Son aylarda ölkənin virtual məkanında "Ponzi" sxemi əsasında fəaliyyət göstərən "Any " adlı maliyyə dələduzluq piramidası vasitəsilə vətəndaşların pul vəsaitlərinin ələ keçirilməsi ilə bağlı Daxili İşlər Nazirliyinin Kibercinayətkarlıqla Mübarizə Baş İdarəsinə (KMBİ) çoxsaylı müraciətlər daxil olub.
Bildirilib ki, piramidanı təşkil və idarə edən şəxslər onlayn qruplar vasitəsilə vətəndaşları bu sxemə cəlb ediblər. Sxemə qoşulan şəxslərə isə müxtəlif məbləğlər müqabilində virtual qutular satılıb. Onlara həmin qutuları hər gün açmaqla gəlir əldə edəcəkləri barədə həqiqətə uyğun olmayan vədlər verilib. Vətəndaşların bu proses zamanı qazandıqları virtual maliyyə vəsaitləri "Any Unboxing" tətbiqində onlar üçün yaradılmış profil hesablarında əks olunsa da, reallıqda həmin gəlirlərin heç bir iqtisadi əsası olmadığından onların nağdlaşdırılması mümkün olmayıb. Bundan başqa, platformaya yeni üzvlər cəlb edən şəxslərə müxtəlif bonusların veriləcəyi də vəd olunub. Bu yolla təxminən 300 nəfərdən artıq vətəndaş "Any Unboxing" onlayn dələduzluq piramidasına cəlb edilib və onların hər birinə müxtəlif məbləğlərdə maddi ziyan dəyib.
Həyata keçirilən -texniki tədbirlərlə müəyyən olunub ki, piramida ölkə ərazisində Malayziya vətəndaşları 38 yaşlı Lee Kai Fatt, 34 yaşlı Ravi Sivadass tərəfindən təşkil edilib. Həmçinin bu qanunsuz fəaliyyətin insanlar arasında daha geniş yayılması və yeni iştirakçıların piramidaya cəlb olunması 34 yaşlı Arzu Musayeva, həmçinin 30 yaşlı Səbuhi Məmmədov tərəfindən həyata keçirilib. Əməliyyatın davamı olaraq R.Sivadass, A.Musayeva və S.Məmmədov saxlanılıb. Adı çəkilən digər şəxsin saxlanılması istiqamətində isə axtarış elan edilib.
İş üzrə aparılan ilkin araşdırmalarla zərərçəkmiş şəxslərə ümumilikdə 2,5 milyon manata yaxın maddi ziyanın dəydiyi müəyyən edilib. İstintaq gedişi zamanı zərərçəkmişlərin sayının və onlara dəymiş maddi ziyanın məbləğinin artacağı istisna olunmur.
Faktla bağlı Baş İdarədə Cinayət Məcəlləsinin müvafiq maddələri ilə başlanılıb. R.Sivadass, A.Musayeva və S.Məmmədov təqsirləndirilən şəxs qismində istintaqa cəlb olunublar. Araşdırmalar davam etdirilir.
Bir daha vətəndaşları onlayn platformalarda qarşılaşdıqları və heç bir iqtisadi əsası olmayan piramida dələduzluq sxemlərinə, həmçinin "Any Unboxing" tipli saxta qazanc vəd edən onlayn tətbiqlərə inanmamağa çağırırıq.

Киберполиция Азербайджана пресекла деятельность финансовой пирамиды «Any Unboxing»
В последние месяцы в виртуальном пространстве Азербайджана участились случаи мошенничества, связанные с онлайн-платформой «Any Unboxing», действовавшей по принципу финансовой пирамиды «Понци». В Главное управление по борьбе с киберпреступностью Министерства внутренних дел (МВД) поступило множество обращений от граждан, ставших жертвами хищения денежных средств.
Об этом «Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщили в Министерстве внутренних дел.
Согласно данным следствия, организаторы пирамиды привлекали граждан через онлайн-группы, предлагая им приобретать виртуальные коробки за различные суммы. Участникам обещали получение прибыли от ежедневного «открытия» этих коробок. Хотя в приложении «Any Unboxing» отображались виртуальные доходы, они не имели под собой никакой экономической основы и не подлежали обналичиванию. Кроме того, за привлечение новых участников обещались бонусы. Таким образом, в мошенническую схему были вовлечены более 300 человек, каждому из которых был нанесен материальный ущерб.
В ходе оперативно-технических мероприятий было установлено, что организаторами пирамиды на территории страны являлись граждане Малайзии — 38-летний Ли Кай Фатт и 34-летний Рави Сивадасс. Распространением незаконной деятельности и привлечением новых участников занимались 34-летняя Арзу Мусаева и 30-летний Сабухи Мамедов. В результате операции Р.Сивадасс, А.Мусаева и С.Мамедов были задержаны. В отношении другого организатора объявлен международный розыск.
По предварительным данным, общий ущерб, нанесенный пострадавшим, составляет около 2,5 млн манатов. В ходе следствия не исключается увеличение числа потерпевших и суммы ущерба. По факту в Главном управлении возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса, ведется следствие.
Справочно: Финансовые пирамиды, подобные «Any Unboxing», представляют собой мошеннические схемы, где доход ранних участников формируется исключительно за счет взносов новых членов. Подобные платформы часто используют агрессивный маркетинг в социальных сетях, обещая легкий заработок без реальной экономической деятельности. МВД Азербайджана настоятельно призывает граждан проявлять бдительность, не доверять сомнительным онлайн-приложениям и не вкладывать средства в платформы, обещающие необоснованно высокую прибыль.