Ermənistanın Rusiyada fəaliyyət göstərən “Luding” şirkətinin rəhbərliyi ilə bağlı yayılan iddiaların araşdırılması üçün hüquq-mühafizə orqanlarına tapşırıq verib. Şirkət Rusiyada spirtli içkilərin idxalı və satışı ilə məşğuldur.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Paşinyan jurnalistlərin suallarını cavablandırarkən şirkət rəhbərliyinin “Rospotrebnadzor”dakı mümkün əlaqələrindən istifadə edərək erməni konyak istehsalçılarına təzyiq göstərməsi və onlardan pay tələb etməsi barədə iddialara münasibət bildirib.
Ermənistanın Baş naziri bu barədə konkret məlumatının olmadığını, lakin səsləndirilən iddiaların ciddi şəkildə araşdırılacağını bildirib.
Paşinyan qeyd edib ki, araşdırma zamanı iddiaların təsdiqlənməsi halında hüquq-mühafizə orqanları müvafiq tədbirlər görəcək.
Baş nazir “Luding” şirkətinin sahibləri arasında vətəndaşlarının da olduğunu xatırladaraq məsələnin daha həssas xarakter daşıdığını vurğulayıb.
Paşinyan həmçinin iddiaların təsdiqlənəcəyi təqdirdə Rusiya tərəfinin də məsələ ilə bağlı müvafiq qiymətləndirmə aparacağına ümid etdiyini bildirib.
Bu iddialar Ermənistanın kənd təsərrüfatı məhsullarının Rusiya bazarına çıxışında məhdudiyyətlərin artdığı bir dövrə təsadüf edir.
May ayından etibarən Rusiyanın “” qurumu Ermənistandan idxal olunan bir sıra məhsullara mərhələli şəkildə tətbiq etməyə başlayıb. İlkin mərhələdə çiçəklər, tərəvəzlər, meyvələr, üzüm və kartofla bağlı məhdudiyyətlər qüvvəyə minib.
İyunun 12-dən etibarən isə konservləşdirilmiş məhsullar istisna olmaqla, demək olar ki, bütün bitki mənşəli məhsulların, eləcə də balıq məhsullarının idxalına məhdudiyyətlər qoyulub.
Rusiya rəsmiləri qərarları fitosanitar və baytarlıq-sanitariya tələblərinin pozulması ilə əsaslandırır.
Məhdudiyyətlərə baxmayaraq, Rusiya Ermənistanın kənd təsərrüfatı məhsulları üçün əsas ixrac bazarı olaraq qalır. Məlumata görə, Ermənistanın kənd təsərrüfatı məhsulları ixracının 90 faizindən çoxu Rusiyanın payına düşür.
“Luding” şirkəti ilə bağlı irəli sürülən iddiaların araşdırılması və Rusiya bazarında Ermənistan məhsullarına tətbiq edilən məhdudiyyətlər iki ölkə arasında ticarət əlaqələrinin yenidən gündəmə gəlməsinə səbəb olub.

Пашинян поручил расследовать давление на армянских экспортеров в РФ
Премьер-министр Армении Никол Пашинян дал поручение правоохранительным органам провести расследование в связи с сообщениями о деятельности компании «Luding» в России. Данная компания занимается импортом и реализацией алкогольной продукции на российском рынке.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», отвечая на вопросы журналистов, Пашинян прокомментировал утверждения о том, что руководство компании якобы использует свои связи в «Роспотребнадзоре» для оказания давления на армянских производителей коньяка и вымогательства у них долей в бизнесе.
Премьер-министр Армении заявил, что на данный момент не располагает конкретной информацией по этому вопросу, однако подчеркнул, что озвученные обвинения будут тщательно расследованы. Пашинян отметил, что в случае подтверждения данных фактов правоохранительные органы примут соответствующие меры. Он также напомнил, что среди владельцев компании «Luding» есть граждане Армении, что придает вопросу особую чувствительность. Пашинян выразил надежду, что российская сторона также проведет соответствующую оценку ситуации, если информация подтвердится.
Данные обвинения прозвучали на фоне ужесточения ограничений на доступ армянской сельскохозяйственной продукции на рынок России. Начиная с мая, российский «Россельхознадзор» поэтапно вводит ограничения на импорт ряда товаров из Армении. Изначально меры коснулись цветов, овощей, фруктов, винограда и картофеля. С 12 июня ограничения были распространены практически на всю продукцию растительного происхождения, за исключением консервированной, а также на рыбную продукцию.
Российские официальные лица обосновывают данные решения нарушениями фитосанитарных и ветеринарно-санитарных требований. Несмотря на вводимые ограничения, Россия остается основным экспортным рынком для сельскохозяйственной продукции Армении: по имеющимся данным, на долю РФ приходится более 90 процентов всего экспорта сельхозпродукции страны.
Расследование деятельности компании «Luding» и продолжающиеся ограничения на импорт армянских товаров вновь актуализировали вопрос состояния торгово-экономических отношений между двумя странами.