Qarabağ və Şərqi Zəngəzura 1 milyard manatdan çox vəsait ayrılıb
Bu ilin I yarısında işğaldan azad olunmuş ərazilərinin ( və Şərqi Zəngəzur) yenidən qurulmasına və bərpasına 1 milyard 64,1 yönəldib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” Maliyyə Nazirliyinə istinadən xəbər verir ki, bu, ötən ilin eyni dövrü ilə müqayisədə 31,45 % azdır.
Məlumata görə, ayrılmış vəsait sifarişçi təşkilatların müvafiq layihələr üzrə təqdim etdiyi kassa sifariş sənədlərinə uyğun olmaqla, illik nəzərdə tutulmuş vəsaitin 30,4 %-i qədər olub.
Həmin vəsaitin 974,1 milyon infrastruktur təyinatlı layihələrinin (avtomobil yolları infrastrukturunun layihələndirilməsi, tikintisi, yenidən qurulması üçün 489,3 milyon manat, yeni yaşayış komplekslərinin layihələndirilməsi və tikintisi işlərinin aparılması üçün 371,1 milyon manat, turizm infrastrukturunun yaradılması üçün 67,6 milyon manat, Şuşa, Xankəndi və Laçın şəhərlərində kanat yolunun layihələndirilməsi və tikintisi üçün 15,9 milyon manat, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə yaşayış məntəqələrinin elektrik təchizatla təmin olunması üçün 15,3 milyon manat, magistral su xətlərinin, tullantı, yağış kollektorlarının və qurğularının tikintisinin layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması və tikintinin həyata keçirilməsinə 7,6 milyon manat, sənaye parklarının fəaliyyətinin təşkili və onların ərazisində infrastrukturun yaradılmasına 7,3 milyon manat), 29,8 milyon manatı səhiyyə və mədəniyyət yönümlü sosial təyinatlı layihələrin maliyyələşdirilməsinə, 45,3 milyon manatı ərazilərin minalardan təmizlənməsinə, 14,9 milyon manatı isə müdafiə və hüquq-mühafizə təyinatlı obyektlərin tikintisi və təmiri tədbirləri üzrə xərclərə yönəldilib.

В первом полугодии текущего года Азербайджан направил 1 миллиард 64,1 миллиона манатов на восстановление и реконструкцию освобожденных от оккупации территорий — Карабаха и Восточного Зангезура.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на Министерство финансов сообщает, что данный показатель на 31,45% меньше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
Согласно информации, выделенные средства составили 30,4% от годового плана, исходя из кассовых заявок, представленных заказчиками по соответствующим проектам.
Из этой суммы 974,1 миллиона манатов были направлены на инфраструктурные проекты, включая: 489,3 млн манатов на проектирование, строительство и реконструкцию автомобильных дорог; 371,1 млн манатов на проектирование и строительство новых жилых комплексов; 67,6 млн манатов на создание туристической инфраструктуры; 15,9 млн манатов на проектирование и строительство канатных дорог в городах Шуша, Ханкенди и Лачин; 15,3 млн манатов на обеспечение электроснабжения населенных пунктов; 7,6 млн манатов на строительство магистральных водопроводов и канализационных систем; 7,3 млн манатов на организацию деятельности промышленных парков.
Кроме того, 29,8 миллиона манатов было выделено на финансирование социально значимых проектов в сферах здравоохранения и культуры, 45,3 миллиона манатов — на разминирование территорий, а 14,9 миллиона манатов — на строительство и ремонт объектов оборонного и правоохранительного назначения.
Справочно: Масштабные восстановительные работы на освобожденных территориях Азербайджана, проводимые после 44-дневной Отечественной войны, являются приоритетным направлением государственной политики. Правительство Азербайджана реализует концепцию «Великого возвращения», которая включает в себя строительство современной инфраструктуры, создание «умных» сел и городов, а также обеспечение безопасного возвращения бывших вынужденных переселенцев в родные края.