Bakının Qaradağ rayonunda yerləşən, ölkə əhəmiyyətli memarlıq abidəsi olan karvansaraya qanunsuz müdaxilə edilib.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Mədəniyyət Nazirliyi yanında Mədəni İrsin Qorunması, İnkişafı və Bərpası üzrə Dövlət Xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, Dövlət Xidmətinin Bakı Regional İdarəsinin əməkdaşları tərəfindən əraziyə baxış keçirilib. Araşdırma zamanı müəyyən edilib ki, abidənin üzərindəki tarixi yazılar və tamğaların səthi qum-sement məhlulu ilə örtülərək abidəyə ziyan vurulub. Müdaxilənin izləri aradan qaldırılıb, tarixi elementlərin üzərini örtən material təmizlənərək abidənin ilkin vəziyyətinin bərpası təmin edilib.
Faktla bağlı İnzibati Xətalar Məcəlləsinin 231.3-cü maddəsinə əsasən mədəni və təbii irsin, o cümlədən "Tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması haqqında" qanuna uyğun olaraq tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və istifadəsi üzrə tələblərin pozulmasına görə hadisəni törətmiş şəxslərin məsuliyyətə cəlb olunması ilə bağlı müvafiq tədbirlər görülür.
Xatırladaq ki, qədim karvan yolları üzərində yerləşən Qaradağ rayonu ərazisində bir neçə karvansara mövcuddur. Onlardan biri də Səngəçal karvansarası kimi tanınan sözügedən tarixi tikilidir. XV əsrdə inşa edilən abidə tarixən karvan yollarından istifadə edən tacirlərin və səyyahların dayanacaq məkanı kimi fəaliyyət göstərib. Son dövrlərə qədər isə iaşə obyekti kimi istifadə olunub.

В Гарадагском районе пресечено незаконное вмешательство в исторический караван-сарай
В Гарадагском районе Баку было зафиксировано незаконное вмешательство в архитектурный памятник государственного значения — исторический караван-сарай.
Об этом “Оперативный Информационный Центр-OMM” сообщили в Государственной службе по охране, развитию и восстановлению культурного наследия при Министерстве культуры.
Отмечается, что сотрудники Бакинского регионального управления Госслужбы провели осмотр территории. В ходе расследования было установлено, что исторические надписи и тамги на памятнике были покрыты песчано-цементным раствором, что нанесло ущерб объекту. Следы вмешательства были устранены, материал, скрывавший исторические элементы, очищен, что обеспечило восстановление первоначального вида памятника.
В связи с данным фактом, согласно статье 231.3 Кодекса об административных проступках, а также в соответствии с законом «Об охране памятников истории и культуры», принимаются соответствующие меры по привлечению к ответственности лиц, допустивших нарушение требований по охране и использованию памятников истории и культуры.
Напомним, что на территории Гарадагского района, расположенного на древних караванных путях, находится ряд караван-сараев. Одним из них является историческое сооружение, известное как Сангачальский караван-сарай. Памятник, построенный в XV веке, исторически служил местом остановки для купцов и путешественников, следовавших по торговым маршрутам. До недавнего времени объект использовался в качестве пункта общественного питания.