Ceyhun Bayramov və Antonio Tayani strateji tərəfdaşlığı müzakirə ediblər
naziri Ceyhun Bayramovla İtaliyanın Baş nazirinin müavini, xarici işlər və əməkdaşlıq naziri Antonio Tayani arasında aparılıb.
Qeyd olunub ki, telefon danışığı zamanı -İtaliya strateji tərəfdaşlıq münasibətlərinin cari vəziyyəti və inkişaf perspektivləri müzakirə olunub.
Nazirlər iki ölkə arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoqun intensiv xarakter aldığını məmnunluqla qeyd ediblər. Bu çərçivədə ötən ilin payızında İtaliya Prezidenti Sercio Mattarellanın Azərbaycana dövlət səfərinin, cari ilin yanvar ayında İqtisadi Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın iclasının, habelə may ayında İtaliya Nazirlər Şurasının sədri Corcia Meloninin Azərbaycana səfərinin Azərbaycan-İtaliya münasibətlərinin strateji mahiyyətini və qarşılıqlı etimada əsaslanan əməkdaşlığın dinamik inkişafını nümayiş etdirdiyi vurğulanıb.
Tərəflər qarşıdan gələn dövrdə də siyasi dialoqun və qarşılıqlı səfərlərin davam etdirilməsinin, iqtisadi-ticarət, enerji, nəqliyyat, sənaye, investisiya, təhsil və digər istiqamətlərdə əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd ediblər. Bu çərçivədə, cari ilin payızında keçirilməsi nəzərdə tutulan Azərbaycan-İtaliya Biznes Forumunun ikitərəfli iqtisadi tərəfdaşlığın dərinləşdirilməsi baxımından mühüm platforma olacağı bildirilib.
Nazirlər cari ilin sentyabr ayında "The European House – Ambrosetti" ilə tərəfdaşlıq çərçivəsində təşkil olunacaq konfransın Azərbaycan-İtaliya iqtisadi və siyasi dialoqunun inkişafı baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Tərəflər enerji sahəsində uğurlu əməkdaşlığı məmnunluqla qeyd edərək, SOCAR ilə İtaliyanın Italiana Petroli (IP) şirkəti arasında əməkdaşlığın, şirkətin satın alınmasının ikitərəfli iqtisadi münasibətlərin mühüm istiqamətlərindən biri olduğunu vurğulayıblar. İqtisadi sahədə qarşılıqlı faydalı layihələrin genişləndirilməsi və yeni əməkdaşlıq imkanlarının araşdırılmasının əhəmiyyəti qeyd edilib.
Telefon danışığı zamanı həmçinin bölgədə postmünaqişə dövründə sülh gündəliyi, Yaxın Şərqdə vəziyyət və digər regional məsələləri ətrafında da fikir mübadiləsi aparılıb.

Состоялся телефонный разговор между главой МИД Джейхун Байрамов и заместителем премьер-министра, министром иностранных дел и международного сотрудничества Италии Антонио Таяни.
Об этом сообщили в Оперативный Информационный Центр-OMM со ссылкой на Министерство иностранных дел.
В ходе беседы стороны обсудили текущее состояние и перспективы развития азербайджано-итальянских отношений стратегического партнерства. Министры с удовлетворением отметили интенсивный характер политического диалога между двумя странами.
Было подчеркнуто, что государственные визиты и встречи на высшем уровне, включая визит Президента Италии Серджо Маттареллы в Азербайджан осенью прошлого года, заседание Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству в январе текущего года, а также визит председателя Совета министров Италии Джорджи Мелони в Азербайджан в мае, свидетельствуют о стратегическом характере отношений и динамичном развитии сотрудничества, основанного на взаимном доверии.
Стороны отметили важность продолжения политического диалога и взаимных визитов, а также дальнейшего расширения сотрудничества в торгово-экономической, энергетической, транспортной, промышленной, инвестиционной, образовательной и других сферах. В этом контексте было отмечено, что Азербайджано-итальянский бизнес-форум, проведение которого запланировано на осень текущего года, станет важной платформой для углубления двустороннего экономического партнерства.
Министры подчеркнули значение конференции, которая будет организована в сентябре текущего года в партнерстве с "The European House – Ambrosetti", для развития азербайджано-итальянского экономического и политического диалога.
Стороны с удовлетворением отметили успешное сотрудничество в энергетической сфере, подчеркнув, что партнерство между SOCAR и итальянской компанией Italiana Petroli (IP), а также приобретение компании, является одним из важных направлений двусторонних экономических отношений. Была отмечена важность расширения взаимовыгодных проектов в экономической сфере и изучения новых возможностей сотрудничества.
В ходе телефонного разговора также состоялся обмен мнениями по вопросам мирной повестки в постконфликтный период в регионе, ситуации на Ближнем Востоке и другим вопросам региональной безопасности.