Azərbaycanda İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra azad olunmuş ərazilərdə 32 kütləvi məzarlıq aşkar edilib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, bunu Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin rəis müavini, general-leytenant Şərafət Həsənov "İtkin düşmüş şəxslər məsələsinin həllində müasir yanaşmalar və əməkdaşlığın gücləndirilməsi" mövzusunda beynəlxalq konfransda deyib.
O bildirib ki, bugünkü günədək aparılan axtarış və identifikasiya işləri nəticəsində 893 nəfərə aid insan qalıqları aşkar edilərək ekshumasiya olunub.
"Onlardan 327 nəfərin şəxsiyyəti DNT və məhkəmə-tibb ekspertizası vasitəsilə müəyyən edilib, 226 nəfərin qalıqları isə ailələrinə təhvil verilərək dəfn olunub".
Hazırda 3 683 nəfər hələ də itkin hesab olunur.
O qeyd edib ki, Ermənistanın Azərbaycana qarşı hərbi təcavüzü nəticəsində itkin düşmüş şəxslərlə bağlı 11 542 donordan bioloji nümunələr toplanıb sistemləşdirilib.
Ş.Həsənov bildirib ki, toplanmış bioloji nümunələrin DNT profilləri Dövlət Təhlükəsizliyi Xidmətinin Hərbi-tibb baş idarəsinin Genetik araşdırmalar mərkəzi tərəfindən çıxarılaraq arxivləşdirilir.
General bildirib ki, Azərbaycanda Birinci və İkinci Qarabağ müharibələri ilə əlaqədar qeydiyyata alınmış itkin düşmüş şəxslərin ümumi sayı 4 010 nəfər təşkil edir.
Onun sözlərinə görə, onlardan 4 004 nəfəri Birinci Qarabağ müharibəsində, 6 nəfəri isə İkinci Qarabağ müharibəsində itkin düşüb:
"İtkin düşənlərin 3 222-si hərbçi, 782-si isə mülki şəxsdir. Mülki şəxslər arasında 71 uşaq, 288 qadın və 319 yaşlı şəxs var"

Замглавы СГБ: На освобожденных территориях Азербайджана обнаружено 32 массовых захоронения
На освобожденных от оккупации территориях Азербайджана после Отечественной войны было обнаружено 32 массовых захоронения.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", об этом заявил заместитель начальника Службы государственной безопасности (СГБ), генерал-лейтенант Шарафат Гасанов на международной конференции на тему "Современные подходы и усиление сотрудничества в решении проблемы пропавших без вести лиц".
По его словам, в результате поисковых и идентификационных работ на сегодняшний день были обнаружены и эксгумированы останки 893 человек.
"Личность 327 из них была установлена с помощью ДНК-анализа и судебно-медицинской экспертизы, а останки 226 человек уже переданы семьям и преданы земле", - отметил генерал.
На данный момент 3 683 человека все еще числятся пропавшими без вести. В связи с этим, в результате армянской агрессии против Азербайджана, были собраны и систематизированы биологические образцы от 11 542 доноров.
Шарафат Гасанов подчеркнул, что ДНК-профили собранных биологических образцов извлекаются и архивируются Центром генетических исследований Главного военно-медицинского управления СГБ.
Общее число зарегистрированных пропавших без вести лиц в Азербайджане в связи с Первой и Второй Карабахскими войнами составляет 4 010 человек. Из них 4 004 человека пропали без вести во время Первой Карабахской войны, а 6 человек — во время Отечественной войны. Среди пропавших без вести 3 222 военнослужащих и 782 гражданских лица, включая 71 ребенка, 288 женщин и 319 пожилых людей.