Arzum 9999 məhkəmə zalında həbs edildi
Paytaxtın Xəzər rayonunda ölümlə nəticələnən törətməkdə təqsirləndirilən "Arzum 9999" ləqəbli tiktoker İlduzə Hacıyevanın üzrə məhkəmə prosesi keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu gün Xəzər Rayon Məhkəməsində keçirilən prosesdə vəkil Hikmət Əliyev vəsatət verərək cinayət işinin ibtidai istintaqa qaytarılmasını xahiş edib. Vəsatət təmin edilməyib.
Vəkillər məhkəmədən İlduzə Hacıyevaya bəraət verməsini xahiş ediblər.
Onlar bildirib ki, İlduzə Hacıyeva qəzadan sonra hadisə yerindən qaçmayıb, xəsarət alan şəxsi xəstəxanaya çatdırıb.
Müdafiəçilər İlduzə Hacıyevanın 4 övladı olduğunu və onlardan birinin autizmdən əziyyət çəkdiyini bildirərək qərar verilərkən nəzərə alınmasını xahiş ediblər. Həmçinin 104 dəyərində mülki iddianın da təmin edilməməsi xahiş edilib.
Zərərçəkən tərəf isə bildirib ki, onlar mülki iddianın şəhid və qazi ailələrinə ödənilməsini istəyiblər. Qeyd olunub ki, İlduzə Hacıyeva barışıq üçün addım atmayıb.
İlduzə Hacıyeva son sözündə özünü təqsirli bilmədiyini deyib, məhkəmədən ədalətli qərar verilməsini xahiş edib.
Prosesdə hökm oxunub. Hökmə əsasən, İlduzə Hacıyeva 2 il 6 ay müddətinə vasitəsi idarə etmək hüququndan məhrum edilməklə, 5 il 2 ay müddətinə azadlıqdan məhrum olunub.
O, məhkəmə zalında həbs edilib.
Mülki iddia baxılmamış saxlanılıb.
Qeyd edək ki, dövlət ittihamçısı təqsirləndirilən şəxsin 5 il 9 ay müddətinə azadlıqdan məhrum edilməsini təklif etmişdi.
Xatırladaq ki, hadisə ötən ilin iyun ayında paytaxtın Xəzər rayonunun Mərdəkan qəsəbəsində baş verib.
İlduzə Hacıyeva avtomobili ilə dönmə əməliyatı yerinə yetirərkən arxadan gələn maşının qarşısına çıxıb və həmin maşın idarəetməni itirərək qəza törədib. Qəza nəticəsində 1 nəfər ölüb, bir nəfər ağır xəsarət alıb.
İlduzə Hacıyeva barəsində həbslə bağlı olmayan qətimkan tədbiri seçilib və ona Cinayət Məcəlləsinin 263.2-ci ( və ya nəqliyyat vasitəsinin istismarı qaydalarının pozulması - ölümlə nəticələndikdə) və 264-cü (Yol nəqliyyat hadisəsi yerindən qaçma) maddələri ilə yekun ittiham irəli sürülüb.

Тиктокер Arzum 9999 арестована в зале суда
В Хазарском районном суде завершился судебный процесс по уголовному делу в отношении известного блогера Илдузы Гаджиевой, известной в социальных сетях как "Arzum 9999", обвиняемой в совершении дорожно-транспортного происшествия со смертельным исходом.
Оперативный Информационный Центр-OMM сообщает, что в ходе заседания адвокат Хикмет Алиев ходатайствовал о возвращении уголовного дела на стадию предварительного следствия, однако суд не удовлетворил данное прошение.
Защита просила суд оправдать Илдузу Гаджиеву, аргументируя это тем, что после аварии она не скрылась с места происшествия, а доставила пострадавшего в больницу. Адвокаты также просили учесть наличие у подсудимой четверых детей, один из которых страдает аутизмом, и отклонить гражданский иск на сумму 104 тысячи манатов. Потерпевшая сторона, в свою очередь, заявила, что настаивала на выплате компенсации семьям шехидов и гази, отметив, что подсудимая не предпринимала шагов к примирению. В своем последнем слове Илдуза Гаджиева заявила о своей невиновности.
Суд огласил приговор: Илдуза Гаджиева приговорена к 5 годам и 2 месяцам лишения свободы с лишением права управления транспортными средствами сроком на 2 года и 6 месяцев. Она была взята под стражу в зале суда. Гражданский иск оставлен без рассмотрения. Отметим, что государственный обвинитель запрашивал для подсудимой наказание в виде 5 лет и 9 месяцев лишения свободы.
Напомним, что инцидент произошел в июне прошлого года в поселке Мардакян Хазарского района Баку. Согласно материалам дела, Илдуза Гаджиева, совершая маневр поворота, создала аварийную ситуацию, в результате которой следовавший сзади автомобиль потерял управление и попал в ДТП. В результате аварии один человек погиб, еще один получил тяжелые травмы. Изначально в отношении Гаджиевой была избрана мера пресечения, не связанная с арестом, по статьям 263.2 (нарушение правил дорожного движения, повлекшее по неосторожности смерть потерпевшего) и 264 (оставление места дорожно-транспортного происшествия) Уголовного кодекса Азербайджана.