Enerji effektivliyi haqqında qanuna dəyişikliklər təsdiqlənib
İlham Əliyev " resurslarından səmərəli istifadə və enerji effektivliyi haqqında" qanuna dəyişikliyi təsdiqləyib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, dəyişikliklə Enerji Effektivliyi İnformasiya Sisteminin tətbiqinin və saxlanılmasının, altsistemlərinin yaradılmasının, müvafiq sahədə informasiya təminatı və maairfləndirmə tədbirlərinin həyata keçirilməsinin, həmçinin Enerji Effektivliyi Fondun fəaliyyəti ilə bağlı əməliyyatların uçotunun aparılması məqsədilə proqram təminatının əldə edilməsi Fondun vəsaiti hesabına maliyyələşdiriləcək.
Enerji səmərəliliyi sahəsində həyata keçirilən maarifləndirmə tədbirlərinin dayanıqlı və uzunmüddətli icrası üçün sabit maliyyə mexanizminin yaradılmasına, bununla da enerjidən səmərəli istifadə üzrə davranışların təşviqinə, əhalinin məlumatlılılıq səviyyəsinin genişləndirilməsinə, yeni kommunikasiya alətlərinin tətbiqinə və enerjiyə mədəniyyətinin formalaşmasına yönəldilib.

Утверждены изменения в закон об энергоэффективности
Президент Ильхам Алиев утвердил изменения в закон «Об эффективном использовании энергетических ресурсов и энергоэффективности».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно поправкам, финансирование приобретения программного обеспечения для внедрения и ведения Информационной системы энергоэффективности, создания ее подсистем, а также осуществления информационного обеспечения и просветительских мероприятий в соответствующей сфере будет осуществляться за счет средств Фонда энергоэффективности.
Данные изменения направлены на создание стабильного финансового механизма для устойчивого проведения просветительских мероприятий в области энергоэффективности. Это позволит стимулировать рациональное использование энергии, повысить уровень осведомленности населения, внедрить новые коммуникационные инструменты и сформировать культуру энергосбережения в Азербайджане. Энергоэффективность является одним из ключевых приоритетов государственной политики, направленной на оптимизацию потребления ресурсов и снижение воздействия на окружающую среду в рамках стратегии «зеленого» перехода страны.