Vüqar Gülməmmədov büdcə icrası ilə bağlı iradlarını açıqladı
Hesablama Palatasının sədri dövlət xərclərindəki nöqsanları və maliyyə pozuntularını ifşa etdi. İllik hesabatda hansı ciddi çatışmazlıqlar qeyd olunub?
"2025-ci il dövlət büdcəsinin icrası haqqında" qanun layihəsində əsas bölmələrə aid edilməyən xərclərin icra məbləği təxminən 1,4 milyard manat çox, həmin xərclərin yönəldiyi istiqamətlər isə həmin məbləğ qədər az göstərilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Hesablama Palatasının sədri Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı bildirib.
Onun sözlərinə görə, aparılmış təhlillər sənəddə əks etdirilmiş dövlət büdcəsi gəlirlərinin və xərclərinin əsasən düzgün olduğunu deməyə əsas verib: "Bununla yanaşı, iki əsas məqamı da diqqətinizə təqdim etmək istərdim. Birinci , 2025-ci ilin 14 iyul tarixli dəyişikliyə əsasən, " sistemi haqqında" qanunun 18.4.1-ci maddəsində, dövlət büdcəsində nəzərdə tutulmuş məqsədli büdcə və ehtiyat fondlarından büdcə ili üzrə funksional, iqtisadi və inzibati təsnifatı olaraq yönəldilən vəsaitlərin uçotunun, həmin vəsaitlərin ayrıldığı məqsədlərə uyğun funksional, iqtisadi və inzibati təsnifat üzrə aparılmalı olduğu təsbit edilib. Lakin ilin ikinci yarısında qəbul edilmiş dəyişiklik, bu dəyişikliyə verdiyimiz rəydə göstərildiyi kimi, müvafiq fondlardan icra edilmiş xərclərin ünvanlılığı baxımından müsbət addım olsa da, uçota alma mexanizminin formalaşmasına isə zərurət var. 2025-ci ilin dövlət büdcəsinin icrası prosesində bu məqam tətbiq edilməyib".
"İkinci məqam, kənd təsərrüfatı üzrə ilin sonunda geri qaytarılan subsidiyalar (bu, təxminən 10 milyon manatdır) büdcəyə qaytarılması zamanı xərc kimi tanınması ilə bağlıdır. Əvvəlki illərdə bu, nəzərə alınıb", - deyə sədr əlavə edib.

Вугар Гюльмамедов выявил нарушения при исполнении госбюджета
В законопроекте «Об исполнении государственного бюджета на 2025 год» выявлено несоответствие: сумма расходов, не отнесенных к основным разделам, завышена примерно на 1,4 млрд манатов, тогда как направления использования этих средств, напротив, занижены на аналогичную сумму.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом заявил председатель Счетной палаты Вугар Гюльмамедов в ходе обсуждения законопроекта на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
По словам главы ведомства, проведенный анализ позволяет сделать вывод, что в целом показатели доходов и расходов государственного бюджета, отраженные в документе, верны. «Вместе с тем, хотел бы обратить ваше внимание на два ключевых момента. Первый касается изменений от 14 июля 2025 года в статью 18.4.1 закона «О бюджетной системе». Согласно им, учет средств, выделяемых из целевых бюджетных и резервных фондов, должен вестись в соответствии с их функциональной, экономической и административной классификацией. Несмотря на то, что принятые во втором полугодии изменения являются позитивным шагом с точки зрения адресности расходов, механизм учета все еще требует доработки. В процессе исполнения госбюджета на 2025 год этот механизм применен не был», — отметил Вугар Гюльмамедов.
«Второй момент связан с возвратом субсидий в сфере сельского хозяйства в конце года (около 10 млн манатов). При возврате этих средств в бюджет они должны признаваться как расходы, что учитывалось в предыдущие годы», — добавил председатель.
Счетная палата Азербайджана является высшим органом внешнего государственного финансового контроля, осуществляющим аудит использования государственных средств. Регулярные отчеты ведомства играют ключевую роль в обеспечении прозрачности бюджетного процесса и повышении эффективности управления государственными финансами в Азербайджане.