mübadiləsinin həyata keçirilməsi, rəqəmsal tədqiqatların aparılması, rəqəmsal inkişaf layihələrinin maliyyələşdirilməsi və rəqəmsal həllərin sınaqdan keçirilməsi məqsədilə tənzimləyici test mühitinin tətbiqi ilə bağlı müddəalar müəyyən edilir.
Bununla yanaşı, informasiya infrastrukturu subyektləri, internet provayderlər, host provayderlər və internet informasiya ehtiyatlarının sahibləri üçün kibertəhlükəsizlik sahəsində yeni öhdəliklər müəyyən edilir, Milli CERT-in fəaliyyət istiqamətləri və səlahiyyətləri genişləndirilir.
Qeyd olunub ki, layihənin qəbul edilməsi ölkədə informasiya təhlükəsizliyi və kibertəhlükəsizlik sisteminin təkmilləşdirilməsinə, kibertəhdidlərə qarşı mübarizənin effektivliyinin artırılmasına, informasiya infrastrukturunun dayanıqlılığının gücləndirilməsinə və rəqəmsal inkişaf proseslərinin daha səmərəli təşkilinə xidmət edəcək.

В Азербайджане устанавливаются новые обязательства в сфере кибербезопасности для владельцев интернет-информационных ресурсов.
“Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщает, что в связи с этим предложено внести изменения в закон "Об информации, информатизации и защите информации".
Проект изменений был вынесен на обсуждение на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по правам человека. Было отмечено, что проект подготовлен с целью совершенствования правового регулирования в области информационной безопасности и кибербезопасности, защиты информационной инфраструктуры от киберугроз, создания институциональных механизмов и определения правовых основ процессов цифрового развития.
Согласно документу, в закон добавляются такие новые понятия, как информационная инфраструктура, субъект информационной инфраструктуры, кибербезопасность, киберпространство, кибергигиена, цифровые доказательства, цифровое расследование, центр борьбы с компьютерными инцидентами (CERT), Центр безопасности операций (SOC), Национальный CERT, Государственный CERT и другие.
Законопроект определяет права и обязанности государственных органов, субъектов информационной инфраструктуры, CERT и SOC в сфере кибербезопасности, а также закрепляет механизмы деятельности по обнаружению, предотвращению, расследованию и устранению киберугроз, кибератак и киберинцидентов. Проект также предусматривает положения, связанные с обеспечением кибербезопасности информационной инфраструктуры, проведением мониторинга и аудита, обменом информацией о киберинцидентах, проведением цифровых исследований и внедрением регулятивной «песочницы» для тестирования цифровых решений.
Кроме того, устанавливаются новые обязательства в сфере кибербезопасности для субъектов информационной инфраструктуры, интернет-провайдеров, хостинг-провайдеров и владельцев интернет-информационных ресурсов, а также расширяются направления деятельности и полномочия Национального CERT.
Было подчеркнуто, что принятие данного проекта послужит совершенствованию системы информационной безопасности и кибербезопасности в Азербайджане, повышению эффективности борьбы с киберугрозами, укреплению устойчивости информационной инфраструктуры и более эффективной организации процессов цифрового развития.
Справочно: Данная инициатива является частью стратегии Азербайджана по цифровой трансформации и обеспечению суверенитета в киберпространстве. В условиях глобального роста киберпреступности, усиление законодательной базы позволяет государственным структурам и частным провайдерам более оперативно реагировать на современные вызовы, обеспечивая защиту персональных данных граждан и критически важных информационных систем страны.