Ceyhun Bayramov ATƏT rəsmisi ilə sülh gündəliyini müzakirə etdi
naziri Azərbaycanda səfərdə olan ATƏT Parlament Assambleyasının Prezidenti Pere Xuan Pons Sampietro ilə görüşüb.
Qeyd edilib ki, görüşdə ilə ATƏT Parlament Assambleyası arasında əməkdaşlıq gündəliyində duran məsələlər, ATƏT məkanında mövcud çağırışları, regionda vəziyyət, habelə Azərbaycan-Ermənistan sülh gündəliyi müzakirə olunub.
C.Bayramov Azərbaycanın ATƏT Parlament Assambleyası ilə əməkdaşlığa əhəmiyyət verdiyini, parlamentlərarası dialoqun ATƏT məkanında qarşılıqlı anlaşmanın, etimadın və əməkdaşlığın təşviqində mühüm rol oynadığını qeyd edib. Bu çərçivədə, Azərbaycan Milli Məclisinin ATƏT PA çərçivəsində fəaliyyəti, qarşılıqlı səfərlər və müxtəlif səviyyələrdə keçirilən görüşlərin əlaqələrin inkişafına verdiyi töhfə vurğulanıb.
Nazir Azərbaycanın regionda sülhün və sabitliyin təmin olunması istiqamətində həyata keçirdiyi tədbirlər barədə qarşı tərəfə məlumat verib. Azərbaycan-Ermənistan münasibətlərinin normallaşdırılması istiqamətində əldə olunmuş irəliləyişlər və sülh gündəliyinin irəli aparılması ilə bağlı Azərbaycanın mövqeyi diqqətə çatdırılıb.
Digər məsələlərlə yanaşı, postmünaqişə dövründə bölgədə mövcud olan humanitar məsələlərə toxunan nazir Ceyhun Bayramov mina təhdidinin hələ də Azərbaycan üçün ciddi təhlükə olaraq qaldığını bildirib. Mina partlayışlarının insan həyatı üçün yaratdığı təhlükə ilə yanaşı, işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işlərinə, məcburi köçkünlərin öz doğma torpaqlarına qayıdışına və regional inkişaf prosesinə mane olduğu qeyd edilib.
XİN başçısı həmçinin itkin düşmüş 4000-ə yaxın azərbaycanlının taleyinin müəyyənləşdirilməsinin mühüm humanitar məsələ olduğunu vurğulayıb.
Görüşdə Azərbaycanın regional və daha geniş beynəlxalq enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi barədə də fikir mübadiləsi aparılıb. Azərbaycanın etibarlı enerji tərəfdaşı kimi Avropanın enerji təhlükəsizliyinin təmin edilməsində oynadığı rol, enerji mənbələrinin və marşrutlarının şaxələndirilməsi istiqamətində həyata keçirilən layihələr, habelə yaşıl enerji sahəsində təşəbbüslər barədə məlumat verilib.
Azərbaycanın nəqliyyat dəhlizlərinin kəsişməsində yerləşən ölkə kimi regional bağlantıların inkişafına verdiyi töhfə qeyd olunub. Orta Dəhlizin inkişafı, Xəzər üzərindən Avropa ilə Mərkəzi Asiyanı birləşdirən nəqliyyat və logistika imkanlarının genişləndirilməsi, eləcə də regional kommunikasiyaların açılmasının sülh, sabitlik və baxımından əhəmiyyəti vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin Azərbaycanın Orta Asiya ölkələri ilə strateji tərəfdaşlığının inkişaf edən dinamikasına da toxunulub. C5 formatının C6 formatına transformasiyasının əməkdaşlıq üçün yeni imkanlar yaratdığı qeyd edilib.
Görüşdə həmçinin ATƏT məkanında mövcud çağırışlar və qarşılıqlı maraq doğuran digər regional və beynəlxalq məsələlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

Глава МИД Джейхун Байрамов встретился с находящимся с визитом в Азербайджане президентом Парламентской ассамблеи ОБСЕ Пере Хуаном Понсом Сампиетро.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом проинформировало Министерство иностранных дел (МИД) Азербайджана.
В ходе встречи стороны обсудили повестку сотрудничества между Азербайджаном и ПА ОБСЕ, вызовы безопасности на пространстве ОБСЕ, ситуацию в регионе, а также мирную повестку между Азербайджаном и Арменией.
Глава МИД Джейхун Байрамов отметил, что Азербайджан придает большое значение сотрудничеству с ПА ОБСЕ, подчеркнув роль межпарламентского диалога в укреплении взаимопонимания и доверия. Было отмечено значение деятельности Милли Меджлиса в рамках ПА ОБСЕ.
Министр проинформировал собеседника о мерах, принимаемых Азербайджаном для обеспечения мира и стабильности в регионе, а также о прогрессе в нормализации отношений с Арменией.
Затронув гуманитарные вопросы, Глава МИД Джейхун Байрамов подчеркнул, что минная угроза остается серьезной проблемой для Азербайджана. Минные инциденты не только угрожают жизни людей, но и препятствуют восстановительным работам на освобождённых от оккупации территориях и возвращению вынужденных переселенцев. Также была подчеркнута важность выяснения судьбы около 4000 пропавших без вести азербайджанцев.
Стороны обменялись мнениями о вкладе Азербайджана в энергетическую безопасность, роли страны как надежного партнера Европы, а также о развитии транспортных коридоров, включая «Средний коридор» и расширение логистических возможностей через Каспий.
В ходе встречи также обсуждались стратегическое партнерство Азербайджана со странами Центральной Азии, трансформация формата C5 в C6 и другие актуальные вопросы.
Справка: ОБСЕ является ключевой площадкой для диалога по вопросам безопасности в Европе и Евразии. Активное участие Азербайджана в международных форматах способствует укреплению региональной стабильности и продвижению национальных интересов страны на глобальной арене.