“Qobu Park” yaşayış kompleksində şərti yanğın təlimi keçirilib
Fövqəladə Hallar Nazirliyi Dövlət Yanğın Nəzarəti Xidmətinin təşəbbüsü və Dövlət Yanğından Mühafizə Xidmətinin iştirakı ilə “Qobu Park” kompleksində təlim keçirilib.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” FHN-in mətbuat xidmətindən məlumat verilib.
Bildirilib ki, təlim şərti yanğın həyəcan siqnalı ilə yanğın texnikalarının yaşayış binasına, həmçinin su hovuzuna yaxınlaşa bilməsi və ümumilikdə ərazidəki yanğına qarşı şəraitinin qiymətləndirilməsi məqsədilə keçirilib.
Təlim zamanı şəxsi vasitələrinin bəzi sahələrdə nizamsız park edilməsi və süni maneələr səbəbindən yanğın avtomobillərinin yaşayış kompleksinin həyətinin bir hissəsində şəkildə hərəkətinin məhdudlaşdırıldığı olunub. Bundan əlavə, daxili yanğın kranlarının tam komplekləşdirilmədiyi, binanın ilkin yanğınsöndürmə vasitələri ilə tam təmin edilmədiyi, elektrik təsərrüfatının “Elektrik Qurğularının Quraşdırılması Qaydaları”nın tələblərinə cavab vermədiyi, yanğınxəbərverici siqnalizasiya qurğusunun tam sahəyə quraşdırılmadığı və işlək vəziyyətdə olmadığı müəyyən edilib.
Qeyd olunan nöqsanların aradan qaldırılması barədə binanın yanğın təhlükəsizliyinə məsul şəxslərinə şifahi və yazılı tapşırıqlar verilib, eyni zamanda yaşayış binasının sakinləri ilə yanğın təhlükəsizliyinin təmin olunması barədə maarifləndirici söhbətlər aparılıb. Nəzərə çatdırılıb ki, yanğın və digər fövqəladə hadisələr zamanı xüsusi təyinatlı texnikaların binaların həyətinə maneəsiz daxil olması, çevik şəkildə döyüş vəziyyətinə gətirilməsi və əməliyyatların effektli keçirilməsi, habelə su hovuzları və hidrantlardan rahat istifadə üçün avtomobillər yalnız təyin olunmuş yerlərdə, bir-biri ilə ara məsafəsi gözləməklə, digər avtonəqliyyat vasitələrinin sərbəst keçid imkanı təmin olunmaqla park edilməlidir.

По инициативе Государственной службы пожарного надзора и при участии Государственной службы пожарной охраны Министерства по чрезвычайным ситуациям (МЧС) в жилом комплексе «Qobu Park» прошли тактико-специальные учения по тушению условного пожара.
Об этом сообщили в пресс-службе МЧС в ответ на запрос Оперативного Информационного Центра-OMM. Согласно информации, основной целью учений стала проверка возможности подъезда пожарной техники к жилым зданиям и водоемам, а также общая оценка оперативной обстановки на территории комплекса в случае возникновения возгорания.
В ходе учений было установлено, что из-за хаотичной парковки личного автотранспорта и наличия искусственных препятствий движение пожарных машин в некоторых частях двора было ограничено. Кроме того, выявлен ряд серьезных нарушений: неполная комплектация внутренних пожарных кранов, нехватка первичных средств пожаротушения, несоответствие электрохозяйства требованиям «Правил устройства электроустановок», а также неисправность системы пожарной сигнализации.
Ответственным лицам жилого комплекса были даны письменные и устные поручения по немедленному устранению выявленных недостатков. С жильцами проведены просветительские беседы о важности соблюдения правил пожарной безопасности. Было подчеркнуто, что для обеспечения беспрепятственного доступа спецтехники и эффективного проведения спасательных операций автомобили должны парковаться строго в назначенных местах, обеспечивая свободный проезд для экстренных служб.
Отметим, что подобные профилактические мероприятия регулярно проводятся МЧС в различных районах Азербайджана. Обеспечение пожарной безопасности в многоэтажных жилых массивах является приоритетным направлением деятельности ведомства, направленным на минимизацию рисков для жизни граждан и защиту государственного и частного имущества от огня.