"Bakı Metropoliteni" QSC-nin xətlərin ayrılması layihəsi çərçivəsində xətdə buraxılacaq ekspres avtobusların hərəkəti metronun iş rejiminə uyğunlaşdırılaraq saat 06:00-dan 00:00-a qədər davam edəcək.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" bu barədə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyi yanında Azərbaycan Yerüstü Nəqliyyat Agentliyinə (AYNA) istinadən xəbər verir.
Məlumata əsasən, "28 May" və "Nizami" stansiyaları arasında birbaşa metro əlaqəsinin olmaması səbəbindən yaranacaq çətinliklər nəzərə alınaraq, yerüstü nəqliyyatda əlavə dəstəkləyici tədbirlərin təşkilinə dair qərar qəbul olunub. Belə ki, əlavə ekspres xətlərin yaradılması və mövcud xətlərin gücləndirilməsi ilə bağlı tədbirlər görülməsi nəzərdə tutulur. Layihənin icrasına başlanıldığı vaxtdan etibarən müxtəlif istiqamətlərdə 6 yeni ekspres avtobus marşrutu istifadəyə veriləcək və bir sıra mövcud marşrut xətlərindəki nəqliyyat vasitələrinin sayı artırılacaq.
Bildirilib ki, yeni ekspres xətləri bunlardır:
M1 – Metronun "Elmlər Akademiyası" və "28 May" stansiyaları arasında
M2 – Metronun "İnşaatçılar", "Nizami" və "28 May" stansiyaları arasında
M3 – Metronun "20 Yanvar", "Nizami" və "28 May" stansiyaları arasında
M4 – Metronun "20 Yanvar" və "Koroğlu" stansiyaları arasında
M5 – Metronun "20 Yanvar" və "Gənclik" stansiyaları arasında
M6 – Metronun "Elmlər Akademiyası" və "Gənclik" stansiyaları arasında
Əlavə olaraq 2, 6, 7A, 9, 10, 14, 17, 18, 26, 61, 65, 79, 85, 88, 88A, 93, 133, 165,199, 202 nömrəli marşrutlarda avtobusların sayı artırılacaq və intervalı aşağı salınacaq. Metronun bağlanması müddəti ərzində əlavə tələbat yaranacaq marşrutlarda avtobus sayının artırılması nəzərdə tutulur.
Sərnişinlər alternativ marşrutlar barədə məlumatı "AYNA MaaS" tətbiqi vasitəsilə də əldə edə bilərlər.
Layihənin icra müddətində metronun "28 May", "20 Yanvar", "İnşaatçılar" və "Elmlər Akademiyası" stansiyalarının qarşısında könüllülər sərnişinlərə dəstək göstərəcəklər.

В рамках проекта ЗАО "Бакинский метрополитен" по разделению линий, движение экспресс-автобусов будет адаптировано к режиму работы метро и продлится с 06:00 до 00:00.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает об этом со ссылкой на Азербайджанское агентство наземного транспорта (AYNA) при Министерстве цифрового развития и транспорта.
Согласно информации, учитывая трудности, которые возникнут из-за отсутствия прямого сообщения между станциями метро "28 Мая" и "Низами", было принято решение об организации дополнительных мер поддержки наземного транспорта. В рамках проекта будут запущены 6 новых экспресс-маршрутов, а также увеличено количество транспортных средств на ряде существующих линий.
Новые экспресс-линии:
- M1 – Между станциями метро "Эльмляр Академиясы" и "28 Мая"
- M2 – Между станциями метро "Иншаатчылар", "Низами" и "28 Мая"
- M3 – Между станциями метро "20 Января", "Низами" и "28 Мая"
- M4 – Между станциями метро "20 Января" и "Кёроглу"
- M5 – Между станциями метро "20 Января" и "Гянджлик"
- M6 – Между станциями метро "Эльмляр Академиясы" и "Гянджлик"
Дополнительно будет увеличено количество автобусов и сокращен интервал движения на маршрутах № 2, 6, 7A, 9, 10, 14, 17, 18, 26, 61, 65, 79, 85, 88, 88A, 93, 133, 165, 199, 202. В период закрытия станций метро предусмотрено увеличение количества автобусов на маршрутах, где ожидается повышенный спрос.
Пассажиры могут получить информацию об альтернативных маршрутах через приложение "AYNA MaaS". В период реализации проекта волонтеры будут оказывать поддержку пассажирам перед станциями метро "28 Мая", "20 Января", "Иншаатчылар" и "Эльмляр Академиясы".
Стоит отметить, что оптимизация транспортной сети в Баку является приоритетным направлением государственной политики. Внедрение экспресс-автобусов в периоды проведения ремонтных работ в метрополитене позволяет минимизировать неудобства для граждан и обеспечить бесперебойное транспортное сообщение в столице.