Hesablama Palatası: 33,3 milyard yoxlanıldı
"2025-ci il dövlət büdcəsinin icrası haqqında" qanun layihəsi tərtib edilən zaman 170-dən çox qurum üzrə 33,3 milyard manat vəsaiti əhatə edən, onların icrasını təsdiq edən xəzinə üzləşmə aktları və digər sənədlər nəzərdən keçirilib.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bunu Hesablama Palatasının sədri Gülməmmədov Milli Məclisin İqtisadi siyasət, sənaye və sahibkarlıq komitəsinin bu gün keçirilən iclasında qanun layihəsinin müzakirəsi zamanı bildirib.
"Bu, xərclərinin 86,3 %-ni təşkil edir. Təhlillər bəzi hallarda kənarlaşmaların olduğunu göstərir. Belə ki, hesabat ilində və əvvəlki illərdə dövlət büdcəsinin kassa icrasına aid olunmuş, lakin bank hesablarında qalmış məbləğlər təxminən 600 milyon manatdan çoxdur. Bu, "Büdcə sistemi haqqında" qanunun dövlət büdcəsinin kassa icra anlayışı ilə uyğunsuzluq yaradır", - deyə o qeyd edib.
Sədr əlavə edib ki, 2025-ci ilin dövlət büdcəsindən strateji xərclərlə bağlı təqdim edilmiş hesabatlıq əvvəlki illərə nisbətən təkmilləşib, strateji tədbirlərin prioritetlər üzrə bölgüsü ilə yanaşı, eyni zamanda icraçı qurumlar üzrə bölgüsü də təqdim edilib: "Əvvəlki illərdən fərqli olaraq, hesabat ili üzrə təqdim edilmiş məlumatlarda, strategiya üzrə həm digər tədbirlərin, həm də dördüncü prioritet istisna olmaqla, investisiya yönümlü tədbirlərin maliyyələşmə xərcləri və bəndləri ayrıca göstərilib. Büdcənin icrasına dair hesabatlarda "2022-26-cı illərə dair sosial- strategiyası"nın icrası üçün yönəldilmiş vəsait 5,9 milyard manat göstərilib. Bu istiqamətdə apardığımız təhlillərin bəzi nəticələrini əsaslandırmaq istərdim. Strateji xərclər barədə məlumatlar layihə və icra sənədləşməsində fərqli yanaşmalar əsasında daxil edilib. Bu isə proqnoz və icra üzrə qiymətləndirmənin aparılmasına təsir edib. Bəzi hallarda strategiyanın tədbirləri arasında hesabat ili üçün icra bitmiş tədbirlər və ya strategiyada birbaşa nəzərdə tutulmayan tədbirlər də maliyyələşdirilib. Bəzi hallarda isə strategiyanın bəzi əhəmiyyətli fəaliyyət istiqamətləri üzrə işlərin görülməsi fonunda, həmin istiqamətlərdə öz strategiyada maliyyə tutumu əks etdirilməyib".

Счетная палата Азербайджана проверила бюджетные расходы на сумму 33,3 млрд манатов
В рамках подготовки законопроекта «Об исполнении государственного бюджета на 2025 год» Счетная палата Азербайджана провела проверку документов, охватывающих 33,3 млрд манатов бюджетных средств по более чем 170 государственным учреждениям. Аудит включал анализ актов сверки казначейства и другой финансовой документации.
«Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщает, что об этом заявил председатель Счетной палаты Вугар Гюльмамедов в ходе сегодняшнего заседания комитета Милли Меджлиса по экономической политике, промышленности и предпринимательству.
«Данная сумма составляет 86,3% от исполненных бюджетных расходов. Анализ выявил определенные расхождения. В частности, остатки средств, относящихся к кассовому исполнению госбюджета текущего и прошлых лет, но оставшихся на банковских счетах, превышают 600 миллионов манатов. Это создает несоответствие с понятием кассового исполнения госбюджета, закрепленным в законе «О бюджетной системе»», — отметил глава ведомства.
Вугар Гюльмамедов также подчеркнул, что отчетность по стратегическим расходам госбюджета на 2025 год стала более совершенной по сравнению с предыдущими периодами. Помимо распределения по приоритетам, теперь представлена детализация по исполнительным органам. Тем не менее, были выявлены случаи, когда в отчетности отражались мероприятия, не предусмотренные стратегией, либо отсутствовало финансовое обоснование по важным направлениям деятельности.
Справочно: Счетная палата Азербайджана является органом внешнего государственного финансового контроля, осуществляющим аудит использования государственных средств и имущества. Деятельность палаты играет ключевую роль в обеспечении прозрачности бюджетного процесса и повышении эффективности управления государственными финансами в стране.