Prezidentin yardım sərəncamı 2 min nəfəri əhatə edəcək
İlham Əliyevin İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarına maddi yardımla bağlı sərəncamının 2 minə yaxın şəxsə şamil olunacağı gözlənilir ki, onlardan 13-ü İkinci Dünya müharibəsi iştirakçısıdır.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyindən (ƏƏSMN) məlumat verilib.
Bildirilib ki, sərəncama əsasən, İkinci Dünya müharibəsində Qələbənin 81-ci ildönümü ilə əlaqədar həmin müharibənin iştirakçılarına 2750 manat maddi yardım ödəniləcək.
İkinci Dünya müharibəsində həlak olmuş və ya sonralar vəfat etmiş döyüşçülərin dul arvadlarına, həmin dövrdə arxa cəbhədə fədakar əməyinə görə orden və medallarla təltif edilmiş şəxslərə, İkinci Dünya müharibəsi illərində döyüş cəbhələrinin arxa hüdudları, yaxud döyüşən donanmaların zonaları daxilində ordunun və donanmanın mənafeyi üçün tapşırıqları yerinə yetirmiş xüsusi birləşmələrin işçilərinə, İkinci Dünya müharibəsi dövründə Leninqrad şəhərinin müdafiəsinə görə müvafiq medal və döş nişanı ilə təltif edilmiş şəxslərə, habelə Leninqrad şəhərinin mühasirəsi iştirakçılarına isə 1500 manat məbləğində birdəfəlik maddi yardım veriləcək.
"Birdəfəlik maddi yardımların verilməsi üçün Sərəncamla Respublikasının 2026-cı il dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş Azərbaycan Respublikası Prezidentinin ehtiyat fondundan 3 vəsait ayrılıb. ƏƏSMN tərəfindən birdəfəlik maddi yardımlar İkinci Dünya müharibəsi iştirakçılarının və digər müvafiq şəxslərin bank hesablarına köçürüləcək", - məlumatda qeyd olunub.

Распоряжение Президента Азербайджана Ильхама Алиева о предоставлении материальной помощи участникам Второй мировой войны, как ожидается, охватит около 2 тысяч человек, 13 из которых являются непосредственными участниками войны.
Об этом сообщили в Министерстве труда и социальной защиты населения Азербайджана в ответ на запрос “Оперативный Информационный Центр-OMM”.
Согласно распоряжению, в связи с 81-й годовщиной Победы во Второй мировой войне участникам войны будет выплачена единовременная материальная помощь в размере 2750 манатов. Вдовам погибших или скончавшихся позже бойцов, лицам, награжденным орденами и медалями за самоотверженный труд в тылу, работникам специальных формирований, выполнявших задачи в интересах армии и флота, а также лицам, награжденным медалью за оборону Ленинграда и участникам блокады Ленинграда, будет выплачено по 1500 манатов.
"Для выплаты единовременной материальной помощи из резервного фонда Президента Азербайджанской Республики, предусмотренного в государственном бюджете на 2026 год, выделено 3 миллиона манатов. Министерство труда и социальной защиты населения обеспечит перечисление средств на банковские счета получателей", - отмечается в сообщении.
Данная инициатива является частью последовательной государственной политики Азербайджана по усилению социальной защиты ветеранов войны и семей шехидов. Президент Ильхам Алиев ежегодно подписывает соответствующие распоряжения накануне Дня Победы, что подчеркивает глубокое уважение государства к подвигу героев, внесших неоценимый вклад в освобождение мира от фашизма. Азербайджанский народ сыграл ключевую роль в достижении этой победы, обеспечивая фронт топливом и отправляя на передовую сотни тысяч своих сыновей и дочерей.