Ukrayna Prezidenti Volodimir Zelenski Rusiyanın Zaporojye şəhərinə endirdiyi zərbələr zamanı Şimali Koreya istehsalı olan ballistik raketlərdən istifadə etdiyini açıqlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi – OMM” xəbər verir ki, Zelenski bu barədə video müraciətində danışıb.
Məlumata görə, Zaporojye vilayətinin rəhbəri İvan Fedorov hücumlar nəticəsində azı 6 nəfərin öldüyünü, 19 nəfərin isə yaralandığını bildirib. Zərbələr nəticəsində sənaye obyektləri, mülki infrastruktur və yaşayış binalarına ciddi ziyan dəyib.
Zelenski bildirib ki, Rusiya artıq Şimali Koreyadan hərbi dəstək almadan müharibəni davam etdirməkdə çətinlik çəkir.
Ukrayna Prezidenti Şimali Koreya raketlərinin və hərbçilərinin Avropadakı müharibəyə cəlb olunmasının qlobal təhlükəsizlik üçün riskləri artırdığını vurğulayıb. O, daha əvvəl təxminən 50 min Şimali Koreya hərbçisinin Rusiya tərəfində döyüşmək üçün göndərildiyini iddia etmişdi.
Bu arada, Ukrayna ordusunun Rusiyanın daxilindəki logistik mərkəzlərə və neft-kimya müəssisələrinə zərbələri davam etdirdiyi bildirilir.
Məlumata görə, Rusiyanın ən böyük onlayn pərakəndə satış şirkətlərindən biri olan “Wildberries”in Voronej vilayətindəki anbarlarında partlayışlar və yanğınlar baş verib. Şirkət rəsmiləri əməkdaşların təxliyə edildiyini açıqlayıblar.
Tatarıstanda yerləşən neft emalı zavoduna hücum zamanı isə azı 13 nəfərin öldüyü, onlarla şəxsin yaralandığı bildirilir. Ölənlər arasında Özbəkistan vətəndaşlarının da olduğu qeyd edilir.
Ukrayna rəsmiləri bu cür zərbələrin Rusiyanın hərbi logistikasını zəiflətmək və Moskvanı sülh danışıqlarına məcbur etmək məqsədi daşıdığını bildirirlər.
Digər tərəfdən, gecə saatlarında Kiyev və Ukraynanın digər bölgələrində hava həyəcanı siqnalları verilib.
Ukrayna Hava Hücumundan Müdafiə Qüvvələrinin məlumatına görə, Rusiya 120-dən çox pilotsuz uçuş aparatı (PUA) və müxtəlif tipli raketlərlə hücum edib.
Xerson və Xarkov vilayətlərində elektrik ötürücü xətlərinə dəyən ziyan nəticəsində enerji təchizatında fasilələr yaranıb. Sumı şəhərində isə PUA hücumu nəticəsində iki qadının yaralandığı bildirilib.
Rəsmi Kiyev hava hücumundan müdafiə sistemlərinin effektivliyinin qorunması məqsədilə hərbi məlumatların paylaşılmasında ehtiyatlı davranmağa çağırıb.

Зеленский: Россия использует северокорейские ракеты против Украины
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Россия при нанесении ударов по городу Запорожье использовала баллистические ракеты северокорейского производства.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом глава украинского государства сообщил в своем видеообращении.
По данным местных властей, глава Запорожской областной администрации Иван Федоров сообщил, что в результате атак погибли по меньшей мере 6 человек, еще 19 получили ранения. Удары нанесли серьезный ущерб промышленным объектам, гражданской инфраструктуре и жилым домам.
Зеленский подчеркнул, что Россия испытывает трудности с продолжением боевых действий без военной поддержки со стороны КНДР. Президент Украины отметил, что привлечение северокорейских ракет и военнослужащих к конфликту в Европе значительно повышает риски для глобальной безопасности. Ранее украинская сторона заявляла о переброске около 50 тысяч северокорейских военных для участия в боевых действиях на стороне России.
На фоне этих событий продолжаются взаимные удары по тыловым объектам. Сообщается, что украинские силы продолжают атаки на логистические центры и нефтехимические предприятия на территории России. В частности, в Воронежской области произошли взрывы и пожары на складах одного из крупнейших онлайн-ритейлеров «Wildberries», персонал был эвакуирован. Кроме того, при атаке на нефтеперерабатывающий завод в Татарстане погибли не менее 13 человек, десятки получили ранения, среди погибших есть граждане Узбекистана.
Украинские официальные лица заявляют, что подобные удары направлены на ослабление российской военной логистики и принуждение Москвы к переговорам. В то же время, в ночное время в Киеве и других регионах Украины объявлялась воздушная тревога. По данным Воздушных сил Украины, Россия применила более 120 беспилотных летательных аппаратов (БПЛА) и ракет различных типов. В Херсонской и Харьковской областях повреждены линии электропередачи, что привело к перебоям в энергоснабжении, а в городе Сумы в результате атаки БПЛА пострадали две женщины.
Справка: Военно-техническое сотрудничество между Россией и КНДР стало предметом пристального внимания международного сообщества с начала 2024 года. Эксперты и западные разведки неоднократно указывали на использование Москвой артиллерийских снарядов и баллистических ракет северокорейского производства, что, по мнению Киева и его союзников, нарушает резолюции Совета Безопасности ООН.