Avropa İttifaqı Qrenlandiyada təhsil, balıqçılıq, enerji, rabitə və kritik xammal sahələrinə investisiyaları dəstəkləyəcək. Ursula fon der Lyayen Qrenlandiyanın suverenliyinə dəstək ifadə edib.
Avropa Komissiyasının prezidenti bazar ertəsi ilə 200 milyon avro (232 milyon dollar) dəyərində saziş elan edib.
“Global Gateway Partnership Package” adlanan paket Avropa İttifaqı ilə Qrenlandiya arasında əməkdaşlığın gücləndirilməsinə yönəlib. Saziş adasına ABŞ-ın artan marağı fonunda açıqlanıb.
Paket çərçivəsində təhsil, balıqçılıq, peyk və kabel rabitəsi, hidroenergetika və kritik xammal da daxil olmaqla bir sıra prioritet sahələrə investisiyalar dəstəklənəcək.
Avropa İttifaqı həmçinin Qrenlandiyada gündəlik həyatı yaxşılaşdırmağa yönəlmiş layihələri maliyyələşdirəcək. Bu layihələrə mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılması, dayanıqlı turizmin inkişafı və kiçik bizneslərə dəstək daxildir.
Aİ bildirib ki, investisiyalar Qrenlandiya əhalisi üçün yeni iqtisadi imkanlar yaradacaq, dayanıqlı, firavan və dinc Arktika regionunun formalaşmasına töhfə verəcək.
“Qrenlandiya Aİ-yə arxalana bilər. Son səfərim zamanı əsas mesajım bu idi. Bu gün yaxın əməkdaşlığımızın real nəticələrini təqdim etmək üçün geri qayıtmışam”, – fon der Lyayen deyib.
O əlavə edib ki, bu təşəbbüs Qrenlandiyada və bütövlükdə Arktikada yeni imkanlar yaradacaq. Fon der Lyayen Qrenlandiyanı strateji müttəfiq və etibarlı dost adlandırıb.
Avropa Komissiyasının prezidenti Qrenlandiyanın suverenliyinə və öz gələcəyini müəyyən etmək hüququna Aİ-nin dəstəyini bir daha təsdiqləyib. Bu açıqlama ABŞ Prezidenti Donald Trampın əraziyə sahib olmaqla bağlı dəfələrlə maraq ifadə etməsindən sonra verilib.
“Qrenlandiyanın gələcəyi Qrenlandiya xalqı və Danimarka tərəfindən müəyyən edilməlidir. Heç kim tərəfindən deyil. Ərazi bütövlüyü, suverenlik və sərhədlərin toxunulmazlığı hüququn fundamental prinsipləridir”, – fon der Lyayen vurğulayıb.
Maliyyə paketi fon der Lyayenin Qrenlandiyanın Yens-Frederik Nilseni və Danimarkanın Baş naziri Mette Frederiksenlə birgə Aİ-Qrenlandiya bəyannaməsini imzalamasından sonra elan edilib.
Danimarka Krallığının tərkibində özünüidarə edən ərazi olan Qrenlandiya NATO alyansının da üzvüdür. Adanın strateji mövqeyi, mineral ehtiyatları və Şimali Amerikaya yaxınlığı ona artan geosiyasi diqqət qazandırıb.
Nilsen 27 üzvdən ibarət Aİ-ni “sadiq və etibarlı dost” adlandırıb. O bildirib ki, Qrenlandiya təkbaşına həll edə bilməyəcəyi “yeni çağırışlarla” üz-üzədir.
Fon der Lyayen, həmçinin 2028-2034-cü illəri əhatə edən Çoxillik Maliyyə Çərçivəsi çərçivəsində Aİ-nin Qrenlandiyaya büdcə dəstəyini iki dəfə artıraraq 530 milyon avroya (təxminən 616 milyon dollar) çatdırmaq istədiyini açıqlayıb.

Председатель Европейской комиссии Урсула фон дер Ляйен в понедельник объявила о заключении соглашения с Гренландией стоимостью 200 млн евро (232 млн долларов).
Пакет, получивший название «Global Gateway Partnership Package», направлен на укрепление сотрудничества между Европейским союзом и Гренландией. О соглашении объявлено на фоне растущего интереса США к арктическому острову.
В рамках пакета будут поддержаны инвестиции в ряд приоритетных сфер, включая образование, рыболовство, спутниковую и кабельную связь, гидроэнергетику и критически важное сырье.
Европейский союз также профинансирует проекты, направленные на улучшение повседневной жизни в Гренландии. Они предусматривают улучшение жилищных условий, развитие устойчивого туризма и поддержку малого бизнеса.
В ЕС заявили, что инвестиции создадут новые экономические возможности для жителей Гренландии и будут способствовать формированию устойчивого, процветающего и мирного арктического региона.
«Гренландия может рассчитывать на ЕС. Это было моим главным посланием во время последнего визита. Сегодня я вернулась, чтобы представить конкретные результаты нашего тесного сотрудничества», — заявила фон дер Ляйен.
Она добавила, что эта инициатива создаст новые возможности в Гренландии и во всей Арктике. Фон дер Ляйен назвала Гренландию стратегическим союзником и надежным другом.
Председатель Европейской комиссии вновь подтвердила поддержку ЕС суверенитета Гренландии и ее права самостоятельно определять свое будущее. Это заявление прозвучало после неоднократных высказываний Президента США Дональда Трампа о заинтересованности в приобретении территории.
«Будущее Гренландии должны определять народ Гренландии и Дания. Никто другой. Территориальная целостность, суверенитет и нерушимость границ являются фундаментальными принципами международного права», — подчеркнула фон дер Ляйен.
О финансовом пакете было объявлено после того, как фон дер Ляйен подписала совместную декларацию ЕС — Гренландия с премьер-министром Гренландии Йенсом-Фредериком Нильсеном и премьер-министром Дании Метте Фредериксен.
Гренландия является самоуправляемой территорией в составе Королевства Дания, а также входит в НАТО. Стратегическое положение острова, его минеральные ресурсы и близость к Северной Америке обеспечили ему повышенное геополитическое внимание.
Нильсен назвал ЕС, объединяющий 27 государств, «верным и надежным другом». По его словам, Гренландия столкнулась с «новыми вызовами», которые не может решить в одиночку.
Фон дер Ляйен также сообщила о намерении ЕС вдвое увеличить бюджетную поддержку Гренландии в рамках Многолетней финансовой рамочной программы на 2028–2034 годы — до 530 млн евро (примерно 616 млн долларов).