Londonda görkəmli xeyriyyəçi Hacı Zeynalabdin Tağıyevin həyat və fəaliyyətindən bəhs edən ": Neft" bədii filminin təqdimatı olub.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Londonun mərkəzində Film və Televiziya Sənətləri Akademiyasının (BAFTA) möhtəşəm "Princess Anne Theatre" zalında keçirilən təqdimatda Bakı Media Mərkəzinin rəhbəri və filmin baş prodüseri Arzu Əliyeva, prodüser Orman Əliyev, rejissor Zaur Qasımlı, Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev, Gürcüstan, Türkiyə, Özbəkistan və digər dövlətlərin səfirləri və diplomatik korpusun digər çoxsaylı nümayəndələri, Britaniya Xarici İşlər Nazirliyinin əməkdaşları, Britaniya parlamentinin Lordlar Palatasının üzvləri, "City of London", Millətlər Birliyi, Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı və sair təşkilatların nümayəndələri, bp şirkətinin təmsilçiləri, ictimai-siyasi xadimlər, Britaniyada yaşayan icmasının üzvləri iştirak ediblər.
Film Fondu, Mədəniyyət Nazirliyi və Azərbaycan Respublikasının Kino Agentliyinin dəstəyi, "Neqsol Holding", "Kapital Bank", "Bakcell" və "Norm" şirkətlərinin sponsorluğu ilə Bakı Media Mərkəzi tərəfindən istehsal olunub. Ekran əsəri "Tağıyev" çoxseriyalı layihəsinin birinci hissəsidir. Filmdə XIX əsrin sonları-XX əsrin əvvəllərində Bakıda neft bumu kontekstində Hacı Zeynalabdin Tağıyevin sadə bənnadan nüfuzlu neft sənayeçisinə qədər uzanan həyat yolu təsvir olunur.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycanın Böyük Britaniyadakı səfiri Elin Süleymanov Hacı Zeynalabdin Tağıyevin Azərbaycanın iqtisadi və mədəni həyatında oynadığı mühüm roldan bəhs edib, bu yolda üzləşdiyi çətinliklər və keçdiyi sınaqların onu öz yolundan döndərmədiyini söyləyib. Səfir Tağıyevin ən böyük arzularından birinin təhsilin inkişafı və müsəlman Şərqində ilk dünyəvi qızlar məktəbinin yaradılması olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Tarixin müxtəlif dövrlərində Azərbaycan xalqının həyatında mühüm rol oynamış görkəmli şəxsiyyətlərin olduğuna diqqət çəkən səfir Elin Süleymanov bir neçə gün əvvəl Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 103-cü ildönümünün qeyd olunmasından, Ulu Öndərin ötən əsrin sonlarına yaxın Azərbaycanın ağır böhranlardan çıxaraq sabit inkişaf yoluna qədəm qoymasında həlledici və əvəzolunmaz rolundan danışıb.
Filmin Londondakı təqdimat mərasimində iştirak edən qonaqlar ekran əsəri barədə xoş təəssüratlarını bölüşüblər. Onlar layihəni yüksək keyfiyyətdə ərsəyə gətirən Bakı Media Mərkəzinin yaradıcı komandasını ürəkdən alqışlayaraq filmin Azərbaycan və onun tarixi, mədəniyyəti, dəyərləri, inkişaf yolu haqqında olduqca maraqlı məlumatlar ötürdüyünü bildiriblər. Qonaqlar bu kimi layihələrin Azərbaycanın dünyaya tanıdılmasında böyük rola malik olduğunu, Hacı Zeynalabdin Tağıyevin əslində Azərbaycan xalqına məxsus humanistlik, xeyirxahlıq, səxavətlilik, dözümlülük, mərdlik kimi xüsusiyyətləri özündə birləşdirdiyini vurğulayıblar.
Xalq artisti Pərviz Məmmədrzayev filmin Rusiyada və ABŞ-nin Los-Anceles şəhərində nümayişindən sonra Londonda təqdimatının keçirilməsinin sevindirici olduğunu bildirib. Onun sözlərinə görə, film auditoriya tərəfindən böyük maraqla qarşılanıb və yaradıcı heyət çoxsaylı təbriklər alıb.

В Лондоне состоялась презентация фильма «Тагиев: Нефть»
В Лондоне состоялась торжественная презентация художественного фильма «Тагиев: Нефть», повествующего о жизни и деятельности выдающегося азербайджанского мецената и промышленника Гаджи Зейналабдина Тагиева.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что показ прошел в величественном зале «Princess Anne Theatre» Британской академии кино и телевизионных искусств (BAFTA). В мероприятии приняли участие руководитель Бакинского медиа-центра и главный продюсер фильма Арзу Алиева, продюсер Орман Алиев, режиссер Заур Гасымлы, народный артист Парвиз Мамедрзаев, послы и представители дипломатического корпуса Турции, Грузии, Узбекистана и других стран. Также среди гостей были сотрудники МИД Великобритании, члены Палаты лордов британского парламента, представители «City of London», Содружества наций, Европейского банка реконструкции и развития, компании «bp», общественно-политические деятели и члены азербайджанской диаспоры.
Картина была произведена Бакинским медиа-центром при поддержке Фонда Гейдара Алиева, Министерства культуры и Агентства кино Азербайджанской Республики. Спонсорами проекта выступили компании «Neqsol Holding», «Капитал Банк», «Bakcell» и «Norm». Фильм является первой частью многосерийного проекта «Тагиев» и охватывает период нефтяного бума в Баку конца XIX — начала XX веков, демонстрируя путь Гаджи Зейналабдина Тагиева от простого каменщика до одного из самых влиятельных нефтепромышленников региона.
Выступая на мероприятии, посол Азербайджана в Великобритании Элин Сулейманов подчеркнул исключительную роль Тагиева в экономическом и культурном развитии страны. Посол особо отметил его вклад в сферу образования, в частности, создание первой на мусульманском Востоке светской школы для девочек. Элин Сулейманов также провел параллель с современной историей, упомянув недавнее празднование 103-й годовщины со дня рождения Общенационального лидера Гейдара Алиева, чья деятельность стала решающей в выводе Азербайджана из кризиса к стабильному развитию.
Народный артист Парвиз Мамедрзаев выразил удовлетворение тем, что после показов в России и США (Лос-Анджелес), фильм был представлен и в Лондоне, где получил высокую оценку аудитории. Гости мероприятия отметили, что подобные проекты играют ключевую роль в популяризации истории и ценностей Азербайджана на международной арене, олицетворяя такие национальные черты, как гуманизм, щедрость и стойкость.
Справка: Гаджи Зейналабдин Тагиев (1823–1924) — один из самых известных азербайджанских промышленников и филантропов. Его деятельность охватывала не только нефтяную сферу, но и текстильную промышленность, рыболовство и судоходство. Тагиев вошел в историю как «Отец нации», направивший огромные средства на просвещение азербайджанского народа и благоустройство Баку.