Nazirlər Kabineti hava limanı və aerodromların təhlükəsizlik zonaları ilə bağlı qərar verib
"Hava limanları və aerodromların zonalarında binaların, qurğuların və obyektlərin yerləşdirilməsinə razılıq verilməsi Qaydası"nı təsdiq edib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bununla bağlı Baş nazir yeni qərar imzalayıb.
Qərara əsasən, Qayda "Aviasiya haqqında" qanuna, "Beynəlxalq Mülki Aviasiya haqqında" 7 dekabr 1944-cü il tarixli Konvensiya və Konvensiyaya 14 nömrəli Əlavəyə, Beynəlxalq Mülki Aviasiya Təşkilatının beynəlxalq standartlarına və tövsiyə olunan təcrübəsinə, həmçinin "Doc 9137, 6-cı hissə, maneələrə nəzarət" sənədinə uyğun olaraq hazırlanıb.
Qayda hava limanları və aerodromların zonaları daxilində tikintisinə icazə tələb olunan binaların, qurğuların və obyektlərin yerləşdirilməsinə mülki aviasiyaya münasibətdə Rəqəmsal İnkişaf və Nəqliyyat Nazirliyinin tabeliyində Dövlət Mülki Aviasiya Agentliyi, dövlət aviasiyasına münasibətdə isə tərəfindən razılıq verilməsinə dair tələbləri müəyyən edir.
Hava gəmilərinin uçuşlarının təhlükəsizliyi məqsədilə sertifikatlaşdırılmış hava limanlarının (və ya aerodromların), o cümlədən yeni hava limanlarının (və ya aerodromların) istismarçıları tərəfindən hava limanları və aerodromların təhlükəsizlik zonasını müəyyən edən maneə sxemləri (xəritələr) hazırlanır. Maneə sxemləri hazırlandıqdan sonra təsdiq edilməsi üçün 5 gün müddətində aidiyyəti qurumlara təqdim edilir.
Aidiyyəti qurumlar tərəfindən təsdiq edilmiş maneə sxemləri (xəritələri) Bakı şəhəri və "İqtisadi rayonların yeni bölgüsü haqqında" ölkə Prezidentinin 7 iyul 2021-ci il tarixli fərmanı ilə müəyyən edilmiş Qarabağ və Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonlarının əhatə etdiyi şəhər və rayonların inzibati əraziləri üzrə Dövlət Şəhərsalma və Arxitektura Komitəsinə, digər inzibati ərazi vahidləri üzrə yerli icra hakimiyyət orqanlarına, həmçinin Mənzil İnşaatı Dövlət Agentliyinin sərəncamına verilmiş torpaq sahəsində bu qurumun sərəncamında olduğu müddətdə həyata keçirilən tikinti niyyətlərinə münasibətdə həmin Agentliyə Qaydada göstərilən sorğunun göndərilməsinin təmini üçün təqdim edilir.
Sertifikatlaşdırılmış hava limanlarında (və ya aerodromlarda) dəyişikliklər olduğu halda təsdiqlənmiş maneə sxemlərinə (xəritələrinə) dair dəyişikliklər Qaydaya uyğun olaraq aparılır.

Кабмин Азербайджана утвердил правила безопасности аэропортов
Кабинет министров утвердил «Порядок выдачи разрешений на размещение зданий, сооружений и объектов в зонах безопасности аэропортов и аэродромов».
Согласно документу, данные правила разработаны в соответствии с законом «Об авиации», Конвенцией «О международной гражданской авиации» от 7 декабря 1944 года (Приложение 14), международными стандартами и рекомендуемой практикой ИКАО (ICAO), а также документом «Doc 9137, часть 6, контроль препятствий».
Правила определяют требования к согласованию размещения объектов в зонах безопасности. В отношении гражданской авиации разрешение выдается Государственным агентством гражданской авиации при Министерстве цифрового развития и транспорта, а в отношении государственной авиации — Министерством обороны. Для обеспечения безопасности полетов эксплуатанты сертифицированных и строящихся аэропортов должны подготовить схемы (карты) препятствий, определяющие зону безопасности, и представить их на утверждение в соответствующие органы в течение 5 дней.
Утвержденные схемы передаются в Государственный комитет по градостроительству и архитектуре по городу Баку, а также по городам и районам, входящим в экономические районы Карабах и Восточный Зангезур. В других административно-территориальных единицах схемы передаются местным органам исполнительной власти, а в отношении участков Государственного агентства жилищного строительства — непосредственно данному агентству.
Справочная информация: Данное решение является важным шагом в рамках масштабных работ по восстановлению и развитию транспортной инфраструктуры в Азербайджане. Особое внимание уделяется обеспечению международной безопасности полетов, особенно в контексте эксплуатации новых международных аэропортов, построенных на освобождённых от оккупации территориях, таких как аэропорты в Физули, Зангилане и Лачине. Строгое соблюдение стандартов ИКАО позволяет интегрировать авиационную сеть страны в глобальную транспортную систему на самом высоком уровне безопасности.