Zelenski NATO sammitinin əsas iclaslarından kənarda qalacaq
Prezidenti Vladimir Zelenskinin Ankarada keçirilən sammitində iştirakı ilə bağlı yeni məlumat yayılıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, “CNN” telekanalının məlumatına görə, Zelenski NATO liderlərinin iştirakı ilə keçiriləcək şam yeməyinə qatılacaq, lakin alyansın rəsmi iclaslarında iştirak etməyəcək.
Məlumata əsasən, ekspertlər bu qərarı Ukraynanın NATO-ya üzvlük istiqamətindəki gözləntilərinin hələlik reallaşmaması ilə bağlı siyasi mesaj kimi qiymətləndirirlər.
Bildirilib ki, sammit çərçivəsində Vladimir Zelenskinin bir sıra ikitərəfli görüşlər keçirməsi gözlənilir. Ukrayna daha əvvəl açıqlamasında tədbir zamanı pilotsuz uçuş aparatları (PUA) sahəsində yeni müqavilələrin imzalanmasının planlaşdırıldığını bildirib.
Qeyd edək ki, NATO sammitində iştirak etmək üçün Ankaraya gələn ABŞ Prezidenti da mərkəzində olub. ABŞ lideri hava limanında qarşılanma mərasimi zamanı türk hərbçilərini öz dillərində salamlayaraq diqqət çəkib.

Появилась новая информация об участии Президента Украины Владимира Зеленского в саммите НАТО, проходящем в Анкаре.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM» со ссылкой на телеканал «CNN», Зеленский примет участие в ужине с лидерами стран НАТО, однако не будет присутствовать на официальных заседаниях альянса.
Эксперты расценивают данное решение как политический сигнал, связанный с тем, что ожидания Украины относительно членства в НАТО пока не реализованы в полной мере. Тем не менее, в рамках саммита запланирован ряд двусторонних встреч с участием Владимира Зеленского. Ранее украинский лидер заявлял о планах подписать новые контракты в сфере беспилотных летательных аппаратов (БПЛА).
Стоит отметить, что саммиты НАТО являются ключевыми площадками для обсуждения вопросов коллективной безопасности и расширения альянса. В центре внимания участников нынешнего мероприятия также находится визит Президента США Дональда Трампа. Американский лидер привлек внимание общественности, поприветствовав турецких военнослужащих в аэропорту на их родном языке, что было воспринято как жест дипломатического уважения.