Bu il tarix-mədəniyyət abidələrinə qanunsuz müdaxilə ilə bağlı hüquq-mühafizə orqanlarına 60 müraciət ünvanlanıb.
Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətindən “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə verilən xəbərə görə, bu, 2026-cı ilin birinci yarısı üzrə "Mədəni irs icmalı"nda əksini tapıb.
İcmalda qeyd olunub ki, Dövlət Xidməti dövlət mühafizəsinə götürülmüş 6114 tarix-mədəniyyət abidəsindən 4377-nə, eləcə də 1400-dən artıq yeni aşkar edilmiş abidə qismində qeydə alınmış tarix və mədəniyyət əhəmiyyətli obyektlərin mühafizəsinə nəzarəti həyata keçirir.
Bu sahədə əldə olunan mühüm nəticələrdən biri də Vahid Mədəniyyət Reyestri informasiya sisteminin yaradılmasıdır. Bu sistem vasitəsilə ölkə üzrə 3709 daşınmaz mədəni irs obyekti vahid rəqəmsal platformada toplanaraq coğrafi informasiya sistemi (GIS) texnologiyaları ilə inteqrasiya edilib.
2026-cı ilin birinci yarısında tarix-mədəniyyət abidələrinə qanunsuz müdaxilələrin qarşısının alınması məqsədilə 200 preventiv tədbir görülüb, hüquq-mühafizə orqanlarına 60 müraciət ünvanlanıb, 32 inzibati tənbeh qərarı qəbul edilib və qanunvericiliyin tələblərinin pozulması ilə bağlı 1 cinayət işi başlanılıb.
Tarix-mədəniyyət abidələrinin mühafizəsi və onlardan istifadəyə dövlət nəzarətinin gücləndirilməsi məqsədilə qanunvericiliyin tələblərinə uyğun ardıcıl tədbirlər həyata keçirilib. Abidələrin mülkiyyətçiləri və ya istifadəçiləri olan fiziki və hüquqi şəxslərlə abidələrin qorunması işini tənzimləyən 183 mühafizə müqaviləsi bağlanılıb.
Abidələrin mühafizə zonalarının müəyyənləşdirilməsi istiqamətində işlər davam etdirilib. Hesabat dövründə 98 tarix-mədəniyyət abidəsinin mühafizə zonasının layihəsi təsdiq olunub, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə həyata keçirilən infrastruktur layihələri çərçivəsində mədəni irsin qorunmasının təmin edilməsi məqsədilə 73 rəy verilib. Eyni zamanda, 98 abidə İqtisadiyyat Nazirliyinin Torpaqların Elektron Kadastr Uçotu İnformasiya Sisteminə (TEKUİS) daxil edilib.
Ötən dövrdə 1 tarix-mədəniyyət abidəsində bərpa-konservasiya işləri başa çatdırılıb, həmçinin abidə mülkiyyətçilərinin və ya istifadəçilərinin vəsaiti hesabına hazırlanmış 72 təmir-bərpa layihəsi Dövlət Xidməti tərəfindən təsdiq edilib. Hazırda 3 tarix-mədəniyyət abidəsində bərpa-konservasiya işləri aparılır, daha 3 abidədə isə bərpa-konservasiya işlərinin icrası üçün layihə-smeta sənədlərinin hazırlanması prosesi davam etdirilir.
Daşınar mədəni irsin qorunması istiqamətində aparılan fəaliyyət nəticəsində 880 eksponat bərpa-konservasiya edilib, 362 eksponat üzrə isə müvafiq işləri davam etdirilir. Arxeoloji irsin öyrənilməsi məqsədilə 24 arxeoloji ekspedisiyanın aparılmasına icazə verilib, həyata keçirilən arxeoloji qazıntılar nəticəsində isə 636 artefakt aşkar edilərək müvafiq tədbirlər görülüb.
Hesabat dövründə 3134 ədəd mədəni sərvətin ixracına dair mühafizə şəhadətnamələri və 122 muzey əşyaları və kolleksiyaların müvəqqəti ölkədən kənara çıxarılmasına icazə verilib. İxracı nəzərdə tutulan 65 mədəni sərvət üzrə isə ekspertizalar təşkil olunub.
2026-cı ilin birinci yarısında Dövlət Xidmətinin tabeliyində fəaliyyət göstərən muzey və qoruqlara ümumilikdə 463 965 nəfər ziyarətçi gəlib. Onlardan 342 305 nəfəri muzeyləri, 121 660 nəfəri isə qoruqları ziyarət edib. Rəqəmsal platformalar vasitəsilə 138 718 bilet və ekskursiya xidməti satılıb.
Qoruqlar arasında ən çox ziyarət edilən məkan 63 906 ziyarətçi ilə Qobustan Milli Tarix-Bədii Qoruğu olub. Onu Gəncə Dövlət Tarix-Mədəniyyət Qoruğu və Quba şəhərində yerləşən "Soyqırımı Memorial Kompleksi" izləyib.

В первом полугодии 2026 года в правоохранительные органы поступило 60 обращений, связанных с незаконным вмешательством в историко-культурные памятники.
Как сообщили в Государственной службе по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры Азербайджана в “Оперативный Информационный Центр-OMM”, данные показатели отражены в «Обзоре культурного наследия» за первое полугодие 2026 года.
В обзоре отмечается, что Госслужба осуществляет контроль за охраной 4377 из 6114 историко-культурных памятников, взятых под государственную охрану, а также более 1400 объектов, зарегистрированных как вновь выявленные памятники истории и культуры.
Одним из важных достижений в этой сфере стало создание информационной системы «Единый реестр культуры». С помощью этой системы 3709 объектов недвижимого культурного наследия страны были собраны на единой цифровой платформе и интегрированы с технологиями геоинформационных систем (ГИС).
В первом полугодии 2026 года для предотвращения незаконного вмешательства в историко-культурные памятники было принято 200 превентивных мер, направлено 60 обращений в правоохранительные органы, принято 32 решения об административных взысканиях и возбуждено 1 уголовное дело по факту нарушения требований законодательства.
Для усиления государственного контроля над охраной и использованием историко-культурных памятников были приняты последовательные меры в соответствии с требованиями законодательства. С физическими и юридическими лицами, являющимися собственниками или пользователями памятников, заключено 183 охранных договора.
Продолжилась работа по определению охранных зон памятников. В отчетный период утверждены проекты охранных зон 98 историко-культурных памятников, а также выдано 73 заключения для обеспечения охраны культурного наследия в рамках инфраструктурных проектов, реализуемых на освобождённых от оккупации территориях. Кроме того, 98 памятников были включены в Информационную систему электронного кадастрового учета земель (TEKUİS) Министерства экономики.
За отчетный период завершены работы по реставрации и консервации 1 историко-культурного памятника, а также утверждены Госслужбой 72 проекта по ремонту и реставрации, подготовленные за счет средств собственников или пользователей памятников. В настоящее время ведутся работы по реставрации и консервации на 3 историко-культурных памятниках, а по еще 3 объектам продолжается процесс подготовки проектно-сметной документации.
В рамках деятельности по охране движимого культурного наследия отреставрировано и законсервировано 880 экспонатов, по 362 экспонатам соответствующие работы продолжаются. Для изучения археологического наследия выдано разрешение на проведение 24 археологических экспедиций, в результате проведенных раскопок обнаружено 636 артефактов, по которым приняты соответствующие меры.
В отчетный период выданы охранные свидетельства на вывоз 3134 единиц культурных ценностей и разрешения на временный вывоз за пределы страны 122 музейных предметов и коллекций. Также организована экспертиза 65 культурных ценностей, планируемых к вывозу.
В первом полугодии 2026 года музеи и заповедники, находящиеся в подчинении Госслужбы, посетили в общей сложности 463 965 человек. Из них 342 305 человек посетили музеи, а 121 660 — заповедники. Через цифровые платформы было продано 138 718 билетов и экскурсионных услуг.
Самым посещаемым среди заповедников стал Гобустанский национальный историко-художественный заповедник, который принял 63 906 посетителей. За ним следуют Гянджинский государственный историко-культурный заповедник и расположенный в городе Губа «Мемориальный комплекс геноцида».