Prezident gömrük rüsumu güzəştlərini genişləndirdi
İlham Əliyev Milli Məclisin iyulun 10-da qəbul etdiyi " tarifi haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi haqqında qanunu təsdiqləyib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, dəyişikliyə əsasən, xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası üzrə siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən təsdiq edilmiş Ələt azad iqtisadi zonasında Azad zona hüquqi şəxsi tərəfindən tamamilə istehsal edilmiş və ya emala məruz qalma meyarlarına uyğun olaraq kifayət qədər emal olunmuş yerli mənşəli malların həcminin azı 50 %-nin ölkə hüdudlarından kənara ixracı şərtilə, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) müəyyən etdiyi qaydada Ələt azad iqtisadi zonasından əsas iqtisadiyyata gətirilməsi – malı istehsal və ya emal edən Azad zona hüquqi şəxsinin təsis olunduğu tarixdən 15 il müddətində gömrük rüsumundan azad edilir.
Bundan başqa, "Gömrük tarifi haqqında" qanunda dəyişiklik edilməsi barədə qanunun tətbiqi və "Gömrük tarifi haqqında" qanunun tətbiqi barədə" 4 iyul 2013-cü il tarixli fərmanında dəyişiklik edilməsi haqqında fərman imzalayıb.
Fərmana əsasən, gömrük rüsumundan azad olunmaqla Ələt azad iqtisadi zonasından əsas iqtisadiyyata gətirilən Azad zonada onun hüquqi şəxsi tərəfindən tamamilə istehsal edilmiş və ya emala məruz qalma meyarlarına uyğun olaraq kifayət qədər emal olunmuş Respublikası mənşəli malların xarici iqtisadi fəaliyyətin mal nomenklaturası üzrə siyahısını və həmin malların Azad zonadan əsas iqtisadiyyata gətirilməsi qaydasını üç ay müddətində müəyyən edib Prezidentə məlumat verməli, yenilənmiş qanundan irəli gələn digər məsələləri həll etməlidir.

Президент Ильхам Алиев расширил таможенные льготы
Президент Ильхам Алиев утвердил закон о внесении изменений в закон «О таможенном тарифе», принятый Милли Меджлисом 10 июля.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», согласно изменениям, товары местного происхождения, полностью произведенные или прошедшие достаточную переработку в Алятской свободной экономической зоне (СЭЗ) юридическим лицом СЭЗ, освобождаются от таможенных пошлин при ввозе из СЭЗ на основную экономическую территорию страны. Данная льгота применяется при условии экспорта не менее 50% объема таких товаров за пределы Азербайджана. Срок действия освобождения от таможенных пошлин составляет 15 лет со дня учреждения юридического лица СЭЗ.
Закон вступит в силу с 1 января 2027 года.
Кроме того, глава государства подписал указ о применении закона о внесении изменений в закон «О таможенном тарифе» и внесении изменений в указ от 4 июля 2013 года «О применении закона «О таможенном тарифе».
Согласно указу, Кабинет министров должен в трехмесячный срок определить перечень товаров местного происхождения, произведенных в Алятской СЭЗ, освобождаемых от таможенных пошлин при ввозе на основную экономическую территорию, а также правила их ввоза, и проинформировать об этом Президента. Также Кабинет министров должен решить другие вопросы, вытекающие из обновленного законодательства.
Справка: Алятская свободная экономическая зона является стратегическим проектом, направленным на стимулирование ненефтяного сектора Азербайджана, привлечение инвестиций и развитие экспортного потенциала страны.