Diplomatik korpusun nümayəndələrinin işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə səfərinin ikinci günü Şuşadan başlayıb.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” AZƏRTAC-a istinadən xəbər verir ki, Prezidentin köməkçisi – Prezident Administrasiyasının Xarici siyasət məsələləri şöbəsinin müdiri Hikmət Hacıyevin müşayiəti ilə Azərbaycanda akkreditə olunmuş diplomatik korpusun nümayəndələri inşası davam edən Yeni Şuşa məscidində aparılan işlərlə tanış olublar.
Azərbaycan Prezidentinin Şuşa rayonunda xüsusi nümayəndəsi Aydın Kərimov xarici nümayəndələrə Yeni Şuşa məscidi layihəsi barədə məlumat verib.
Qeyd olunub ki, məscidin təməli 2021-ci ildə Prezident İlham Əliyev tərəfindən qoyulub. Məscidin forması 8 rəqəmini, yəni Şuşanın işğaldan azad olunduğu günü - Zəfər Gününü, iki minarəsi isə 11 rəqəmini – şəhərin işğaldan azad edildiyi 11-ci ayı simvolizə edəcək. Minarələrin hündürlüyü 72 metr olacaq.
Şuşa həm də öz tarixi memarlıq nümunələri olan məscidləri ilə məşhurdur. Bu tarixi memarlıq inciləri sırasına isə hazırda daha bir inci - Yeni Şuşa məscidi daxil olacaq.
Sonra xarici qonaqlar Qazançı kilsəsi ilə tanış olublar.
Daha sonra diplomatik korpus nümayəndələri Milli Xalça Muzeyinin Şuşa filialını ziyarət ediblər.
Qeyd olunub ki, Milli Xalça Muzeyinin Şuşa filialının XIX əsrin ikinci yarısında tikilmiş binası şəhərin Yuxarı məhəlləsində yerləşir. İşğal dövründə bina yararsız hala düşdüyündən və tarixi görkəminə müdaxilələr edildiyindən burada 2021-ci ildən etibarən Heydər Əliyev Fondu tərəfindən bərpa işlərinə başlanılmışdı.
İşğal dövründə Azərbaycan Milli Xalça Muzeyi filialda saxlanılan sənət nümunələrinin təhlükədə olduğunu nəzərə alaraq, 1992-ci il fevralın 29-da onların təxliyəsini təşkil etmişdi. Beləliklə, Şuşa filialının kolleksiyasındakı 246 eksponatdan 183-ü Bakıya gətirilmişdi. Şəhər işğal altında olduğu dövrdə Şuşa filialı öz fəaliyyətini Azərbaycan Milli Xalça Muzeyində davam etdirirdi. İndi burada vaxtilə təxliyə olunmuş və əsasən XVIII-XX əsrlərə aid eksponatlarla yanaşı, son illər filialın kolleksiyasına daxil edilən dəyərli xalçalar da sərgilənir. Muzeydə ümumilikdə 115 ədəd xovlu və xovsuz xalça, xalça məmulatları, arxeoloji materiallar, milli tikmə və geyim dəstləri, zərgərlik və bədii metal nümunələri yenidən nümayiş olunur.

Представители дипкорпуса посетили новую мечеть в Шуше
Второй день визита представителей дипломатического корпуса на освобождённые от оккупации территории начался с посещения города Шуша.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM” со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, представители аккредитованного в Азербайджане дипломатического корпуса в сопровождении помощника Президента – заведующего отделом по вопросам внешней политики Администрации Президента Хикмета Гаджиева ознакомились с ходом строительных работ в новой мечети Шуши.
Специальный представитель Президента Азербайджана в Шушинском районе Айдын Керимов представил иностранным дипломатам подробную информацию о проекте. Было отмечено, что фундамент мечети был заложен в 2021 году, когда Президент Ильхам Алиев посетил город. Архитектурная концепция здания глубоко символична: форма мечети олицетворяет цифру «8», знаменующую дату освобождения города — День Победы, а два минарета высотой 72 метра символизируют 11-й месяц, в котором Шуша была возвращена под контроль Азербайджана.
В рамках программы гости также посетили церковь Газанчи и Шушинский филиал Национального музея ковра. Здание филиала, построенное во второй половине XIX века, было серьезно повреждено в период оккупации. С 2021 года Фонд Гейдара Алиева проводит здесь масштабные реставрационные работы для восстановления исторического облика памятника. В экспозиции музея сегодня вновь представлены 115 уникальных экспонатов, включая ковры XVIII–XX веков, которые были героически эвакуированы в Баку в феврале 1992 года и теперь возвращены в родную гавань.
Шуша, официально объявленная культурной столицей Азербайджана, является колыбелью национальной музыки, архитектуры и поэзии. После завершения 44-дневной Отечественной войны в городе проводятся беспрецедентные по масштабу восстановительные работы, направленные на возрождение его исторического наследия и превращение в один из главных туристических и дипломатических центров региона. Посещение города представителями мирового сообщества подчеркивает значимость Карабаха в новой геополитической реальности Южного Кавказа.