Leyla Əliyeva Yevlaxda “Gənc arıçı” layihəsi ilə tanış olub
Fondunun vitse-prezidenti, IDEA İctimai Birliyinin təsisçisi və rəhbəri Yevlaxa səfəri çərçivəsində "Gənc " layihəsinin iştirakçısı Süleyman Süleymanovun ailəsini ziyarət edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, Leyla Əliyeva gənc arıçının ailə üzvləri ilə səmimi söhbət edib, onların yaşayış şəraiti, sahəsindəki fəaliyyəti, əldə etdikləri ilk nəticələr və gələcək planları ilə yaxından maraqlanıb, həmçinin təsərrüfatda pendirin hazırlanması prosesində iştirak edib, ailəyə hədiyyələr təqdim edib.
Görüş zamanı "Gənc arıçı" layihəsi çərçivəsində yaradılmış arıçılıq təsərrüfatı, arı ailələrinin saxlanılması, bal istehsalı və təsərrüfatın gələcək inkişaf imkanları barədə məlumat verilib. Ailə göstərilən diqqət və dəstəyə görə Leyla Əliyevaya minnətdarlığını bildirib, ona arıçılıq məhsulları hədiyyə edib.
Xatırladaq ki, layihə iştirakçısı Süleyman Süleymanov 44 günlük Vətən müharibəsi və antiterror tədbirlərində iştirak edib. O "Suqovuşanın azad olunmasına görə", "Cəsur döyüşçü" və "Vətən müharibəsi iştirakçısı" medalları ilə təltif olunub.
Qeyd edək ki, 2021-ci ildən IDEA İctimai Birliyinin təşəbbüsü, Respublikasının Gənclər Fondu, Dövlət Məşğulluq Agentliyi və "ABAD" publik hüquqi şəxsin tərəfdaşlığı ilə həyata keçirilən "Gənc arıçı" layihəsinin məqsədi biomüxtəlifliyin qorunmasına töhfə vermək, arıçılığın ekosahibkarlıq istiqaməti kimi inkişafını təşviq etmək, təbii bal istehsalını dəstəkləmək və gənc ailələrin maddi rifahının yaxşılaşdırılmasına kömək göstərməkdir.

Вице-президент Фонда Гейдара Алиева, учредитель и руководитель Общественного объединения IDEA Лейла Алиева в рамках визита в Евлах посетила семью Сулеймана Сулейманова, участника проекта «Молодой пчеловод».
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», Лейла Алиева провела теплую беседу с членами семьи молодого пчеловода, поинтересовалась их условиями жизни, деятельностью в сфере пчеловодства, первыми достигнутыми результатами и планами на будущее. В ходе визита она также приняла участие в процессе приготовления сыра в хозяйстве и вручила семье подарки.
В ходе встречи была представлена подробная информация о пчеловодческом хозяйстве, созданном в рамках проекта «Молодой пчеловод», содержании пчелиных семей, производстве меда и перспективах дальнейшего развития хозяйства. Семья выразила признательность Лейле Алиевой за проявленное внимание и поддержку, преподнеся ей в дар продукцию пчеловодства.
Напомним, что участник проекта Сулейман Сулейманов принимал участие в 44-дневной Отечественной войне и антитеррористических мероприятиях. Он награжден медалями «За освобождение Суговушана», «Отважный боец» и «Участник Отечественной войны».
Проект «Молодой пчеловод», реализуемый с 2021 года по инициативе Общественного объединения IDEA при партнерстве Фонда молодежи Азербайджанской Республики, Государственного агентства занятости и публичного юридического лица «ABAD», направлен на содействие сохранению биоразнообразия, поощрение развития пчеловодства как направления экопредпринимательства, поддержку производства натурального меда и улучшение материального благосостояния молодых семей в регионах Азербайджана.