Azərbaycanda avqust ayında havanın orta aylıq temperaturunun iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər yüksək olacağı gözlənilir.
Bildirilib ki, aylıq yağıntının miqdarının əsasən iqlim normasına yaxın olacağı ehtimal olunur.
Ayın ilk günlərində ölkə ərazisində əksər rayonlarda əsasən yağmursuz hava şəraiti müşahidə olunsa da, lakin bəzi dağlıq və dağətəyi ərazilərdə qısamüddətli yağış yağacağı, şimşək çaxacağı ehtimalı var.
Bakıda və Abşeron yarımadasında havanın orta aylıq temperaturunun 26-28°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr temperatur 22-27°C, gündüzlər 30-35°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 40°C-yə yaxın isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 6-8 mm).
Naxçıvan şəhəri, Culfa, Ordubad, Sədərək, Şahbuz və Şərur rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 27-29°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 22-27°C, gündüzlər 33-38°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 41°C-yə yaxın isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı (norma 6-10 mm) gözlənilir.
Xankəndi, Şuşa, Xocalı, Xocavənd, Ağdam, Goranboy, Daşkəsən və Gədəbəy rayonlarında havanın orta aylıq temperaturu 22-25°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturunun 15-20°C, gündüzlər 22-27°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 34-38°C isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 26-55 mm).
Cəbrayıl, Kəlbəcər, Qubadlı, Laçın və Zəngilan rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 23-25°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxındır. Gecələr havanın temperaturu 15-20°C, gündüzlər 22-27°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 35-38°C isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 15-37 mm).
Qazax, Gəncə, Ağstafa, Şəmkir, Tovuz, Tərtər və Füzuli rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 25-28°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 22-27°C, gündüzlər 33-38°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 41°C-yə yaxın isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 19-27 mm).
Balakən, Zaqatala, Qax, Şəki, Oğuz, Qəbələ, İsmayıllı, Ağsu, Şamaxı, Siyəzən, Şabran, Xızı, Quba, Xaçmaz və Qusar rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 23-27°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 19-24°C, gündüzlər 30-35°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 37-39°C isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın, bəzi yerlərdə isə bir qədər çox olacağı gözlənilir (norma 13-116 mm).
Yevlax, Göyçay, Ağdaş, Kürdəmir, İmişli, Ağcabədi, Mingəçevir, Beyləqan, Sabirabad, Saatlı, Şirvan, Hacıqabul, Zərdab, Salyan və Neftçala rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 27-29°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 22-27°C, gündüzlər 33-38°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 41°C-yə yaxın isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 6-22 mm).
Masallı, Yardımlı, Lerik, Lənkəran, Biləsuvar, Astara və Cəlilabad rayonlarında havanın orta aylıq temperaturunun 24-27°C isti olacağı gözlənilir ki, bu da iqlim normasına yaxın və bir qədər yüksəkdir. Gecələr havanın temperaturu 22-27°C, gündüzlər 30-35°C, birinci və ikinci ongünlüyün bəzi günlərində 38°C isti olacağı gözlənilir. Aylıq yağıntının miqdarının iqlim normasına yaxın olacağı gözlənilir (norma 13-83 mm).

В августе в Азербайджане ожидается, что среднемесячная температура воздуха будет близка к климатической норме, а в некоторых регионах — несколько выше нее.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», об этом проинформировала Национальная служба гидрометеорологии Министерства экологии и природных ресурсов Азербайджана. Согласно прогнозам, количество месячных осадков в основном будет близким к климатической норме.
В первые дни месяца на территории страны в большинстве районов ожидается преимущественно безветренная и сухая погода, однако в некоторых горных и предгорных районах возможны кратковременные дожди и грозы.
В Баку и на Абшеронском полуострове среднемесячная температура воздуха ожидается в пределах 26-28°C, что близко к климатической норме или несколько выше. Ночью температура составит 22-27°C, днем 30-35°C, а в отдельные дни первой и второй декады месяца воздух может прогреться до 40°C. Месячное количество осадков ожидается в пределах нормы (6-8 мм).
В Нахчыване, а также в Джульфинском, Ордубадском, Садаракском, Шахбузском и Шарурском районах среднемесячная температура воздуха прогнозируется на уровне 27-29°C. Ночью ожидается 22-27°C, днем 33-38°C, местами до 41°C. Количество осадков будет соответствовать норме (6-10 мм).
В Ханкенди, Шуше, Ходжалы, Ходжавенде, Агдаме, Геранбое, Дашкесане и Гедабее среднемесячная температура составит 22-25°C. Ночью 15-20°C, днем 22-27°C, в отдельные дни до 34-38°C. Осадки ожидаются в пределах нормы (26-55 мм).
В Джебраиле, Кяльбаджаре, Губадлы, Лачыне и Зангилане среднемесячная температура составит 23-25°C. Ночью 15-20°C, днем 22-27°C, в отдельные дни до 35-38°C. Осадки в пределах нормы (15-37 мм).
В Газахе, Гяндже, Агстафе, Шемкире, Товузе, Тертере и Физули среднемесячная температура ожидается в пределах 25-28°C. Ночью 22-27°C, днем 33-38°C, в отдельные дни до 41°C. Осадки в пределах нормы (19-27 мм).
В Балакене, Загатале, Гахе, Шеки, Огузе, Габале, Исмаиллы, Агсу, Шамахы, Сиязани, Шабране, Хызы, Губе, Хачмазе и Гусаре среднемесячная температура составит 23-27°C. Ночью 19-24°C, днем 30-35°C, в отдельные дни до 37-39°C. Количество осадков ожидается в пределах нормы, местами чуть выше (13-116 мм).
В Евлахе, Гёйчае, Агдаше, Кюрдамире, Имишли, Агджабеди, Мингечевире, Бейлагане, Сабирабаде, Саатлы, Ширване, Гаджигабуле, Зардабе, Сальяне и Нефтчале среднемесячная температура составит 27-29°C. Ночью 22-27°C, днем 33-38°C, в отдельные дни до 41°C. Осадки в пределах нормы (6-22 мм).
В Масаллы, Ярдымлы, Лерике, Ленкорани, Билясуваре, Астаре и Джалилабаде среднемесячная температура составит 24-27°C. Ночью 22-27°C, днем 30-35°C, в отдельные дни до 38°C. Осадки в пределах нормы (13-83 мм).
Справочно: Август традиционно является самым жарким месяцем в Азербайджане. В этот период метеорологические службы страны переходят на усиленный режим мониторинга, так как высокие температуры воздуха могут влиять на пожарную безопасность в лесных массивах и сельском хозяйстве. Гражданам рекомендуется соблюдать меры предосторожности в пиковые часы солнечной активности.