Samir Şərifov Vyanada “Türk həftəsi”nin açılışında iştirak edib
12-15 yanvar tarixlərində Vyana şəhərində Təşkilatı (TDT) və təşkilata üzv dövlətlərin BMT-nin Vyana Ofisindəki nümayəndəliklərinin birgə təşkilatçılığı ilə “Türk həftəsi” keçirilir.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə XİN-in Mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, “Türk həftəsi” BMT-nin Vyana Bölməsində “İpək yolu üzərində türk dünyası” adlı sərginin təntənəli açılış mərasimi ilə başlayıb.
Respublikasının Vyanada yerləşən Təşkilatlar yanında Daimi Nümayəndəliyinin təşkilatçılığı ilə keçirilmiş sərginin açılış mərasimində TDT-nin Kubanıçbek Ömüralıyev, Azərbaycan Respublikasının xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov, BMT-nin Vyana bölməsindəki bir sıra beynəlxalq təşkilatların rəhbər şəxsləri, Vyanada akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri iştirak edib.
Açılış mərasimində TDT-yə hazırda sədrlik edən ölkə - Azərbaycanı təmsil edən xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov çıxış edib. S.Şərifov Türk Dövlətləri Təşkilatında Azərbaycanın sədrliyinin prioritetləri haqqında məlumat verib, adıçəkilən təşkilatın yaradılması məqsədilə imzalanmış Naxçıvan sazişindən, Türk Dövlətləri Təşkilatının Dövlət Başçılarının 12-ci Zirvə görüşündə imzalanmış Qəbələ Bəyannaməsindən, habelə Budapeştdə keçirilmiş qeyri-rəsmi Zirvə görüşündə qəbul edilmiş bəyannamənin mahiyyətindən bəhs edib. O, türk dövlətlərinin əməkdaşlığının iqtisadi potensialına toxunaraq, “Orta Dəhliz”in şərqlə qərb arasında oynadığı rolu vurğulayıb. S.Şərifov çıxışı çərçivəsində, həmçinin türk dövlətləri arasında mədəniyət, elm və təhsil sahəsində əməkdaşlığın aktual məsələlərinə toxunaraq, ortaq türk mədəni irsinin və dilinin öyrənilməsinə həsr edilmiş ilk Türkoloji Qurultayın 100 il öncə Bakıda keçirildiyini və cari ildə 2-ci Türkologiya Konqresinin də Bakıda keçiriləcəyini iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
Sərginin açılışı zamanı, o cümlədən Türk Dövlətləri Təşkilatının Baş Katibi Kubanıçbek Ömüralıyev, BMT-nin Narkotiklər və Cinayətkarlıq üzrə İdarəsinin (UNDOC), BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatının (UNIDO) və Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (IAEA) rəhbər şəxsləri çıxış ediblər.
Sərgidə türk xalqlarının zəngin mədəni irsini və qədim tarixini özündə əsk etdirən fotolar və eksponatlar nümayiş etdirilib.
Səfər çərçivəsində həmçinin xarici işlər nazirinin müavini Samir Şərifov və TDT Baş Katibi Kubanıçbek Ömüralıyev Atom Enerjisi üzrə Beynəlxalq Agentliyin (IAEA) baş direktoru Rafael Mariano Qrossi, BMT-nin Kosmik Fəza Məsələləri İdarəsinin (UNOOSA) direktor müavini Driss El-Hadani və BMT-nin Sənaye İnkişafı Təşkilatının (UNIDO) baş direktorunun müavini Fatu Haydara ilə görüşüb, TDT ilə bu təşkilatlar arasında potensial məsələləri müzakirə olunub.
Bundan əlavə, “Türk həftəsi” çərçivəsində ATƏT-in mənzil qərargahında “İpək Yolundan Orta Dəhlizə: Nəqliyyat və ticarətin asanlaşdırılması vasitəsilə əlaqəliliyin təşviqi” adlı dəyirmi masanın, türk dövlətlərinin mədəniyyət nümayəndələrinin iştirakı ilə qala konsertin və TDT-nin diaspora potensialının artırılması üzrə üçüncü təlim proqramının keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Самир Шарифов принял участие в открытии «Тюркской недели» в Вене
С 12 по 15 января в Вене проходит «Тюркская неделя», организованная Организацией тюркских государств (ОТГ) совместно с представительствами стран-членов организации при Венском отделении ООН. Мероприятие началось с торжественного открытия выставки «Тюркский мир на Шелковом пути».
Как сообщили "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" в пресс-службе МИД Азербайджана, в церемонии открытия, организованной Постоянным представительством Азербайджанской Республики при международных организациях в Вене, приняли участие генеральный секретарь ОТГ Кубанычбек Омуралиев, заместитель министра иностранных дел Азербайджана Самир Шарифов, руководители ряда международных структур при ООН и представители дипломатического корпуса.
Выступая на мероприятии, Самир Шарифов подробно проинформировал участников о приоритетах председательства Азербайджана в ОТГ. Он затронул значимость Нахчыванского соглашения, Габалинской декларации и итогов неформального саммита в Будапеште. Особое внимание было уделено экономическому потенциалу сотрудничества и стратегической роли «Среднего коридора» в обеспечении связи между Востоком и Западом. Замминистра также напомнил, что 100 лет назад в Баку состоялся первый Тюркологический съезд, и сообщил, что в текущем году в столице Азербайджана пройдет II Тюркологический конгресс.
В рамках визита Самир Шарифов и Кубанычбек Омуралиев провели встречи с генеральным директором МАГАТЭ Рафаэлем Мариано Гросси, заместителем директора Управления ООН по вопросам космического пространства (UNOOSA) Дриссом Эль-Хадани и заместителем гендиректора ЮНИДО Фату Хайдарой. Стороны обсудили перспективы потенциального сотрудничества между ОТГ и данными международными структурами.
Организация тюркских государств, созданная в 2009 году, выступает ключевой платформой для укрепления единства и интеграции тюркоязычных стран. Азербайджан, являясь одним из инициаторов создания организации, активно продвигает культурное наследие и экономические интересы тюркского мира на глобальном уровне. Проведение «Тюркской недели» в Вене подчеркивает растущий авторитет ОТГ в системе международных отношений и её стремление к расширению диалога с институтами ООН и ОБСЕ.