2025-ci ildə Xəzərin sektorunun əsas enerji arteriyası olan "Azəri- və Dərinsulu Günəşli" (AÇG) yataqlar blokunda göstəriciləri açıqlanıb. Blokda gündəlik hasilat orta hesabla 330 min , ümumi hasilat isə təxminən 120 milyon barel (və ya 16 milyon ton) təşkil edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu statistika blokun operatoru "BP-Azerbaijan" şirkətinin tərəfdaşlarla birgə 2024-cü ilin yekunları üzrə biznesə dair yaydığı məlumatda öz əksini tapıb.
Platformalar Üzrə Hasilat: Lider Hansıdır?
Məlumata əsasən, 2025-ci il ərzində AÇG-dən əldə olunan neftin platformalar üzrə bölgüsü aşağıdakı kimi formalaşıb:
"Mərkəzi Azəri" (90 min barel), "Qərbi Azəri" (76 min barel), "Dərinsulu Günəşli" (51 000 barel), "Şərqi Azəri" (43 min barel), "Mərkəzi-Şərqi Azəri" (ACE) (25 min barel), "Qərbi Çıraq" (24 000 min barel) və "Çıraq" (21 min barel).
İnfrastruktur baxımından, 2025-ci ilin sonunda AÇG-də ümumilikdə 147 neft hasilat quyusu, 49 su injektor quyusu10 qaz injektor quyusu istismarda olub.
Tarixi Yubileylər və Rekord Göstəricilər
2025-ci il layihə tarixində iki mühüm yubileylə yadda qalıb. 18 fevral tarixində "Mərkəzi Azəri" platformasından ilk neftin çıxarılmasının 20 ili tamam olub. Bu platforma indiyədək 1,2 milyard barrel (157 milyon ton) neft hasil etməklə AÇG platformaları arasında mütləq liderdir.
İlin sonunda, 30 dekabr tarixində isə "Qərbi Azəri" platformasının istismara verilməsinin 20 illiyi qeyd edilib. Bu platformadan indiyədək 1 milyard bareldən (142 milyon ton) çox neft hasil edilib.
Layihənin Gələcəyi və Səhmdarlar
Xatırladaq ki, AÇG Azərbaycanın ən böyük neft yatağı blokudur. Tarixi "Əsrin Müqaviləsi" 1994-cü ilin 20 sentyabrında imzalanıb. 2017-ci ilin 14 sentyabr tarixində imzalanmış yeni saziş isə yataqların istismarını 2049-cu ilin sonunadək uzadıb.

В 2025 году были обнародованы показатели добычи на блоке месторождений "Азери-Чираг-Гюнешли" (АЧГ), который является основной энергетической артерией азербайджанского сектора Каспия. Среднесуточная добыча на блоке составила 330 тысяч баррелей, а общая годовая добыча достигла примерно 120 миллионов баррелей (или 16 миллионов тонн).
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", эта статистика отражена в отчете по итогам бизнес-деятельности за 2024 год, распространенном оператором блока — компанией "BP-Azerbaijan" совместно с партнерами.
Добыча по платформам: лидеры производства
Согласно данным, в течение 2025 года распределение добытой нефти на АЧГ по платформам сформировалось следующим образом:
"Центральный Азери" (90 тысяч баррелей), "Западный Азери" (76 тысяч баррелей), "Глубоководный Гюнешли" (51 000 баррелей), "Восточный Азери" (43 тысячи баррелей), "Центрально-Восточный Азери" (ACE) (25 тысяч баррелей), "Западный Чираг" (24 000 баррелей) и "Чираг" (21 тысяча баррелей).
С точки зрения инфраструктуры, на конец 2025 года на АЧГ в эксплуатации находились в общей сложности 147 нефтедобывающих скважин, 49 водонагнетательных скважин и 10 газонагнетательных скважин.
Исторические юбилеи и рекордные показатели
2025 год запомнился двумя важными юбилеями в истории проекта. 18 февраля исполнилось 20 лет со дня начала добычи первой нефти с платформы "Центральный Азери". Эта платформа является абсолютным лидером среди установок АЧГ, добыв на сегодняшний день 1,2 миллиарда баррелей (157 миллионов тонн) нефти.
В конце года, 30 декабря, отметили 20-летие ввода в эксплуатацию платформы "Западный Азери". С этой платформы к настоящему времени добыто более 1 миллиарда баррелей (142 миллиона тонн) нефти.
Контекст: Значение проекта АЧГ для Азербайджана
Блок месторождений Азери-Чираг-Гюнешли является крупнейшим морским нефтегазовым проектом в Азербайджане. Исторический "Контракт века" был подписан 20 сентября 1994 года, что заложило основу энергетической стратегии страны. Новое соглашение, подписанное 14 сентября 2017 года, продлило срок эксплуатации месторождений до конца 2049 года, что гарантирует долгосрочную стабильность энергетического сектора республики.