İraq neft ixracını artırmaq üçün Türkiyə marşrutuna yönəlir
Bağdad Hörmüz boğazından asılılığı azaltmaq və neft ixracı gücünü 5 milyon barelə çatdırmaq istəyir. Bu planlarda Türkiyənin Ceyhan limanı əsas marşrutlardan biri ola bilər.
İraq neft ixracını şaxələndirmək və Hörmüz boğazından asılılığını azaltmaq üçün yeni marşrutlar üzərində işləyir. Bu çərçivədə Türkiyə İraq xam nefti üçün getdikcə daha mühüm çıxış nöqtəsinə çevrilə bilər.
İraqın neft naziri Basim Mohammed Khudair həftəsonu bildirib ki, ölkənin xam neft ixracı gücü 3 milyon bareldən çoxa çatdırılıb. Sentyabrın 1-dən etibarən ixracın gündəlik təxminən 3 milyon barel təşkil etdiyi qeyd olunub.
Bağdad uzunmüddətli perspektivdə ixrac gücünü gündə 5 milyon barelə çatdırmağı hədəfləyir. Bu məqsədə nail olunması, əsasən, İraqa Aralıq dənizinə əlavə çıxış imkanı verəcək iki strateji boru kəməri layihəsinin tamamlanmasından asılı olacaq.
Təklif olunan marşrutlardan biri İraqın cənubundakı neft yataqlarını şimalda, Türkiyə sərhədi yaxınlığındakı Haditha və Fishkhaburla birləşdirə bilər. Daha sonra mövcud Kirkuk-Ceyhan boru kəmərinə qoşularaq Türkiyənin sahilində yerləşən Ceyhan ixrac terminalına nəql edilə bilər.
İkinci layihənin isə Hadithadan qərbə doğru uzanaraq Suriyanın Banias limanına çatdırılması nəzərdə tutulur. Bu marşrutun reallaşması İraq və Suriya arasında tarixi enerji dəhlizinin yenidən canlanmasına səbəb ola bilər.
Layihələr həyata keçirilərsə, İraq Fars körfəzindən keçən və qlobal neft, eləcə də mayeləşdirilmiş təbii qaz tədarükünün əhəmiyyətli hissəsinin daşındığı Hörmüz boğazından daha az asılı olacaq.
ABŞ, İsrail və İran arasında baş verən münaqişə fonunda boğazdan daşımaların ciddi şəkildə pozulması yükdaşıma və sığorta xərclərini artırıb, qlobal ilə bağlı narahatlıqları gücləndirib.
İraq neftinin Ceyhan üzərindən ixracının artması Türkiyənin Yaxın Şərq və Xəzər regionundakı istehsalçıları Avropa və bazarlarla birləşdirən regional enerji habına çevrilmək istəyini dəstəkləyə bilər.
Bununla belə, yeni boru kəməri layihələri hələ ilkin mərhələdədir. Onların reallaşması üçün böyük investisiyalar, təminatları, həmçinin Bağdad, Ankara və İraqın şimalındakı kürd regional hakimiyyəti arasında daha sıx əməkdaşlıq tələb olunur.
İraqın təsdiqlənmiş neft ehtiyatlarının təxminən 145 milyard barel olduğu bildirilir. Ölkə dövlət xərclərini maliyyələşdirmək üçün böyük ölçüdə neft gəlirlərindən asılıdır.
İraqın neft hasilatı fevralda başlayan ABŞ-İsrailin İranla müharibəsi dövründə gündəlik təxminən 3,3 milyon bareldən 1,3 milyon barelə qədər azalıb. Hasilat iyul və avqust aylarında bərpa olunmağa başlayıb.
İraqın neft ixracı da avqustda kəskin artaraq iyuldakı təxminən 1,35 milyon bareldən 2,34 milyon barelə yüksəlib. Bu göstəricilər İraq enerji rəsmilərinə istinadən açıqlanıb.

Ирак наращивает нефтяной экспорт через маршрут в Турцию
Багдад стремится снизить зависимость от Ормузского пролива и увеличить экспортные мощности до 5 млн баррелей. Одним из ключевых маршрутов может стать турецкий порт Джейхан.
Ирак работает над диверсификацией нефтяного экспорта и снижением зависимости от Ормузского пролива. В этом контексте Турция может стать всё более важным пунктом вывоза иракской нефти.
Министр нефти Ирака Басим Мохаммед Худейр заявил в выходные, что экспортные мощности страны по сырой нефти были увеличены до более чем 3 млн баррелей в сутки. Отмечается, что с 1 сентября объём экспорта составляет примерно 3 млн баррелей в день.
В долгосрочной перспективе Багдад намерен довести экспортные мощности до 5 млн баррелей в сутки. Достижение этой цели в значительной степени будет зависеть от завершения двух стратегических проектов трубопроводов, которые обеспечат Ираку дополнительный выход к Средиземному морю.
Один из предлагаемых маршрутов может соединить нефтяные месторождения на юге Ирака с Хадитой и Фишхабуром на севере, недалеко от турецкой границы. Затем иракская нефть может поступать по действующему трубопроводу Киркук—Джейхан в экспортный терминал Джейхан на средиземноморском побережье Турции.
Второй проект предполагает строительство маршрута от Хадиты на запад до сирийского порта Баньяс. Его реализация может способствовать возрождению исторического энергетического коридора между Ираком и Сирией.
В случае реализации этих проектов Ирак станет менее зависимым от Ормузского пролива, через который проходят значительные объёмы мировых поставок нефти и сжиженного природного газа из стран Персидского залива.
На фоне конфликта между США, Израилем и Ираном серьёзные перебои в перевозках через пролив привели к росту транспортных и страховых расходов, а также усилили обеспокоенность по поводу глобальной энергетической безопасности.
Увеличение экспорта иракской нефти через Джейхан может поддержать стремление Турции превратиться в региональный энергетический хаб, связывающий производителей Ближнего Востока и Каспийского региона с европейскими и международными рынками.
Вместе с тем новые трубопроводные проекты пока находятся на начальной стадии. Для их реализации потребуются значительные инвестиции, гарантии безопасности, а также более тесное сотрудничество между Багдадом, Анкарой и курдской региональной властью на севере Ирака.
По имеющимся данным, доказанные запасы нефти Ирака составляют около 145 млрд баррелей. Страна в значительной степени зависит от нефтяных доходов для финансирования государственных расходов.
Добыча нефти в Ираке в период войны США и Израиля с Ираном, начавшейся в феврале, сократилась примерно с 3,3 млн до 1,3 млн баррелей в сутки. В июле и августе добыча начала восстанавливаться.
Экспорт нефти из Ирака также резко вырос в августе — примерно с 1,35 млн баррелей в июле до 2,34 млн баррелей. Эти данные были обнародованы со ссылкой на иракских представителей энергетического сектора.