Keşlədə 58 nəfər təxliyə edilib, Bakıda su basmış yerlər təmizlənir - YENİLƏNİB-2
Fövqəladə Hallar Nazirliyinin qüvvələri tərəfindən intensiv yağışlarla əlaqədar su ərazilərdə müvafiq təhlükəsizik tədbirlərinin görülməsi işləri fasiləsiz olaraq davam etdirilir.
Qurumdan “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə verilən məlumata görə, hazırda Bakı şəhərinin Xəzər, Sabunçu, , Binəqədi, Səbail və Qaradağ rayonlarında, həmçinin rayonu və Bakı-Sumqayıt yolundakı su basmış yerlərdən suyun çəkilərək kənarlaşdırılması və digər tədbirləri davam etdirilir.
Bundan əlavə, Keşlə qəsəbəsində ümumilikdə 58 nəfər vətəndaş təxliyə edilib.
Qeyd edəki ki, yaranan fəsadların aradan qaldırılması tədbirləri FHN-in Mülki müdafiə qoşunları, Dövlət Yanğından Mühafizə, Xüsusi Riskli Xilasetmə və Kiçikhəcmli Gəmilərə Nəzarət və Sularda Xilasetmə Dövlət xidmətləri və Bakı Regional Mərkəzinin qüvvələri tərəfindən həyata keçirilir.
Bakı şəhəri, Nizami rayonu, Keşlə qəsəbəsində kollektorda yaranmış nasazlıq səbəbindən bəzi evlər subasmaya məruz qalıb. Bununla əlaqədar Fövqəladə Hallar Nazirliyinin qüvvələri əraziyə cəlb olunub.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”FHN-dən məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, nazirliyin qüvvələri tərəfindən həyata keçirilmiş zəruri və təxirəsalınmaz tədbirlər sayəsində 37 nəfər vətəndaş təhlükəsiz əraziyə təxliyə olunub. Həmçinin ərazidə müvafiq təhlükəsizlik tədbirlərinin görülməsi, o cümlədən suçəkmə işləri hazırda davam etdirilir.

В Баку эвакуированы 58 человек из-за затоплений - ОБНОВЛЕНО
Силы Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) Азербайджана продолжают непрерывные меры по обеспечению безопасности и ликвидации последствий в районах, подвергшихся затоплению в результате интенсивных дождей.
Как сообщили в “Оперативный Информационный Центр-OMM”, в настоящее время в Хазарском, Сабунчинском, Низаминском, Бинагадинском, Сабаильском и Карадагском районах Баку, а также в Абшеронском районе и на автодороге Баку-Сумгаит продолжаются работы по откачке дождевых вод и другие мероприятия по обеспечению безопасности.
Особое внимание уделено ситуации в поселке Кешля Низаминского района, где из-за неисправности коллектора ряд жилых домов оказался в зоне затопления. Благодаря оперативным и неотложным мерам, предпринятым силами министерства, из опасной зоны в общей сложности были эвакуированы 58 граждан. На месте происшествия для координации спасательных работ находится заместитель министра по чрезвычайным ситуациям генерал-лейтенант Адиль Абдуллаев.
К ликвидации последствий стихии привлечены подразделения Войск гражданской обороны, Государственной службы пожарной охраны, Службы спасения особого риска, Государственной службы по контролю за маломерными судами и спасению на водах, а также силы Бакинского регионального центра МЧС.
Отметим, что подобные природные явления в осенне-зимний период требуют от городских служб Баку повышенной готовности. Модернизация ливневой системы и оперативное реагирование спасательных служб являются ключевыми факторами в минимизации ущерба городской инфраструктуре и обеспечении безопасности населения в условиях резкого изменения погодных условий в Азербайджане.