Klub xərclərinin 60%-i maaşlara gedir
AFFA-nın 2025-ci il üçün açıqladığı hesabatına əsasən, Premyer Liqasında çıxış edən klubların xərclərinin ən böyük hissəsini — 60,33 faizini əməkhaqqılar təşkil edir.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-in məlumatına görə, xərcləri isə ümumi büdcənin 3,99 faizini əhatə edir.
Klubların digər əsas xərc istiqamətləri strukturlaşdırılmış şəkildə aşağıdakı kimidir:
• Sair xərclər: 7,88
• Gənclər sektoru: 4,97 faiz
• Təlim-məşq və ezamiyyət: 4,65 faiz
• İcarə (stadion, ofis və idman qurğuları): 2,98 faiz
• Qeyri-maddi aktivlərin amortizasiyası: 2,65 faiz
• Oyunların keçirilməsi: 2,16 faiz
• Təmir-tikinti: 1,91 faiz
• İdman formaları: 1,53 faiz
• Reklam və marketinq: 1,23 faiz
• Tibb xərcləri: 1,10 faiz
Bundan əlavə, büdcədə 1 faizdən az paya malik olan xərclərə əsas vəsaitlərin amortizasiyası (0,93 faiz), (0,82 faiz), üzvlük haqqı və cərimələr (AFFA, PFL - 0,8 faiz) daxildir. Siyahıda həmçinin təsərrüfat və kommunal (0,54 faiz), audit, maliyyə və konsaltinq (0,48 faiz), maliyyə xərcləri (0,42 faiz), vergi (0,25 faiz), qadın futbolu (0,19 faiz), mal-material (0,1 faiz), rabitə (0,07 faiz)sığorta (0,05 faiz) xərcləri də yer alıb.
Qeyd edək ki, bu rəsmi statistika bu gün keçirilən AFFA-nın Hesabat Konfransında ictimaiyyətə təqdim edilib.

60% расходов клубов Премьер-лиги Азербайджана идет на зарплаты
Согласно отчету АФФА за 2025 год, основную часть расходов клубов, выступающих в Мисли Премьер-лиге, составляют заработные платы — 60,33 процента.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, расходы на агентов и трансферы охватывают 3,99 процента общего бюджета. Данная статистика была официально представлена сегодня в ходе Отчетной конференции АФФА.
Другие основные направления расходов клубов распределены следующим образом:
• Прочие расходы: 7,88 процента
• Молодежный сектор: 4,97 процента
• Учебно-тренировочные сборы и командировки: 4,65 процента
• Аренда (стадионы, офисы и спортивные сооружения): 2,98 процента
• Амортизация нематериальных активов: 2,65 процента
• Организация и проведение игр: 2,16 процента
• Ремонтно-строительные работы: 1,91 процента
• Спортивная форма: 1,53 процента
• Реклама и маркетинг: 1,23 процента
• Медицинские расходы: 1,10 процента
Кроме того, в бюджете зафиксированы расходы с долей менее 1 процента: амортизация основных средств (0,93%), транспорт (0,82%), членские взносы и штрафы (АФФА, ПФЛ — 0,8%). В список также вошли хозяйственные и коммунальные услуги (0,54%), аудит, финансы и консалтинг (0,48%), финансовые расходы (0,42%), налоги (0,25%), женский футбол (0,19%), товары и материалы (0,1%), связь (0,07%) и страхование (0,05%).
Отметим, что Ассоциация футбольных федераций Азербайджана (АФФА) является руководящим органом футбола в стране, отвечающим за развитие национальных сборных и организацию профессиональных соревнований. Подобные ежегодные отчеты направлены на повышение финансовой прозрачности и устойчивости футбольных клубов в Азербайджане, что соответствует современным требованиям лицензирования УЕФА.