Azərbaycan nümayəndə heyəti "İstanbul İqlim Maliyyəsi Sammiti"ndə iştirak edib
İstanbul şəhərində Türkiyənin COP31 sədrliyi çərçivəsində "İstanbul İqlim Maliyyəsi Sammiti" baş tutub.
Bu barədə “Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM”-ə Azərbaycanın Xarici İşlər Nazirliyindən bildirilib.
Tədbirdə Azərbaycanı Türkiyənin COP31 sədrliyinin Məşvərət Heyətinin üzvləri qismində Respublikası Prezidentinin iqlim məsələləri üzrə nümayəndəsi Muxtar Babayev və Azərbaycanın nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev təmsil edib.
Tədbir çərçivəsində iqlim maliyyəsinə həsr olunmuş panel müzakirələri, yüksək səviyyəli sessiyalar, dəyirmi masa görüşləri və müxtəlif tematik müzakirələr keçirilib.
Dövlət qurumlarının, çoxtərəfli inkişaf banklarının, maliyyə institutlarının, investorların və özəl sektor nümayəndələrinin bir araya gəldiyi Sammitdə iqlim maliyyəsi, iqlim dəyişikliyinə dayanıqlı şəhərlərin inkişafı, COP31-ə hazırlıq və digər aktual məsələlər müzakirə olunub.
Y.Rəfiyev "İqlimə davamlı şəhərlərin iqlim maliyyəsi" mövzusunda dəyirmi-masa müzakirələrində moderator qismində iştirak və çıxış edib.
Nazir müavini çıxışında COP29 çərçivəsində İqlim Maliyyələşdirilməsi üzrə Yeni Kollektiv Kəmiyyət Hədəfinə (NCQG), digər adı ilə Bakı Maliyyə Hədəfinə dair razılaşmanın əldə olunduğunu və ilk dəfə olaraq inkişaf etməkdə olan ölkələrə dəstəyin 2035-ci ilədək 1,3 trilyon ABŞ dollarına çatdırılmasını nəzərdə tutan uzunmüddətli maliyyələşdirmə məqsədinin müəyyənləşdirildiyini bildirib.
COP29-un Fəaliyyət Gündəliyində dayanıqlı şəhərlər mövzusunun əsas istiqamətlərdən biri kimi müəyyənləşdirdiyini vurğulayan Y.Rəfiyev, bu çərçivədə Bakı Davamlılıq Koalisiyası və Dayanıqlı və Sağlam Şəhərlər üzrə Çoxsektorlu Fəaliyyət Yolları (MAP) təşəbbüsünün irəli sürüldüyünü qeyd edib.
Cari ilin may ayında Bakıda keçirilən 13-cü Dünya Şəhərsalma Forumuna (WUF13) toxunan Y.Rəfiyev Forumun şəhərlərin iqlim dayanıqlılığı gündəliyinin inkişafı baxımından mühüm nəticələr verdiyini vurğulayıb. O, əldə olunan nəticələrin davamlılığının təmin edilməsi baxımından ölkəmizdə növbəti həftə keçiriləcək Bakı İqlim Fəaliyyəti Həftəsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
M.Babayev və Y.Rəfiyev həmçinin Türkiyənin , şəhərsalma və naziri Murat Kurumun sədrliyi ilə keçirilən "İqlim öhdəliklərinin yerinə yetirilməsi körpüsü: İcra və maliyyələşmə üçün yüksək səviyyəli yol xəritəsi" adlı yüksək səviyyəli sessiyada da çıxış edib və COP29-un tarixi nəticələrinin iqlim maliyyələşməsi mövzusunda qlobal müzakirələrə verdiyi töhfəni diqqətə çatdırıblar.

В Стамбуле состоялся «Стамбульский саммит по климатическому финансированию», организованный в рамках председательства Турции на COP31.
Об этом «Оперативный Информационный Центр-OMM» сообщили в Министерстве иностранных дел Азербайджана.
Азербайджан на мероприятии представили члены Консультативного совета председательства Турции на COP31 — представитель Президента Азербайджанской Республики по вопросам климата Мухтар Бабаев и заместитель министра иностранных дел Азербайджана Ялчин Рафиев.
В рамках мероприятия прошли панельные дискуссии, посвященные климатическому финансированию, сессии высокого уровня, круглые столы и тематические обсуждения.
На саммите, собравшем представителей государственных структур, многосторонних банков развития, международных финансовых институтов, инвесторов и частного сектора, обсуждались вопросы климатического финансирования, развития устойчивых к изменению климата городов, подготовка к COP31 и другие актуальные темы.
Ялчин Рафиев принял участие в качестве модератора и выступил на круглом столе на тему «Климатическое финансирование для устойчивых городов».
В своем выступлении заместитель министра отметил, что в рамках COP29 было достигнуто соглашение по Новой коллективной количественной цели (NCQG), также известной как «Бакинская финансовая цель». Он подчеркнул, что впервые определена долгосрочная финансовая цель, предусматривающая доведение поддержки развивающихся стран до 1,3 триллиона долларов США к 2035 году.
Подчеркнув, что тема устойчивых городов является одним из ключевых направлений Повестки дня действий COP29, Ялчин Рафиев отметил инициативы «Бакинская коалиция устойчивости» и «Многосекторальные пути действий для устойчивых и здоровых городов» (MAP).
Коснувшись 13-го Всемирного форума городов (WUF13), прошедшего в Баку в мае текущего года, Ялчин Рафиев подчеркнул, что форум дал важные результаты с точки зрения развития повестки климатической устойчивости городов. Он отметил значимость «Бакинской недели климатических действий», которая пройдет в Азербайджане на следующей неделе, для обеспечения устойчивости достигнутых результатов.
Мухтар Бабаев и Ялчин Рафиев также выступили на сессии высокого уровня «Мост для выполнения климатических обязательств: Дорожная карта высокого уровня для реализации и финансирования», прошедшей под председательством министра окружающей среды, урбанизации и изменения климата Турции Мурата Курума, и довели до внимания вклад исторических результатов COP29 в глобальные дискуссии по климатическому финансированию.