Kür çayında su səviyyəsi artır: Vəziyyət müzakirə edildi
Baş nazirinin müavini, Şahin Mustafayevin rəhbərliyi ilə Su ehtiyatlarından səmərəli istifadə üzrə Komissiyanın 67-ci iclası keçirilib və iclasda gündəlikdə olan digər məsələlərlə yanaşı, gursululuq dövrünə uyğun olaraq ölkənin əsas su anbarlarının iş rejimlərinin tənzimlənməsi barədə ətraflı müzakirələr aparılıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” bu barədə Nazirlər Kabinetinə istinadən xəbər verir.
Xatırladaq ki, su ehtiyatlarından səmərəli istifadənin təmin edilməsi və bu sahədə fəaliyyətin əlaqələndirilməsi məqsədilə İlham Əliyevin 15 aprel 2020-ci il tarixli sərəncamı ilə aidiyyəti dövlət qurumlarından ibarət Komissiya yaradılıb. Komissiyanın fəaliyyəti çərçivəsində ölkə üzrə əsas su anbarlarının iş rejimlərinə ciddi nəzarət olunur, su ehtiyatlarından içməli su təchizatı, suvarma, energetika və digər məqsədlər baxımından planlı, koordinasiyalı və optimal istifadə istiqamətində mütəmadi zəruri tədbirlər həyata keçirilir.
Bu baxımdan, əsas diqqət göstərilən istiqamətləri Kür üzərində kaskad tipli Şəmkir-Yenikənd-Mingəçevir-Varvara su anbarları, Araz çayı üzərində kaskad tipli Araz-Xudafərin-Qız qalası su anbarları və əsasən Samur çayından qidalanan kaskad tipli Taxtakörpü-Ceyranbatan su anbarları sistemləri təşkil edir.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin proqnoz məlumatlarına əsasən, cari ilin gursululuq dövründə su ehtiyatlarının ötən illərlə müqayisədə daha çox olacağı gözlənilir.
Kürdə illər üzrə çoxsulu və azsulu fazalar, habelə gursulu dövrlər (aprel, may və iyun ayları) nəzərə alınmaqla çoxillik tənzimləmə prinsipi çərçivəsində çayın üzərində yerləşən su anbarları sistemi Komissiyanın nəzarətində saxlanılmaqla operativ qaydada və optimal səviyyədə tənzimlənir.
İclasda Dövlət Su Ehtiyatları Agentliyi son günlər ərzində intensiv yağıntılar nəticəsində Kür çayı və onun qolları - Türyançay, Göyçay, Girdimançay, Qarqarçay və digər çaylarda sululuğun artması, çayətrafı rayonlardakı mövcud vəziyyət, fəsadlara qarşı görülən qabaqlayıcı tədbirlər barədə geniş məlumat verib.
Hazırda müşahidə olunan su səviyyəsi artımının hidrometeoroloji şəraitlə bağlı olduğu, lokal xarakter daşıdığı və bəzi ərazilərdə mühafizə bəndlərinə təzyiqin artması ilə müşayiət olunduğu bildirilib.
Agentliyin rayonlarda yerləşən yerli istismar idarələrinin digər aidiyyəti qurumlarla birlikdə gücləndirilmiş iş rejimində işlədiyi, vəziyyətin ciddi nəzarətdə saxlanıldığı, izafi su həcmlərinin maneəsiz, təhlükəsiz şəkildə Xəzər dənizinə ötürülməsi üçün tədbirlər görüldüyü qeyd edilib.
Sonda Komissiyanın sədri Şahin Mustafayev su ehtiyatlarından səmərəli istifadə, gursululuq dövründə su və su təsərrüfatı obyektlərində təhlükəsiz su axınının təmin olunması və ölkə üzrə əsas su anbarlarının iş rejimlərinə ciddi riayət olunması ilə bağlı aidiyyəti dövlət qurumlarına müvafiq tapşırıqlar verib.

Уровень воды в Куре растет: обсуждены меры безопасности
Под председательством заместителя премьер-министра Шахина Мустафаева состоялось 67-е заседание Комиссии по рациональному использованию водных ресурсов. В ходе встречи, наряду с другими актуальными вопросами, были подробно обсуждены режимы работы основных водохранилищ страны в период половодья.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на Кабинет министров, в центре внимания находятся вопросы регулирования водных потоков и предотвращения возможных последствий повышения уровня воды в реках.
Напомним, что Комиссия, в состав которой входят представители профильных государственных структур, была создана распоряжением, которое подписал Президент Ильхам Алиев 15 апреля 2020 года. Основной целью деятельности структуры является обеспечение рационального использования водных ресурсов и координация деятельности в этой сфере. В рамках работы Комиссии осуществляется строгий контроль над режимами работы ключевых водохранилищ Азербайджана, принимаются регулярные меры для планового и оптимального использования воды в целях питьевого снабжения, ирригации и энергетики.
Особое внимание уделяется каскадам водохранилищ Шамкир-Еникенд-Мингячевир-Варвара на реке Кура, Араз-Худаферин-Гыз Галасы на реке Араз, а также системе Тахтакерпю-Джейранбатан, питающейся преимущественно из реки Самур. Согласно прогнозам Министерства экологии и природных ресурсов, в текущем сезоне половодья ожидается больший объем водных ресурсов по сравнению с предыдущими годами.
На заседании Государственное агентство водных ресурсов Азербайджана представило обширную информацию о росте водности в реке Кура и ее притоках — Тюрянчай, Гёйчай, Гирдиманчай, Гаргарчай и других — в результате интенсивных осадков последних дней. Было отмечено, что текущий рост уровня воды носит локальный характер и связан с гидрометеорологическими условиями, однако в ряде районов это сопровождается усилением давления на защитные дамбы.
Местные эксплуатационные управления Агентства в районах переведены на усиленный режим работы. Ситуация находится под строгим контролем, принимаются меры для беспрепятственного и безопасного сброса избыточных объемов воды в Каспийское море. В завершение Шахин Мустафаев дал конкретные поручения соответствующим госструктурам по обеспечению безопасного прохождения паводковых вод и строгому соблюдению эксплуатационных режимов водохранилищ.
Вопрос управления водными ресурсами является стратегически важным для Азербайджана, учитывая глобальные климатические изменения. Рациональное распределение воды позволяет не только минимизировать риски наводнений, но и обеспечивать устойчивое развитие аграрного сектора и энергетической безопасности республики.