Azərbaycanda balıqçılıq sahəsində müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən 18 dövlət nəzarəti tədbiri həyata keçiriləcək.
“Operativ Məlumat Mərkəzi-OMM” xəbər verir ki, bu, Milli Məclisin Aqrar siyasət komitəsinin bu gün keçirilən "Balıqçılıq haqqında" qanun layihəsində öz əksini tapıb.
Sənədə əsasən, bunlar, aşağıdakılardır:
- balıq və digər su bioresurslarının ovuna nəzarət etmək;
- balıqçı gəmilərini, habelə qanunsuz balıq ovu ilə məşğul olan gəmiləri saxlamaq, onları təyin olunmuş yerə istiqamətləndirmək, "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında" Qanuna uyğun olaraq onlara maneəsiz daxil olmaq, eləcə də həmin gəmilərin, habelə balıq və digər su bioresurslarının daşınmasında istifadə olunan digər nəqliyyat vasitələrinin, balıqovlama biletlərinin, balıqovu alətlərinin və əldə edilmiş balıqçılıq məhsullarının yoxlanılmasını həyata keçirmək;
- ovlanmış balıqçılıq obyektlərinin balıq ovu üçün kvotaya uyğunluğunu yoxlamaq;
- ixtisaslaşdırılmış bazarlarda ticarət dövriyyəsinə daxil edilməsi üçün balıq və digər su bioresurslarının mənşəyi, cinsi, növü, miqdarı, ölçüləri və çəkisi barədə məlumatları əks etdirən müşayiətedici sənədin mövcudluğunu və faktiki vəziyyətin həmin məlumatlarla uyğunluğunu yoxlamaq;
- balıq və digər su bioresurslarının dayanıqlı ovunun təmini məqsədilə balıqçılıq subyektləri tərəfindən istifadə edilən balıqçılıq infrastrukturu, balıq ovu alətləri və balıqçı gəmiləri ilə bağlı texniki tələbləri müəyyənləşdirmək, uçotunu və izlənməsini (o cümlədən məsafədən izləmə sistemləri vasitəsilə) həyata keçirmək və bununla bağlı nəzarət tədbirləri görmək;
- müqavilə əsasında istifadəyə və ya icarəyə verilmiş dövlət mülkiyyətində olan balıqçılıq su obyektlərində balıqçılıq subyektləri tərəfindən həyata keçirilən meliorasiya fəaliyyətinə nəzarət etmək;
- balıq və digər su bioresurslarının iqlimləşdirilməsinə və yeni növlərinin balıqçılıq su obyektlərinə buraxılmasına nəzarət etmək;
- kökünün kəsilməsi təhlükəsi olan vəhşi fauna və yabanı flora növlərinin beynəlxalq ticarəti (dənizdən introduksiya, ixrac, təkrar ixrac və idxal) üçün icazənin (sertifikatın) verilməsini təmin etmək;
- balıq və digər su bioresurslarının ticarət dövriyyəsinə daxil edilməsi üçün satılan məhsulun minimum keyfiyyətinin və təhlükəsizliyinin təmin edilməsi ilə bağlı qida təhlükəsizliyi sahəsində texniki normativ hüquqi aktların tələblərinə əməl olunmasına nəzarət etmək;
- akvakultura təsərrüfatlarına daxil olmaq və onların bu Qanunun 8.2-ci maddəsində nəzərdə tutulan Biotexnoloji Layihə Sənədinə uyğunluğunu, habelə həmin təsərrüfatlarda balıqçılıq haqqında qanunvericiliyə əməl etməsini yoxlamaq;
- akvakultura təsərrüfatlarında balıqçılıq obyektləri istehsalının uçotunu aparmaq və izlənmə sisteminin qurulmasını təmin etmək;
- akvakultura təsərrüfatlarında nohurların qurudulması, doldurulması, formasının dəyişdirilməsi, qum və digər torpaq resurslarının götürülməsi ilə bağlı nəzarət tədbirlərini həyata keçirmək;
- ətraf mühit amillərinin, o cümlədən istifadə edilən suyun keyfiyyətinin balıqçılığa və akvakultura fəaliyyətinə təsiri ilə bağlı monitorinq həyata keçirmək;
- balıqların kürütökmə yerlərində bəndin çəkilməsinə və dağılmış bəndlərin bərpa edilməsinə razılıq vermək;
- balıqçılıq su obyektləri üzərində inşa edilmiş su təsərrüfatı obyektlərinin istifadəyə verilməsinə razılıq vermək;
- sanitariya, hidrotexniki və meliorasiya tədbirlərinin görülməsi məqsədilə çaylarda, çay qollarında və kanallarda qalaqlar yaradılmasına və ya su axınının qarşısının kəsilməsinə, su anbarlarından, göllərdən və limanlardan suyun buraxılmasına razılıq vermək;
- Balıq və digər su bioresurslarının təbii artımının təmini məqsədilə təbii balıqçılıq su obyektlərində süni riflər və digər balıqartırma tikililərinin qurulması ilə bağlı tələblər müəyyənləşdirmək;
- balıqçılıq subyektlərinə normativ hüquqi aktların tələblərinin pozulması hallarının aradan qaldırılması barədə icrası məcburi olan göstərişlər vermək.
Balıqçılıq sahəsində dövlət nəzarətini həyata keçirən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) işçiləri nəzarət tədbirlərinin həyata keçirilməsi üçün müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən xüsusi geyim, fərqlənmə nişanları, xüsusi vasitələr, xidməti silah və onlar üçün sursatlar ilə, nəqliyyat vasitələri isə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanı (qurum) tərəfindən müəyyən edilən fərqlənmə nişanları ilə təmin olunurlar.
Balıqçılıq sahəsində dövlət nəzarətini həyata keçirən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun), siyahısı müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) tərəfindən müəyyən edilən vəzifəli şəxsləri qanunvericiliklə müəyyən edilmiş hallarda və qaydada fiziki qüvvə, xüsusi vasitələr və xidməti silah tətbiq edə bilərlər.
Balıqçılıq sahəsində dövlət nəzarətini həyata keçirən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqan (qurum) Xəzər dənizinin (gölünün) Azərbaycana aid bölməsində və daxili su hövzələrində balıqçılıq sahəsində mühafizə və dövlət nəzarətinin həyata keçirilməsi məqsədilə gəmiləri, minik avtomobillərini və digər nəqliyyat vasitələrini satın almaq, icarəyə (kirayəyə) və əvəzsiz istifadəyə götürmək hüququna malikdir.
Sahibkarlara münasibətdə balıqçılıq sahəsində dövlət nəzarəti "Sahibkarlıq sahəsində aparılan yoxlamaların tənzimlənməsi və sahibkarların maraqlarının müdafiəsi haqqında" qanunun tələbləri nəzərə alınmaqla həyata keçirilir.
Balıqçılıq subyektləri və obyektləri, habelə balıqçılıq infrastrukturu, balıq ovu alətləri, balıqçı gəmiləri barədə və balıqçılıq sahəsində idarəetmənin və nəzarətin həyata keçirilməsi üçün zəruri olan digər məlumatlar, "Fərdi məlumatlar haqqında" qanunun tələbləri nəzərə alınmaqla, müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) informasiya sistemində toplanır.
Balıqçılıq su obyektləri, o cümlədən vətəgə sahələri barədə məlumat daşınmaz əmlakın dövlət kadastrı və daşınmaz əmlakın dövlət reyestri məlumatlarının tamlığının təmin edilməsi məqsədilə müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) informasiya sistemindən müvafiq icra hakimiyyəti orqanının müəyyən etdiyi orqanın (qurumun) informasiya sisteminə ötürülür.

Рыболовство в Азербайджане: определены правила госконтроля
В Азербайджане в сфере рыболовства будут осуществляться 18 мер государственного контроля, определяемых соответствующим органом исполнительной власти.
Как сообщает «Оперативный Информационный Центр-OMM», это нашло отражение в законопроекте «О рыболовстве», обсужденном на сегодняшнем заседании комитета Милли Меджлиса по аграрной политике.
Согласно документу, меры контроля включают:
• контроль за выловом рыбы и других водных биоресурсов;
• остановку рыболовецких судов, а также судов, занимающихся незаконным выловом, их направление в установленные места, беспрепятственный доступ на них в соответствии с законом «О регулировании проверок в сфере предпринимательства и защите интересов предпринимателей», а также проверку транспортных средств, используемых для перевозки водных биоресурсов, рыболовных билетов, орудий лова и добытой продукции;
• проверку соответствия выловленных объектов рыболовства установленным квотам;
• проверку наличия сопроводительных документов, отражающих происхождение, вид, пол, количество, размеры и вес рыбы и других водных биоресурсов для их реализации на специализированных рынках;
• определение технических требований к инфраструктуре рыболовства, орудиям лова и рыболовецким судам, осуществление их учета и отслеживания (в том числе через системы дистанционного мониторинга) для обеспечения устойчивого вылова;
• контроль за мелиоративной деятельностью субъектов рыболовства на водных объектах, находящихся в государственной собственности и переданных в пользование или аренду;
• контроль за акклиматизацией водных биоресурсов и выпуском новых видов в рыбохозяйственные водоемы;
• обеспечение выдачи разрешений (сертификатов) на международную торговлю видами дикой фауны и флоры, находящимися под угрозой исчезновения;
• контроль за соблюдением требований технических нормативных правовых актов в области безопасности пищевых продуктов для обеспечения минимального качества и безопасности продукции, вводимой в торговый оборот;
• доступ в аквакультурные хозяйства и проверку их соответствия Биотехнологическому проектному документу, а также соблюдение законодательства о рыболовстве;
• ведение учета производства объектов рыболовства в аквакультурных хозяйствах и обеспечение создания системы отслеживания;
• осуществление мер контроля, связанных с осушением, заполнением прудов, изменением их формы, добычей песка и других почвенных ресурсов в аквакультурных хозяйствах;
• мониторинг влияния факторов окружающей среды, включая качество используемой воды, на рыболовство и аквакультуру;
• выдачу согласия на возведение дамб в местах нереста рыб и восстановление разрушенных дамб;
• выдачу согласия на ввод в эксплуатацию гидротехнических сооружений, построенных на рыбохозяйственных водных объектах;
• выдачу согласия на создание навалов или перекрытие потока воды в реках, притоках и каналах, а также сброс воды из водохранилищ, озер и портов в целях проведения санитарных, гидротехнических и мелиоративных мероприятий;
• определение требований по созданию искусственных рифов и других рыбоводных сооружений на естественных рыбохозяйственных водных объектах для обеспечения естественного воспроизводства водных биоресурсов;
• выдачу субъектам рыболовства обязательных к исполнению предписаний об устранении нарушений требований нормативных правовых актов.
Сотрудники органа, осуществляющего государственный контроль в сфере рыболовства, обеспечиваются специальной формой одежды, знаками различия, специальными средствами, служебным оружием и боеприпасами, а транспортные средства — соответствующими знаками различия.
Должностные лица данного органа в установленных законодательством случаях и порядке могут применять физическую силу, специальные средства и служебное оружие. Орган также наделен правом приобретать, брать в аренду или безвозмездное пользование суда, легковые автомобили и другие транспортные средства для осуществления охраны и государственного контроля в азербайджанском секторе Каспийского моря и внутренних водоемах.
В отношении предпринимателей государственный контроль осуществляется с учетом требований закона «О регулировании проверок в сфере предпринимательства и защите интересов предпринимателей». Информация о субъектах и объектах рыболовства, инфраструктуре, орудиях лова и рыболовецких судах собирается в информационной системе соответствующего органа с учетом требований закона «О персональных данных».