Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev iyulun 11-də Şuşada tarix-memarlıq abidəsi olan “Sadıqcanın evi”nin bərpadan sonra açılışında iştirak edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Şuşa rayonunda Azərbaycan Respublikası Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov dövlətimizin başçısına görülmüş işlər barədə məlumat verdi.
Bildirildi ki, Şuşa şəhərinin işğalı dövründə bina uzun müddət baxımsız qalıb, nəticədə dam örtüyündə, döşəmələrdə və daş hörgülərdə ciddi aşınma və dağıntılar baş verib. Tikilinin memarlıq elementlərinin bir hissəsi zədələnib, mühəndis-kommunikasiya sistemləri tamamilə yararsız vəziyyətə düşüb.
Azərbaycan Prezidentinin 2022-ci ildə imzaladığı Sərəncama əsasən, Şuşa şəhərində Azərbaycan musiqiçisi, tarzən, bəstəkar və tarı təkmilləşdirən sənətkar Mirzə Əsəd oğlu Sadıqın – Sadıqcanın yaşadığı evin layihələndirilməsi və bərpası məqsədilə vəsait ayrılıb.
Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva 2022-ci ildə Şuşa şəhərində Sadıqcanın yaşadığı evə baxıblar. Bir il sonra dövlətimizin başçısı burada icra ediləcək işlərin layihə konsepsiyası ilə tanış olub və 2024-cü ildə bu tarix-memarlıq abidəsində bərpa işlərinə başlanılıb.
Sadıqcanın zirzəmi və iki mərtəbədən ibarət ev-muzeyi Şuşa şəhərinin Sadıqcan küçəsində yerləşir. Sivri tağlı pəncərələr və giriş qapısının nisbətən iri daşlarla işlənməsi memarlıq baxımından binaya xüsusi gözəllik verir.
Sadıqcanın ev-muzeyi ölkə əhəmiyyətli tarix-memarlıq abidələri siyahısındadır.
Ev-muzeydə Sadıqcanın həyat və yaradıcılığına, Azərbaycan milli musiqi irsinə və Şuşanın zəngin ədəbi-bədii mühitinə həsr olunmuş ekspozisiya sahələri, konsert zalı, muğam ekspozisiya otağı, həmçinin kafe, suvenir mağazası, qeydiyyat bölməsi və musiqi alətləri emalatxanası yaradılıb.
Dövlətimizin başçısına “Əbədiyyətin səsi” əsəri barədə məlumat verildi.
Bildirildi ki, bu heykəltaraşlıq əsəri Azərbaycanın milli musiqi aləti olan tarın rəmzi-bədii interpretasiyasıdır. Kompozisiyada tarın simlərindən doğan ağac obrazı musiqinin torpaqdan qaynaqlandığını, milli yaddaşdan güc aldığını və yenidən həyata çevrildiyini ifadə edir. Ağac forması kök, davamlılıq və dirçəliş ideyasını simvolizə edir.
Əsər Azərbaycanın musiqi beşiyi sayılan Şuşanın zəngin mədəni irsinə ithaf olunub.
Burada musiqi yalnız səs deyil, həm də milli kimliyin, ruhun və tarixi yaddaşın daşıyıcısı kimi təqdim edilir.

Президент Ильхам Алиев принял участие в открытии дома Садыгджана в Шуше
Президент Азербайджана Ильхам Алиев 11 июля принял участие в открытии после реставрации историко-архитектурного памятника «Дом Садыгджана» в городе Шуша.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что специальный представитель Президента Азербайджанской Республики в Шушинском районе Айдын Керимов проинформировал главу государства о проделанных работах.
Было отмечено, что в период оккупации города Шуша здание долгое время оставалось без присмотра, что привело к серьезному износу и разрушениям кровли, полов и каменной кладки. Часть архитектурных элементов была повреждена, а инженерно-коммуникационные системы пришли в полную негодность.
Согласно распоряжению Президента Азербайджана от 2022 года, были выделены средства на проектирование и реставрацию дома, в котором жил выдающийся азербайджанский музыкант, тарист, композитор и реформатор тара Мирза Асад оглу Садыг, известный как Садыгджан. Президент Ильхам Алиев и первая леди Мехрибан Алиева посещали этот дом в 2022 году, а в 2024 году в памятнике начались масштабные восстановительные работы.
Дом-музей Садыгджана, состоящий из цокольного и двух этажей, расположен на улице Садыгджана в Шуше. Архитектурный облик здания отличается стрельчатыми окнами и массивной каменной кладкой входного проема. Внутри созданы экспозиционные залы, посвященные жизни и творчеству музыканта, концертному залу, мугаму, а также функционируют кафе, сувенирный магазин и мастерская музыкальных инструментов.
Главе государства также представили скульптурную композицию «Голос вечности» (Əbədiyyətin səsi), автором которой является заслуженный художник Рашад Мехдиев. Скульптура символизирует неразрывную связь национальной музыки с родной землей и исторической памятью.
Восстановление дома Садыгджана является важным шагом в рамках государственной политики по возрождению культурного наследия Карабаха. После освобождения города от армянской агрессии в ходе 44-дневной Отечественной войны, Азербайджан проводит масштабные работы по восстановлению исторического облика Шуши, которая по праву считается культурной столицей страны и колыбелью азербайджанской музыки.