Türk Dövlətləri Təşkilatına (TDT) üzv ölkələr arasında ikitərəfli formatda da münasibətlər çox yaxşıdır, heç bir problem və anlaşılmazlıq yoxdur.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu fikri Prezident İlham Əliyev TDT-yə üzv dövlətlərin hökumət başçılarının/Vitse-prezidentinin görüşünün iştirakçılarını qəbul edərkən sonda səsləndirib.
Görüşün yekununda çıxış edən Prezident İlham Əliyev deyib:
"Bu gün burada səslənən fikirlər bir daha onu göstərir ki, təşkilatımızın çox gözəl gələcəyi var. Çünki hər bir üzv ölkə və müşahidəçi ölkə təşkilatımızın güclənməsini istəyir. İstəyir ki, təşkilatımız dünya arenasında daha önəmli rol oynasın və əminəm ki, biz buna nail olacağıq.
Bir məsələni də qeyd etmək istərdim. Bizim təşkilatımızın nadirliyi haqqında mən artıq giriş sözümdə fikirlərimi bildirdim. Bir məsələyə də toxunmaq istərdim, o da çox önəmlidir. Çünki təşkilata üzv ölkələr arasında ikitərəfli formatda da münasibətlər çox yaxşıdır. Heç bir problem yoxdur, heç bir anlaşılmazlıq yoxdur və bu da deyə bilərəm ki, dünya təşkilatları arasında nadir bir hadisədir. Çünki biz bilirik dünyada hansı beynəlxalq təşkilatlar var və o təşkilatlar çərçivəsində bəzən bəzi üzv ölkələr arasında ixtilaflar var, qarşıdurmalar var, hətta münaqişələr də var.
Amma bizim nadirliyimiz, - bu, bizim çox böyük ümumi müştərək dəyərimizdir, - odur ki, həm çoxtərəfli, həm ikitərəfli formatda ancaq xoş münasibət, xoş niyyət, bir-birimizə olan dəstək və bir-birimizə olan hörmət və ehtiramdır. Bu, çox böyük dəyərdir. Biz bunu həm qorumalıyıq, həm gələcək nəsilləri bu ruhda tərbiyə etməliyik və təşkilatımızı bütün istiqamətlər üzrə elə gücləndirməliyik ki, illər keçdikcə təşkilatımız dünya miqyasında qlobal aktora çevrilsin. Yenə də deyirəm, buna nail olmaq üçün bütün imkanlar var. Birincisi, bizim birliyimiz, ortaq etnik köklərimiz, böyük coğrafiyamız, enerji resurslarımız, nəqliyyat yollarımızdır. Bu gün nəqliyyat deyiləndə bizim coğrafiyamızdan, yəni bizdən yan keçmək mümkün deyil. Biz investisiya qoymaqla, hər bir ölkə öz ərazisində sərmayə qoymaqla bu coğrafiyanı daha da önəmli bir amilə çeviririk. Əminəm ki, bu gün müzakirə olunan və sizin toplantınızda müzakirə ediləcək məsələlər təşkilatımızın gücünü daha da artıracaq".

Ильхам Алиев: Между странами Тюркских государств нет проблем
Между странами-членами Организации тюркских государств (ОТГ) сложились образцовые отношения как в многостороннем, так и в двустороннем форматах, и между ними нет никаких проблем или недопонимания.
Как сообщает “Оперативный Информационный Центр-OMM”, об этом заявил Президент Ильхам Алиев, принимая участников встречи глав правительств и вице-президента государств-членов ОТГ.
Выступая по итогам встречи, Президент Ильхам Алиев отметил: "Мнения, прозвучавшие сегодня здесь, еще раз демонстрируют, что у нашей организации прекрасное будущее. Каждая страна-член и страна-наблюдатель заинтересована в укреплении ОТГ. Мы стремимся к тому, чтобы наша организация играла более значимую роль на мировой арене, и я уверен, что мы этого добьемся".
Глава государства особо подчеркнул уникальность организации, отметив отсутствие внутренних конфликтов, что является редкостью для международных структур. "В отличие от многих других международных организаций, где между членами порой возникают разногласия и даже конфликты, в нашей семье царит взаимоуважение и поддержка. Это наше общее достояние, которое мы должны беречь и передавать будущим поколениям", — добавил Президент Ильхам Алиев.
В завершение своего выступления Президент Ильхам Алиев указал на стратегические факторы, способствующие росту влияния ОТГ: общее этническое происхождение, обширная география, богатые энергетические ресурсы и ключевые транспортные коридоры. Он подчеркнул, что благодаря инвестициям в инфраструктуру, тюркский регион становится незаменимым звеном в глобальной логистике.
Справка: Организация тюркских государств (до 2021 года — Тюркский совет) была создана в 2009 году. В последние годы под руководством лидеров стран-членов, включая Азербайджан, организация значительно расширила повестку дня, охватывая сферы экономики, транспорта, цифровизации и безопасности, превращаясь в важный субъект международной политики.