Azərbaycanda Qərb Sənaye Parkı yaradılıb.
Müəyyən edilib ki, Qərb Sənaye Parkı sahibkarlıq fəaliyyətinin həyata keçirilməsi üçün zəruri infrastrukturu və idarəetmə qurumları olan, müasir texnologiyaların tətbiqi yolu ilə rəqabətqabiliyyətli məhsul istehsalı və xidmətlər göstərilməsi məqsədilə istifadə edilən, sahibkarların səmərəli fəaliyyətinə və inkişafına kömək edən ərazidir;
Qərb Sənaye Parkının fəaliyyətinin təşkili, onun idarə edilməsi və inkişafı ilə bağlı tədbirləri Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində İqtisadi Zonaların İnkişafı Agentliyi (bundan sonra − Agentlik) həyata keçirir.
Qərb Sənaye Parkının fəaliyyətinin təşkili, ərazisinin istifadəyə yararlı vəziyyətə gətirilməsi, xarici və daxili infrastrukturun (elektrik və istilik enerjisi, qaz, su, kanalizasiya, rabitə, nəqliyyat, yanğından mühafizə, istehsal təyinatlı, inzibati, sosial və digər infrastruktur obyektləri) yaradılması üçün layihələndirmə işlərinin həyata keçirilməsini təmin etmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan Azərbaycan Respublikasının İqtisadiyyat Nazirliyinə ilkin olaraq 500 yüz min manat ayrılıb.
Nazirlər Kabinetinə üç ay müddətində Qərb Sənaye Parkının fəaliyyəti üçün Gəncə şəhəri Yevlax şosesində yerləşən, Azərbaycan İnvestisiya Holdinqinin idarəetməsinə verilmiş “Azəralüminium” MMC-nin istifadəsindəki dövlət mülkiyyətində olan sənaye, nəqliyyat, rabitə, müdafiə və digər təyinatlı torpaqlar kateqoriyasına aid 81.8 hektar torpaq sahəsinin icarəyə vermək hüququ ilə Agentliyin daimi istifadəsinə verilməsini təmin etmək, Şəmkir rayonunun Könüllü kəndi ərazisində yerləşən, bələdiyyə mülkiyyətində olan kənd təsərrüfatı təyinatlı 100 hektar torpaq sahəsinin təyinatının dəyişdirilərək sənaye, nəqliyyat, rabitə, müdafiə və digər təyinatlı torpaqlar kateqoriyasına keçirilməsi, həmçinin Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2013-cü il 24 aprel tarixli 865 nömrəli Fərmanı ilə təsdiq edilmiş “Sənaye parkları haqqında Nümunəvi Əsasnamə”yə və digər normativ hüquqi aktlara uyğun olaraq Qərb Sənaye Parkının fəaliyyətinə cəlb olunması ilə bağlı zəruri tədbirlər görülməsini təmin etmək,bu Fərmanda nəzərdə tutulmuş tədbirlərin icrası barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat vermək, bu Fərmandan irəli gələn digər məsələləri həll etmək tapşırılıb.
İqtisadiyyat Nazirliyinə Qərb Sənaye Parkında istehsal və emal olunan sənaye məhsulları, habelə göstərilən xidmətlər üzrə prioritet istiqamətləri iki ay müddətində müəyyən edib Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə məlumat vermək, Qərb Sənaye Parkının ərazisində xarici və daxili infrastrukturun (elektrik və istilik enerjisi, qaz, su, kanalizasiya, rabitə, nəqliyyat, yanğından mühafizə, istehsal təyinatlı, inzibati, sosial və digər infrastruktur obyektləri) yaradılması və sahibkarlıq fəaliyyətinin səmərəli həyata keçirilməsi üçün digər xidmətlər göstərilməsini təmin etmək məqsədilə Agentliyə kömək etmək, . bu Fərmandan irəli gələn digər məsələlərin həlli üçün zəruri tədbirlər görmək tapşırılıb.

В Азербайджане создан Западный промышленный парк - УКАЗ
В Азербайджане создан Западный промышленный парк. Как сообщает "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM", Президент Ильхам Алиев подписал в связи с этим соответствующий указ.
Согласно указу, парк создан на территории города Гянджа и Шамкирского района. Установлено, что Западный промышленный парк является территорией, обладающей необходимой инфраструктурой и органами управления для осуществления предпринимательской деятельности, используемой в целях производства конкурентоспособной продукции и оказания услуг путем применения современных технологий, способствующей эффективной деятельности и развитию предпринимателей.
Организацию деятельности Западного промышленного парка, его управление и развитие осуществляет Агентство по развитию экономических зон при Министерстве экономики Азербайджанской Республики. Для обеспечения проектирования, приведения территории в пригодное для использования состояние, создания внешней и внутренней инфраструктуры (электро- и теплоэнергия, газ, вода, канализация, связь, транспорт, противопожарная защита, производственные, административные, социальные и другие объекты инфраструктуры) Министерству экономики из резервного фонда Президента Азербайджана, предусмотренного в государственном бюджете на 2026 год, первоначально выделено 500 тысяч манатов.
Кабинету министров поручено в трехмесячный срок обеспечить передачу в постоянное пользование Агентству земельного участка площадью 81,8 га в Гяндже (шоссе Евлах) и 100 га в селе Кенюллю Шамкирского района. Министерству экономики поручено в течение двух месяцев определить приоритетные направления по производимой в парке промышленной продукции и оказываемым услугам.
Создание Западного промышленного парка является частью долгосрочной стратегии по индустриализации и диверсификации экономики в Азербайджане. Развитие подобных промышленных зон в регионах страны направлено на стимулирование ненефтяного сектора, привлечение местных и иностранных инвестиций, а также создание новых рабочих мест. В Азербайджане для резидентов промышленных парков предусмотрен широкий пакет налоговых и таможенных льгот, что значительно повышает конкурентоспособность отечественного производства на международном рынке.