İlham Əliyev Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibini qəbul edib
Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev mayın 5-də Parlamentlərarası İttifaqın Martin Çunqonqu qəbul edib.
"Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM" xəbər verir ki, söhbət zamanı dövlətimizin başçısının Martin Çunqonqla görüşləri məmnunluqla xatırlandı.
Parlamentlərarası İttifaqın Baş katibi Azərbaycanla arasında sülh gündəliyinin irəli aparılması ilə bağlı əldə edilmiş nailiyyətlər, həmçinin ölkəmizin ərazi bütövlüyünün və suverenliyinin tam bərpası münasibətilə İlham Əliyevi təbrik etdi.
Prezident İlham Əliyev Azərbaycanla arasında Vaşinqtonda sülh gündəliyi ilə bağlı əldə olunmuş nailiyyətləri qeyd edərək, ölkələrimiz arasında artıq iqtisadi-ticari münasibətlərin başladığını və Azərbaycanın birtərəfli qaydada Ermənistana gedən tranzit yüklər üzərindəki məhdudiyyəti aradan qaldırdığını bildirdi.
Azərbaycan Prezidentinin Ermənistanın paytaxtı İrəvan şəhərində keçirilmiş “Avropa Siyasi Birliyi”nin 8-ci Zirvə toplantısında videobağlantı formatında iştirakı iki ölkə arasında münasibətlərin normallaşması istiqamətində tarixi hadisə kimi qiymətləndirildi.
Dövlətimizin başçısı Parlamentlərarası İttifaqın Azərbaycanla Ermənistan arasında parlament üzrə dialoqun, eyni zamanda, Azərbaycan və Ermənistan parlament sədrlərinin sülh prosesinin müzakirəsi üçün mütamadi görüşlərinin keçirilməsinə şəraitin yaradılmasında rolunu müsbət qiymətləndirdi.
Söhbət zamanı Azərbaycanla Parlamentlərarası İttifaq arasında uğurlu əməkdaşlığın həyata keçirildiyi qeyd olundu.
Baş katib Azərbaycanın Parlamentlərarası İttifaqın işində fəal iştirak etdiyini deyərək, ölkəmizin parlamentlərarası dialoqa verdiyi töhfəyə toxundu.
Görüşdə işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə aparılan genişmiqyaslı bərpa və quruculuq işləri, həmçinin Azərbaycanın mina problemindən əziyyət çəkməsi, minaların mülki insanlara və quruculuq prosesinə törətdiyi maneələr vurğulandı, əməkdaşlığın mövcud vəziyyəti, əlaqələrin perspektivləri və parlamentlərarası dialoqun inkişafı ətrafında fikir mübadiləsi aparıldı.

Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев 5 мая принял генерального секретаря Межпарламентского союза Мартина Чунгонга.
Как сообщает "Оперативный Информационный Центр-OMM", в ходе беседы стороны с удовлетворением вспомнили предыдущие встречи Президента Ильхама Алиева с Мартином Чунгонгом. Генеральный секретарь Межпарламентского союза поздравил главу государства с достижениями в продвижении мирной повестки между Азербайджаном и Арменией, а также с полным восстановлением территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Президент Ильхам Алиев выразил благодарность за поздравления. Глава государства отметил успехи, достигнутые в Вашингтоне по мирной повестке, подчеркнув, что между странами уже начались торгово-экономические отношения, а Азербайджан в одностороннем порядке снял ограничения на транзитные грузы, следующие в Армению. Историческим событием в нормализации отношений было названо участие Президента Азербайджана в формате видеосвязи в 8-м саммите «Европейского политического сообщества» в Ереване.
Глава государства положительно оценил роль Межпарламентского союза в создании условий для диалога между парламентами Азербайджана и Армении, а также в организации регулярных встреч спикеров парламентов для обсуждения мирного процесса. В ходе встречи также были подчеркнуты масштабные восстановительные работы на освобождённых от оккупации территориях и серьезная минная проблема, с которой сталкивается Азербайджан, что создает препятствия для безопасности гражданского населения и процесса созидания.
Межпарламентский союз (МПС), основанный в 1889 году, является одной из старейших и наиболее авторитетных международных организаций, объединяющей законодательные органы суверенных государств. Азербайджан активно сотрудничает с МПС, используя эту платформу для продвижения инициатив в области международного права, мира и безопасности. Визит Мартина Чунгонга в Баку еще раз подтверждает значимую роль Азербайджана в развитии межпарламентской дипломатии и укреплении стабильности в регионе Южного Кавказа.