Birinci sinfə qəbul üzrə ünvanlarla bağlı müraciətlərinin cavablandırılmasının vaxtı uzadılıb
Paytaxt məktəblərində birinci elektron prosesinə hazırlıq çərçivəsində mikroərazilər üzrə ünvanların dəqiqləşdirilməsi ilə bağlı vətəndaş müraciətlərinin cavablandırılması aprelin 15-dək uzadılıb.
Bu barədə "Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM"-ə BŞTİ-dən məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, 2026-2027-ci tədris ili üzrə I sinfə elektron qeydiyyat prosesi ilə bağlı məktəblərin mikroərazi üzrə ünvanları vətəndaşlara açıqlanıb:
"Mikroərazilər icra hakimiyyəti orqanlarının təqdim etdikləri dislokasiyaya uyğun olaraq müəyyənləşdirilib.
Vətəndaşlar müvafiq linkə daxil olaraq qeydiyyat ünvanının (yeni inşa olunmuş binalarda “Azərişıq” ASC-nin abonent kodu öz adına olan evlərin ünvanının) dislokasiyada olmasını dəqiqləşdirməlidirlər. Daimi qeydiyyat (yeni inşa olunmuş binalarda “Azərişıq” ASC-nin abonent kodu öz adına olan evlərin ünvanı) dislokasiyada olmayan valideynlər müvafiq formanı doldurub, aprelin 15-dək 5, 6 və 7 saylı “ASAN xidmət” mərkəzlərinin təhsil xidmətləri bölməsinə yaxınlaşaraq və ya [email protected] elektron poçtuna göndərərək təklif və rəylərini verə bilərlər.
Əlavə sualı olan vətəndaşlara Bakı Şəhəri üzrə Təhsil İdarəsinin Çağrı Mərkəzinə (146-1) zəng etmək tövsiyə olunur.
5, 6 və 7 saylı “ASAN xidmət” mərkəzlərinə daimi qeydiyyat ünvanı dislokasiyada olmayan, daimi qeydiyyat ünvanı dislokasiyada yanlış qeyd olunan valideynlər, eləcə də dislokasiyada daimi qeydiyyat ünvanı və müvafiq məktəbi müəyyən olunduğu halda obyektiv səbəbləri əsas gətirərək başqa məktəb seçiminə üstünlük verən valideynlər müraciət edə bilərlər".

В рамках подготовки к процессу электронной регистрации в первые классы столичных школ срок рассмотрения обращений граждан по уточнению адресов в соответствии с микротерриториями продлен до 15 апреля.
Об этом сообщили в БГТУ (Управление образования города Баку) для "Оперативный Информационный Центр-OMM".
Было отмечено, что в связи с процессом электронной регистрации в I классы на 2026-2027 учебный год гражданам уже представлены адреса школ по микротерриториям. Микротерритории определены в соответствии с дислокацией, представленной соответствующими органами исполнительной власти.
Граждане могут перейти по соответствующей ссылке, чтобы проверить наличие адреса постоянной регистрации (в новостройках — адрес дома, где абонентский код ОАО «Азеришыг» оформлен на имя владельца) в списке дислокации. Родители, чьи адреса отсутствуют в списке, могут заполнить соответствующую форму и до 15 апреля обратиться в отделы образовательных услуг центров «ASAN xidmət» № 5, 6 и 7 или направить свои предложения и отзывы на электронную почту [email protected].
Для получения дополнительной информации гражданам рекомендуется обращаться в Колл-центр Управления образования города Баку по номеру «146-1».
В центры «ASAN xidmət» № 5, 6 и 7 могут обратиться родители, чьи адреса отсутствуют или неверно указаны в дислокации, а также те, кто по объективным причинам предпочитает выбрать другую школу, несмотря на наличие закрепленного учебного заведения по месту регистрации.
Отметим, что система электронной регистрации в первые классы в Азербайджане направлена на обеспечение прозрачности и социальной справедливости при приеме детей в общеобразовательные учреждения. Данный механизм позволяет минимизировать человеческий фактор и упростить процесс подачи документов для родителей, обеспечивая при этом эффективное распределение ученических мест в школах столицы и регионов республики.